reklama

Krajský maraton otevírání nových center odborného vzdělávání proběhl Českou Lípou

6. 4. 2019
Ambiciozní projekt Libereckého kraje mající zkvalitnit výuku na středních a vyšších odborných školách a zvýšit zájem o příslušné obory je v polovině. Po SŠ hospodářské a lesnické ve Frýdlantu a liberecké SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ byla tento týden otevřena hned dvě centra na školách v České Lípě.
Z plánovaných osmi center odborného vzdělávání za téměř 600 milionů korun jsou otevřena čtyři a na zbylých čtyřech se mohutně finišuje. Již 18. dubna se bude stříhat páska na Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou. Na podzim přijde na řadu SUPŠ sklářská v Kamenickém Šenově a práce probíhají i na SŠ řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Liberecký kraj do projektu vložil necelých 111 milionů korun, zbytek poskytuje Evropská unie.
V České Lípě bylo ve čtvrtek slavnostně otevřeno na Střední průmyslové škole centrum odborného vzdělávání (COV) strojírenství a informatiky v hodnotě 61 472 104 Kč. O dvě hodiny později byla přestřižena páska projektu COV na Střední odborné škole a středním odborném učilišti Česká Lípa. Tento projekt byl ze všech osmi projektů nejnáročnější, a to nejen finančně objemem 80 966 757 Kč, ale i rozsahem prací a logistikou, neboť tato škola je plochou největší v kraji.


Jako první přišla v 9:30 na řadu českolipská průmyslovka. Zde bylo do vybavení investováno 34 769 310 Kč a rekonstrukce a stavební úpravy dílen spolkly 24 907 735 Kč.
Foto Mad

SPŠ Česká Lípa byla založena 1. září 1952 a hrdě se k tomu hlásí. V současné době nabízí maturitní obory Elektrotechnika (zaměření Mechatronika), Strojírenství, Informační technologie a Technické lyceum.
Foto Mad

Při stříhání pásky byl nejrychlejší zástupce ředitele Petr Veselý (žlutá kravata).
Foto Mad

Průmyslovka se chlubí nejen CNC centrem, ale i výhní, dílnou vybavenou portálovým jeřábem a souborem zkušebních zařízení pro testy materiálů. Jen pro představu, u těchto CNC mašin každý žák stráví za dobu studia kolem padesáti hodin.
Foto Mad

Zde žáci neusedají do lavic, ale za soustruhy a ve vedlejší dílně za frézky.
Foto Mad

Staré vybavení rozhodně na šrotišti neskončí. Klasické, kvalitně vyrobené stroje by vyhodil jen člověk velmi nerozumný. Na opravy a repase ale škola teprve hledá peníze, protože na ně nejsou dotace EU v rámci tohoto projektu poskytovány.
Foto Mad

Nové je i vybavení dílen včetně nářadí a svěráků. Soutěžila se každá položka, tak si dovedete představit to kvantum administrativy, hejtman Martin Půta o tom ví své.
Foto Mad


Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě je gigant vzniklý k 1. lednu 1998 sloučením tří škol, což znamená, že pracoviště jsou značně roztroušená. Nabízí 14 tříletých učebních oborů, dva obory dvouleté a čtyři obory maturitní nebo učební s maturitou. Do stavebních úprav zde bylo investováno 56 003 226 Kč, do vybavení 22 357 627 Kč.
Foto Mad

Foto Mad

Tisková konference proběhla trochu nesystémově až zde, v polovině exkurze, takže chvílemi nebylo úplně jasné, zda je řeč o projektu právě zhlédnutém, nebo o tom, který bude teprve představený. Nicméně složení řečníků bylo opravdu reprezentativní. Kromě představitelů obou škol a zhotovitelů díla se zde sešla rada kraje v usnášeníschopném počtu, což hejtman glosoval slovy: "Tak a teď, kdybychom chtěli, si můžeme odhlasovat, co budeme chtít."
Foto Mad

Takto to vypadá, když se k přestřižení pásky dá povel "3 - 2 - 1 ..." a zapomene se dodat "TEĎ"!
Foto Mad

Slavnostní předání obou COV se setkalo s velkým zájmem. Zastoupena byla všechna regionální média a hostů bylo podle mého odhadu asi pět desítek.
Foto Mad

Například obory Zemědělec farmář a Lesnické práce získaly novou halu. V popředí je malá ukázka strojového parku v hodnotě téměř 791 tisíc korun. Zdá se, že změny zaregistrovala i veřejnost a zájem o učební obory roste, o některé dokonce výrazně. Ředitelka školy Hana Kubátová to ilustruje na příkladech: "Na obráběče kovů bereme 24 dětí, hlásí se jich 30, na obor instalatér 12, hlásí se jich 16. Začínáme mít obrácený problém, máme vybavení i zájemce, ale víc bohužel vzít nemůžeme, protože nemáme vyučující. Řešíme to i tak, že si z absolventů vychováváme učitele odborného výcviku."
Foto Mad

Interaktivní výukové panely s několika moduly přišly sice na téměř čtyři miliony korun, ale investice se v kvalitě a efektivitě výuky jistě mnohokrát vrátí. Kde jinde si takto názorně můžete osahat třeba tepelné čerpadlo nebo prvky inteligentní domácnosti?
Foto Mad

Hitem je svářecí simulátor. Šetří čas i materiál. Svářecí technolog Jiří Matějka sleduje na monitoru vlevo průběh virtuálního svařování. Stejný obraz, ale ve 3D virtuální svářečské helmě, vidí žák Zdeněk Ditrich. Počítač vyhodnocuje kvalitu svaru i chyby.
Foto Mad

Zkrátka nepřišli ani budoucí kuchaři a cukráři. Tady by se šéfovi Pohlreichovi líbilo, určitě by udělil nejméně dvě hvězdy! Na fotce je malá ukázka gastrovybavení za 2 068 865 Kč a 74 haléřů, což dokládá pečlivost vedení dotačního účetnictví.
Foto Mad

Při využití vší moderní techniky škola nenechává zahálet ani méně sofistikované nástroje.
Foto Mad

S prohlídkou je spokojený i Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Po rozhovoru s jedním žákem mi vysvětluje: "Já jsem se ho ptal, jestli to, co se učí tady, je podle něj v praxi použitelné, nebo ne, a on mi odpověděl, že to, co se zde za ty tři roky naučil, v praxi opravdu použije, tak to je pro mě to nejlepší ocenění. Když jsme COV dávali dohromady, nejhorší nebylo sehnat peníze, ale vědět, co chceme, co musíme dát do škol, aby to bylo v praxi použitelné, to byl ten největší problém."
A dobrá zpráva na závěr pro další odborné školy a průmyslovky v Libereckém kraji. Již se formuje program COV II, druhá etapa podpory technického a přírodovědného vzdělávání

 

Text a foto Mad
běh
21. 4. 2019 06:54

Velikonoční běh v Liberci 2019  se koná v neděli 21. dubna. Prezentace je od 14.45 hodin, start výklusu na cca 6 km je v 16 hodin u radnice. 100% ze startovného jde na dobrou věc.
Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

 

slovan
21. 4. 2019 06:12 Dnes liberecký Slovan čeká poslední domácí zápas základní části se Slováckem. Hodinu před výkopem se na stadionu U Nisy budou hrát i fotbalové šipky, uvedl klubový web.
la manche
21. 4. 2019 05:44
Čtyřicetiletá Markéta Pechová z Liberce se chystá zdolat kanál La Manche. I přesto, že nemá nohu, uvedly novinky.cz. V srpnu se vrhne do Lamanšského průlivu a z Anglie poplave do Francie.
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).