reklama

INSPIRACE: Desatero nejzajímavějších výhledů Libereckého kraje

22. 8. 2015
Čas dovolených rychle míří do cílové rovinky. Ovšem sedět doma a promazávat fotky a videa z exotické dovolené můžete směle odložit na listopad, inspirováni anketami "Nejkrásnější pláže", "Nejhorší hotely" a "Nejšílenější letiště", jsme pro vás připravili regionální žebříček.
INSPIRACE: Desatero nejzajímavějších výhledů Libereckého kraje
Foto + video Mad
Na rozdíl od žebříčků výše uvedených nezastíráme, že jde o výběr čistě subjektivní. Zato nemusíte jezdit někam do Tramtárie, námi vybraná místa zvládnete navštívit za odpoledne, třeba po práci. Konec konců, obzory ozdobené západem slunce jsou nejkrásnější. Kdo tvrdí, že to je kýč, v životě neviděl nic jiného než holografické krajinky vietnamských trhovců :-) 
Ačkoliv jsme museli oželet účast řady interesantních míst placených, a tudíž většinou přístupných jen v určité hodiny (často pouze o víkendech), snažili jsme se při výběru dodržet podmínku relativně snadné dostupnosti a celodenní přístupnosti místa. Odměnou za vloženou námahu vám bude pocit, že jste po dni prosezeném v práci udělali něco pro své zdraví, a jako bonus získáte pohled na českou krajinu jako z letadla, aniž byste se museli za smíchu teroristů celého světa nechat šacovat před bezpečnostními rámy, pak tvrdnout v bezcelní zóně a nakonec absolvovat kosmonautický výcvik při průletu turbulencemi. Nemluvě o tom, že byste za tyto "dobrodružné zážitky" ještě museli platit.  

TIP č. 1 - Hora Klíč nad Novým Borem
Za výchozí bod je nejvhodnější zvolit Svor a vyšplhat vzhůru po červené, jak ukazuje MAPA. Za překonání 260 výškových metrů budete odměněni tímto 360o panoramatem obzoru, které si můžete otevřít  i v plném rozlišení.
foto Mad
foto Mad
foto Mad

TIP č. 2 - Hrad Trosky
Výhled, který tato kultovní zřícenina nabízí, není sice časově neomezený, protože se tu pochopitelně platí vstupné, ale nemůžeme vás neupozornit na akci "Západ slunce a stmívání," která se tu pravidelně koná. Nejbližší termín připadá na čtvrtek 27. srpna. Bude-li hezky, rozhodně si tuto příležitost nenechte ujít a místo sledování romantických slátanin v TV vyražte za nefalšovanou romantikou na Trosky! (Na fotce je Baba z Panny.)
Foto: Mad

TIP č. 3 - Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Možná jste si kladli otázku, proč má tak málo lyžařských můstků veřejně přístupnou vyhlídkovou terasu. Na vině kupodivu nejsou ani tak zvýšené stavební a provozní náklady, ale důvod čistě prozaický. Většina můstků je postavena ve svahu pod úrovní hřebene a výhled z nich není o nic lepší než z vrcholu hory. Výjimkou je nádherný můstek architekta Jaromíra Stránského (+2011). Gigant (mapa ZDE) ve tvaru číše má největší vyhlídkový prstenec v Čechách a přilehlém okolí. Jeho obvod činí 45m a nabízí prakticky kruhové panoráma obzoru.
Foto: Mad
Odsud si šikovný kluk poprvé skočí už v 10 letech.
Foto: Mad

TIP č. 4 - Rozhledna na Smrku
Jste-li opravdu nároční, je tato "vycházka" quest pro vás, v Libereckém kraji se z větší výšky nepodíváte. Rozhledna na Smrku je totiž se svými 1 124 m hory + 18 m vyhlídkové plošiny nejvyšší dostupnou kótou Jizerek. Výstup vzhůru je možný z více směrů, viz. MAPA, přičemž všechny jsou poměrně namáhavé, takže vyrazíte-li po práci, nezapomeňte pro jistotu spacák sebou. Stan si neberte, v rezervaci se tábořit nesmí a nahoře je útulný útulek.


