reklama

IGS 2015, díl 1.: Mistři skláři, vizionáři, bohémové a géniové

6. 10. 2015
Do minulé neděle patřil Nový Bor po čtyři dny sklářskému kumštu. Na 12. International Glass Symposium letos dorazilo 73 umělců z celého světa, aby své vize přetavili do skla. Pozváni byli nejen lidé "od fochu", ale i umělci jiných oborů. Právě v tom je kouzlo IGS.
IGS 2015, díl 1.: Mistři skláři, vizionáři, bohémové a géniové
Text, foto, video: Mad + Darka
Milan Hlaveš, kurátor IGS a vedoucí kurátor sbírky skla a keramiky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, nám na dotaz, proč a podle jakého klíče na IGS umělce jiných oborů zvou, odpověděl: "Pro nás to je nesmírně důležitá věc, ve výsledku české sklářství obohacující o nové impulsy. Když přijde s novou vizí kreativec, který dosud se sklem nepracoval, má často požadavky, jejichž splnění je pro skláře výzvou. Často pak dochází k tomu, že to, co se skláři řešením nestandardních situací naučí, využívají pak léta ve své další práci."
Všichni zahraniční hosté, se kterými jsme hovořili (rozhovory naleznete v připravovaném videodokumentu), jsou možností tvořit v srdci Evropy nadšeni. Zejména oceňují, že sever Čech je jediným regionem na světě, kde se do dnešních dní na jednom místě zachovaly všechny myslitelné technologie zpracování skla.
Na IGS jsme strávili, kromě odskoku na další reportáž do Jablonce, celé čtyři dny. Během pátku a soboty rána jsme prošli většinu provozů, kde se tvořilo, kde probíhalo něco zajímavého. V každém z nich jsme byli v průměru půl hodiny. Výčet umělců, které jsme mohli sledovat při práci, je proto víceméně náhodný, nicméně nakonec zajímavější, než kdybychom vše předem úzkostlivě plánovali, někoho preferovali jen kvůli známému jménu. Kupříkladu na Davida Černého, autora růžového tanku, klikujícího olympijského doubledeckeru a dalších všeobecně známých objektů, některé štáby čekaly marně, my ho náhodou na naší cestě potkali hned na dvou místech.

Náš trip po jevišti IGS 2015 jsme začali v Kamenickém Šenově, kde sídlí PRECIOSA Lighting. Hala byla okupována všemi možnými zpravodajskými i dokumentárními štáby, protože zde měl tvořit oslavenec René Roubíček a umělecká celebrita David Černý. Leč přítomen nebyl ani jeden, pan Roubíček řešil problém s jiným exponátem na jiném místě a o panu Černém se nevědělo vůbec nic. Situace evokovala čekání na tiskovku po protahujícím se jednání vlády.
foto Mad

Nepřítomnost Davida Černého skláře nijak nerozhodila, poradili si i bez něho. Jestli vám vznikající objekt připomíná oko, máte pravdu.
foto Mad

Oči Davida Černého valily bulvy na návštěvníky ze skleněné krychle o hraně asi jeden metr.
foto Mad

Nás zaujala sympatická Slovinka Tanja Pak, držitelka slovinské národní ceny Designer roku. Na rozhovor s ní se můžete těšit i v našem videu.
foto Mad

foto Mad

Její dílo zabralo v novoborském sklářském muzeu samostatný prostor, do kterého se vcházelo potmě. Nešlo o statický exponát, barvu měnily nejen jednotlivé prvky, ale se světly a stíny si pohrávalo i osvětlení místnosti.
foto Mad

Novoborský Crystalex, naše další zastávka, je Fénix vzkříšený z popela. Po restartu se produkce vyšplhala na 80% výroby před krachem, a to navzdory problémům na východních trzích. Při práci jsme mohli sledovat například nestorku novoborského sklářského designu, paní Antonii Jankovcovou.
foto Mad

foto Mad

Riikka Latva-Somppi pochází z Finska. Na stole před sebou měla pro inspiraci rentgenové snímky a obrázky plic z učebnice anatomie. Výsledkem překvapivě nebyly kuřákovy plíce, nýbrž alegorie na sjednocenou Evropu.
foto Mad

foto Mad

Jenny Ritzenhoff je Němka tvořící v Holandsku. Právě nám vysvětluje, že chce vyrobit vázu, ve které by náležitě vynikla i menší kytice drahých holandských tulipánů.
foto Mad

Máte jedinečnou příležitost porovnat ideový náčrtek s finálem. Škoda, že do něj neobstarali ty tulipány...
foto Mad

foto Mad

Své prostory IGS poskytly i dílny novoborské sklářské školy. Zde tvořil například Jiří Suchý, který nevystavil sklo, ale malbu žhnoucím sklem, se kterou mu pomáhali žáci školy. Proces tvorby ohněm rovněž naleznete na našem připravovaném videu.
foto Mad

foto Mad

Sklárna Slávia u nás patří k největším sklárnám zabývajícím se ruční výrobou skla. Své mistry skláře propůjčila k realizaci soch Evy Vlčkové, vedoucí ateliéru rytého skla na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Novém Boru.
foto Mad

