reklama

INSPIRACE: Betlémská hvězda s moravskou stopou

27. 12. 2014
"3D" vánoční hvězdy z hornolužického Herrnhutu vnímáme především jako symbol německého adventu, například Angela Merkelová ozdobila sídlo své partaje 2,5m vysokým exemplářem! Přitom tyto hvězdy září po celém světě a v rodokmenu mají České bratry uprchlé z Moravy.
INSPIRACE: Betlémská hvězda s moravskou stopou
Foto + video Mad
Herrnhut založili Moravští bratři (mluvící německy) prchající z Českých zemí před rekatolizačním útlakem po bitvě na Bílé hoře. Přišli například až z Fulneku, Suchdola nad Odrou, Kunína i z dalších sídel jihozápadně od Ostravy. Azyl a ochranu (Herrnhut = Ochranov) jim tehdy poskytl majitel zdejšího panství, šlechtic, biskup Jednoty bratrské a velký sociální vizionář Nikolaus Ludwig von Zinzendorf.
Herrnhut byl založen roku 1722 slavnostním podetnutím prvního stromu tesařem Kristianem Davidem, což je mimochodem i obrazově zdokumentováno a ona sekera je k vidění v expozici "Herrnhuter Sterne Manufaktur". Osada se začala úspěšně rozšiřovat, neb sem přicházeli další exulanti a záhy se stala světovým misijním centrem. Moravští bratři odsud vyráželi na misijní cesty po celém světě. K této jejich činnosti se váže i legenda o vzniku Herrnhutské hvězdy. Po dobu nepřítomnosti rodičů byly děti vychovávány v internátních školách. První betlémskou hvězdu údajně sestavili roku 1821 jako matematický úkol na bratrské chlapecké internátní škole v nedalekém Niesky. Ta měla mít dokonce 110 paprsků.  Brzy se však ustálil současný tvar, který je trochu jednoduší. (Obsahuje 17 čtyřbokých jehlanů a 8 jehlanů trojbokých, vyrůstajících ze symetrického mnohostěnu s nevyslovitelným názvem rhombicuboctahedron.) Děti stavebnice vánočních hvězd posílaly svým rodičům na misie, a tak se"Herrnhutské" nebo též "Moravské hvězdy" rozlétly do světa.

Herrnhut (Ochranov) kolem roku 1753, tedy třicet let po svém založení.
Reprofoto: Mad

Ukázka výuky geometrie. Vpravo vidíme rhombicuboctahedron, základnu paprsků hvězdy. Prostě škola hrou. Že Učitel národů Jan Ámos Komenský byl významným členem Jednoty bratrské, je v Herrnhutu připomenuto hned několikrát. Například v názvu institucí i prodejny knih.
Foto Mad

Obchodní potenciál adventního symbolu jako první poznal obchodník s knihami a hudebninami Hendrik Pieter Verbeek a roku 1897 hvězdy zařadil do své nabídky. Protože poptávka začátkem 20. století překročila původní kapacitní možnosti, byla roku 1925 založena "Der Stern - G.m.b.H. in Herrnhut". Většinu akcií získal Abraham Dürninger a jeho společnost pak hvězdu vyráběla až do vyvlastnění roku 1946. Roku 1968 předala NDR výrobu církvi bratrské. Přelom v rozvoji přinesl rok 2010, kdy byla postavena nová manufaktura, vyrábějící přes čtvrt milionu hvězd ročně. Pojďme na návštěvu!

Při procházce městem na každém kroku cítíte, že si místní obyvatelé zakládají na tradici. Třeba tato reprezentativní prodejna na hlavní třídě má do prahu kromě nezbytné hvězdy vytesán i letopočet 1897. Přitom centrum Herrnhutu muselo být v podstatě znovu postavené. Rudoarmějci jej totiž den po skončení 2. sv. války vypálili jakožto proklamovanou baštu SS. (Interiér obchodu navštívíte, když foto přejedete myší.)
Foto Mad

A toto již je "Herrnhuter Sterne Manufaktur" dneška, postavená roku 2010. Její štít zdobí hvězda o průměru 1,3 m, ale zdaleka není největší, jak jsme již řekli úvodem, větší si koupila například paní Merkelová.
Foto Mad