TIP č. 5 - Heřmanická Vokurka
Tato rozhledna stojí, jak napovídá název, nad Heřmanicemi a trefíte k ní i bez MAPY. Otázkou je, zda kvůli objížďkám trefíte do Heřmanic. Stavba z architektonické hutě Mjölk nenabízí fascinující panoráma, ale udivuje estetikou a ojedinělým dvojitým schodištěm. Podobný pocit budete mít i z Cimrmanova majáku, jenomže ten je přístupný jen o otvíracích hodinách Cimrmanova muzea, takže do našeho výběru neprošel.
Foto: Mad

Foto: Mad

TIP č. 6 - Rozhledna Slovanka
Slovanka je Rakušanka jako poleno. Vídeňská firma Waagner-Biro A.G. ji totiž původně vyrobila pro vlastní prezentaci na Světové výstavě železáren ve Vídni a údajně má v rodném Rakousku dodnes pár sestřiček. Pro nás je důležité, že stojí necelý kilometr od silnice a po proklestění lesa se jí docela pročistily obzory.
Foto: Mad
Až vyšplháte vzhůru, můžete ostatní turisty oslnit informací, že Firma Waagner-Biro A.G. existuje dodnes. Stal se z ní gigant, který dodal například světoznámou prosklenou kopuli na budovu Říšského sněmu v Berlíně podle návrhu architekta Normana Fostera.
Foto: Mad


TIP č. 7 - Rozhledna Dubecko
Tato opomíjená vyhlídka (viz. MAPA) s fantastickým výhledem na Kozákov a Český ráj je součástí stožáru mobilního operátora. Je zamčená, ale klíče má pan Lejsek, bydlící hned za lesem (asi 150 m blízko).
Foto Mad

TIP č. 8 - Drábské světničky
Možností, jak se sem dostat je několik (viz. MAPA), podle toho, zda hodláte obzor sledovat ještě za světla, nebo si zprodukovat noční adrenalínovou stezku odvahy. Půjdete-li totiž vzhůru po modré od Dnebohu, narazíte na les působící hororovým dojmem i ve dne, protože zde starší stromy rostou našikmo. Ve skutečnosti to je důsledek historicky nedávného (1926) masivního sesunu půdy. Pozor, na skalní vyhlídky Drábských světniček není radno chodit za deště a v noci.
Foto Mad

TIP č. 9 - Císařský kámen
Císařský kámen je ideální cíl relaxační procházky pro Liberečáky, Jablonečáky a především pro obyvatele Vratislavic, kteří sem, jak vidno z MAPY, můžou na rozdíl od prvně jmenovaných dorazit v relativně krátkém čase i pěšky. Ostatní zaparkují v Rádle. Strohá dřevěná věž nabízí překvapivě kvalitní výhled především na Jablonec n.N., na Liberec a na Ještědský hřeben. V nedalekém Rádle navíc výborně vaří.
Foto: Mad


TIP č. 10 - Královka
Král přichází poslední, a ačkoliv v tomto případě jméno chalupy a věže pochází od Josefa Königa, který byl chudý jako kostelní myš, dopřejme Královce toto privilegium. Místo v našem žebříčku si rozhodně zaslouží. Rozhled je překrásný a v restauraci vaří rovněž slušně. Do věže se sice platí vstupné, ale číšník vám po romantické večeři ve dvou, na kterou se můžete dopravit i autem, jistě rád klíče zapůjčí. Na ochozu si pak můžete nad večerním oceánem mraků vyzkoušet slavnou scénu z Titanicu. Za větrného počasí to bude zespodu vypadat velmi věrohodně.
Foto: Mad


Text, foto a video Mad
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).