foto Mad

foto Mad

Za Jaroslavem Bejvlem seniorem a Jaroslavem Bejvlem juniorem jsme se vypravili do Skalice u České Lípy, kde sídlí firma TGK - Technika, sklo a umění s.r.o.
foto Mad

foto Mad

Japonec Tets Ohnari během naší návštěvy (v pátek 2.10.) teprve přemýšlel, jak malý model převede do reality. Když uvážíme, že finální zrcadlo je skoro 3 m vysoké, tak chlapi z TGK do sobotní noci odvedli opravdu obdivuhodný výkon.
foto Mad

foto Mad

Kolektiv Ateliers a.s. patří mezi nejprogresivnější novoborské firmy. Zde během naší návštěvy tvořilo hned několik umělců, například Dana Zámečníková (uprostřed). I když leccos napovídaly artefakty v různé fázi rozpracovanosti, výsledek předčil naše očekávání, a kdybychom měli umělce bodovat, z našeho pohledu by stanula na bedně.
foto Mad

foto Mad

Ajeto Group je pověstná nejen svými výrobky, ale také sklářskými krčmami a výrobními prostory upravenými tak, aby návštěvníci mohli sledovat skláře při práci. Během IGS 2015 byla galerie (a nejen galerie) sklárny v Lindavě permanentně v obležení, protože zde tvořil například filmový režisér Juraj Jakubisko. Rozhovor s ním rovněž naleznete v našem připravovaném videu.
foto Mad

Juraj Jakubisko si ve svém poznámkovém notesu přivezl 40 návrhů, z nichž nakonec zrealizoval dva, kouzelnou kouli a andělské svícny.
foto Mad

foto Mad

Zatímco Juraj Jakubisko tvořil s klidnou uvážlivostí, Martin Janecký (zcela vpravo), pracující na exponátu společně se Zdeňkem Kudláčkem (ten svůj díl práce odváděl v domovské sklárně Pačinek), předvedl doslova ohnivou show. Na jeho představení si odskočil i David Černý (uprostřed záběru).
foto Mad

foto Mad

...pravda, výsledek se značně liší od toho, co jsme očekávali po shlédnutí Janeckého šamanské show (na fotce je jeden je dvou objektů).
foto Mad

Asi kilometr od Ajeto leží v Lindavě domácká sklárna Jiří Pačinek. Jsme tu právě včas, abychom se stali svědky dokončení exponátu Paula Marioniho z USA.
foto Mad

Paul Marioni, pán zcela vlevo, sleduje práci Jiřího Pačínka, svérázného majitele sklárny.
foto Mad

Vpravo je čertík Paula Marioniho, vlevo objekt čínského umělce Sun Lianga. Oba pracovali u Pačinka.
foto Mad

Závěrem pár prací umělců, které jsme během tvůrčího procesu sice neviděli, ale jejich práce nás zaujala.

Ricardo Hoineff je charismatický Brazilec, který po studiích scénografie na pražské AMU zakotvil v České republice. Před časem jsme s ním již dělali rozhovor o umění i o brazilské kuchyni (články ZDE a ZDE), ale na tomto místě ho musíme zmínit především proto, že sklo mu tak učarovalo, že již jako vystudovaný scénograf si udělal novoborskou VOŠ sklářskou, aby se mohl seberealizovat i ve skle.
foto Mad

Ricarovo dílo se jmenuje Splash!... ale... nepřipomíná vám něčím autora???
foto Mad

Známá oděvní návrhářka Liběna Rochová si ke sklu neodskočila poprvé. V Novém Boru již navrhovala autorskou kolekci bižuterie. Necky s tekoucím sklem a rozvalená forma působily mezi ostatními exponáty velmi vtipně.
foto Mad

Nepamatuji vernisáž, na kterou by se těšilo tolik lidí. Přejedete-li foto myší, zjistíte, že uvnitř klece se nachází exponát Antonína Manto, vytvořený ve spolupráci se skláři novoborské firmy Egermann. Když jsme se u Egermannů byli podívat ve výrobě, měli jsme komponenty z tmavého skla, pečlivě poskládané stranou zájmu průchozích návštěvníků, za extravagantní stojany pro vánoční stromky. Inu, nejen sovy, i vánoční stojany nemusí být tím, čím se zdají být.
foto Mad

Naše první exkurze do světa IGS 2015 je u konce. Pokračování naleznete ZDE. Ve druhém dílu putování po IGS se necháme unášet na vlně oficiálních a doprovodných akcí a máme pro vás i pár perliček ze zákulisí.

Ukázky z doprovodného programu (Amanitas Fire Theatre, Mirror Man, Zrní,...), práci v devíti sklárnách, rozhovory s umělci (Jiraj Jakubisko, Tanja Pak, Bill Gudenrath, Rikka Latva-Somppi,...) a s organizátory jsme sestřihli do krátkého dokumentu. (Nezobrazuje-li se vám video přímo zde, použijte ODKAZ.)


Zaujal vás článek? Zde jsou naše další články zabývající se sklářskou tematikou:
Křehká krása 2015
Recept na dlouhověkost podle Reného Roubíčka
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Made in Jablonec 2015

Karneval v Riu, pardon, v Novém Boru!
Made in Jablonec 2014
Křehká krása 2013

Text, foto, video: Mad + Darka
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).