Nikdo nemůže být na pochybách o tom, jaký artikl se zde produkuje. Mimochodem hvězdy jsou ve dvou základních provedeních, pro interiéry papírové a pro vnější prostředí ty dražší z umělé hmoty.
Foto Mad

V období adventu sem jsou pořádány celé nákupní zájezdy. V deset hodin dopoledne zde byl klid, ale stačilo půl hodiny a prodejnu brali útokem šopující turisté.
Foto Mad

Součástí manufaktury je muzeum architektonicky připomínající nitro hvězdy, jehož srdcem je promítací sálek, ve kterém běží jediný hit, hádejte jaký. Ano, romantické drama o zrození herrnhutské hvězdy. Škoda, že navzdory tomu, že jsme pouhých 36 kilometrů od Liberce a jde o historii našich předků, je vše psáno německy a anglicky, nikoliv česky.
Foto Mad

V expozici si můžete prohlédnout i jeden z původních typů hvězdy, který se stal v únoru roku 1925 předmětem říšského patentu č. 129 093, přiznaného saské firmě Der Stern - G.m.b.H. in Herrnhut.
Foto Mad

Prospekt z roku 1898, tedy ze samého počátku hvězdné kariéry Herrnhutské hvězdy.

Reprofoto: Mad

Součástí reprezentační prodejny je i živá výroba. Ve skutečnosti firma zaměstnává přes 60 lidí a další práci zadává například do chráněných dílen. O Vánocích se jede i na tři směny.
Foto Mad

Jde o přesnou a zcela ruční práci.
Foto Mad

Dámy předvádějící své umění okukují davy. Pozor, fotografování řemeslnic je striktně zakázáno a zákaz je dodržován. (My pochopitelně měli souhlas.)
Foto Mad

Na čísla a zajímavosti výroby jsme se zeptali Ing. Jense Rupperta, vedoucího prodeje:


Kavárnička pro ty, kteří se při pohledu do ceníku potřebují chytit pevné opory (aby neomdleli) a pak si dají kafe s dortem, aby si osladili rozhodování, za jakou hvězdu hříšná eura utratit. Ceník je k nahlédnutí ZDE, ale nechcete-li se dopustit hříchu marnivosti, můžete si při troše šikovnosti hvězdu vyrobit sami doma. Mimochodem, skládání hvězdy je dodnes v řadě Bratrských rodin součástí rituálů spojených s první adventní nedělí.
Foto Mad

Když si pojem Herrnhutská hvězda vygůglíte, vyjede vám řada referencí na Moravskou hvězdu. Není to chybným překladem strejdy Googla, označení Moravská hvězda používají i v oficiální jazykové mutace webů výrobce a distributorů. Sympatické, že?
A perlička na závěr. Roku 1929 byl Herrnhut povýšen na město, ve zdůvodnění se píše, že se tak stalo i díky respektu a  proslulosti, kterou si obec získala. Co si pod tím máme představit? Nepochybně misijní činnost a po celém světě známé Moravské hvězdy. Je rovněž zajímavé, že na rozdíl od jiných měst Horní Lužice, například Žitavy, se Herrnhut nevybydluje, ale jeho populace pomalu roste. Na přelomu 19. a 20. století mělo město asi 1 000 obyvatel, před šedesáti lety kolem 2 000 a dnes má 6 300 obyvatel (viz. zdroj ZDE), takže je srovnatelné například s Chrastavou. Pravda, poslední číslo je třeba brát s rezervou, samotný Herrnhut bez přičleněných obcí má jen 2 500 obyvatel, ale i tak to je ve zdejších končinách úspěch. Že by Moravské hvězdy měly vedlejší účinky?

Tak šťastné a veselé!
Foto Mad

Zvláštní poděkování patří panu Ing. Jiřímu Melnikovi za nezištou pomoc a perfektně odvedenou tlumočnickou práci.

Info:
http://www.herrnhut.de/
http://de.wikipedia.org/wiki/Herrnhuter_Stern
http://www.herrnhuter-sterne.de

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a obraz Mad, rozhovory JirMel
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).