reklama

DIRECTION: Staňte se spoluautory mapy pro aktivní návštěvníky Liberce a Jablonce!

24. 6. 2016
Mapy určené konkrétní skupině návštěvníků jsou na rozdíl od map tematických (hrady a zámky, autokempy,...) v Česku poměrně novým artiklem. Přesto bude mít Liberec a Jablonec n.N. brzy již třetí takovou mapu a kamínek do mozaiky jejích informací můžete vložit i vy!
DIRECTION: Staňte se spoluautory mapy pro aktivní návštěvníky Liberce a Jablonce!
Foto + video Mad, není-li uvedeno jinak
Místa hodná navštívení jsou totiž do těchto map vkládána na základě sběru dat přímo od lidí v daném místě žijících. V Evropě je asi nejznámější projekt USE-IT (nebo na FB ZDE), který již před 45 lety vydal studentskou mapu Kodaně. Česká republika se přidala až v roce 2011 mapou Prahy. Mladí lidé jsou dodnes nejčastější cílovou skupinou, pro kterou jsou tyto mapy tvořené. Pakliže jste se na svých toulkách nejen po evropských městech v létě ubytovávali na kolejích a v hostelech, určitě jste na recepci již narazili na svérázné mapy s humorem a notnou dávkou nadhledu často doporučující cíle, o kterých oficiální průvodce nemají ponětí.
Mapou Liberce a Jablonce pro studenty začal i projekt Direction, o kterém vás průběžně informujeme prakticky od jeho zrodu. Jde o společnou iniciativu Technické univerzity v Liberci (Fakulta přírodovědně humanitní a pedagogická), Městského informačního centra Liberec, Jabloneckého kulturního a informačního centra a týmu LOS. Podrobné informace naleznete na stránkách projektu direction.tul.cz
Navštívíte-li facebook Mapa Direction, zjistíte, že data pro první mapu se začala sbírat začátkem roku 2013 a mapa Direction určená mladým lidem byla slavnostně představena 19. listopadu téhož roku. Byla vytvořena na základě výběru ze 120 tipů. Následovala mapa Liberce a Jablonce pro rodiny s dětmi, která vycházela již z tipů od 359 respondentů, a na výsledku to je vidět (vyhodnocení naleznete na webu projektu). Obě mapy jsme podrobili minirecenzi v rámci sběru infomateriálů na veletrhu EuroregionTour a připomínky jsme měli zejména k první mapě, která by si zasloužila nové aktualizované vydání. To ale nijak nesnižuje fakt, že jde o velmi dobrý nápad, a hlavně je na mapě pro rodiče s dětmi na první pohled vidět zřetelný velký krok kupředu.

Pánové (z leva do prava) Daniel Vrbík, kartograf a geoinformatik na TUL, jeho šéf Jiří Šmída, proděkan TUL a zapálený kartograf, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil a David Pastva, vedoucí odboru sportu a cestovního ruchu libereckého magistrátu, představují záměr vytvořit třetí mapu projektu Directions.
Foto: Mad

K mapám Direction pro mladé lidi a pro rodiče s dětmi již brzy přibyde mapa pro aktivní dospěláky, kteří chtějí v Liberci a Jablonci zažít něco zajímavého. DO TVORBY MAPY SE MŮŽETE SVÝMI TIPY AKTIVNĚ ZAPOJIT I VY! Chcete se podělit o tipy na místa Liberce a Jablonce n.Nisou, která vy považujete pro tuto skupinu návštěvníků za opravdu zajímavá? Máte co doporučit činorodým turistům, kteří přijeli za zážitky?  Stačí vyplnit dotazník na webu projektu nebo si v infocentru vyzvednout papírovou verzi. Neváhejte, sběr dat končí posledního července 2016!
Foto: Mad

Nebojte se do diskuse přihodit svůj názor! Sběr dat pro mapy Direction je jedno velké dobrodružství, své o tom ví geoinformatik Daniel Vrbík, o kterém dobře informované zdroje tvrdí, že právě on byl předobrazem sympatického vousáče titulů Direction:


Výrazným rysem map, o kterých hovoříme, je netradiční design. Mapy Direction nejsou výjimkou. Za jejich grafickým pojetím stojí tým twodesigners.cz, Ondřej Horáček a Kamila Pajerová. (Zdroj reprodukce: stránky projektu direction.tul.cz.)
Repro Mapa Direction

Projekt Direction se inspiroval od USE-IT, ale nestal se jeho součástí. Mapy USE-IT jsou tvořené mladým publikem pro mladé, Direction vytváří mapy i pro další zájmové skupiny. Edice map USE-IT vychází v angličtině, Direction v české a anglické verzi a dokonce se uvažuje i o polštině a němčině. Rozdílný je i systém výběru odkazů zařazených do mapy. Direction má jakousi redakční radu, o zařazení návrhů do USE-IT rozhoduje částečně i internetové hlasování. Řada měst má na USE-IT nejen mapu, ale i pozoruhodnou prezentaci (například Leuven, Brusel, Turín...). Co se formátu týče, naším testem prošel lépe rozměr Direction. Do zadní kapsy džín i do vnitřní kapsy bundy se vejde lépe než USE-IT.
Vlastní cesta Direction je tedy pochopitelná, na druhou stranu je škoda, že mapy Liberce a Jablonce na rozdíl od Prahy, Plzně, Českého Krumlova, Českých Budějovic, Brna, Olomouce a Ostravy v USE-IT chybí.
Foto: Mad

Podívejme se, jak k mapám pro konkrétní skupiny návštěvníků přistupují jinde. Na výřezu studentské USE-IT mapy Brna stojí za povšimnutí příruční slovníček hantecu a mapka vlevo dole, na které mezi nejbližšími cíli nepochopitelně chybí Vídeň, z Brna vzdálená jako Praha od Liberce. Že by mladé lidi nezajímala, anebo je to proto, že Vídeň, na rozdíl od Drážďan, které se do mapky dostaly, není v systému USE-IT? Tato mapa rovněž dokazuje, že doporučované body zájmu můžou být opravdu kuriozní. Zde je to tip na adrenalínový výlet do oblasti Cejlu, kam Brňáci v noci radši nechodí. (Poznámka: Všechny dále uvedené ukázky map byly získány z webu projektu USE-IT)
Reprodukce: use-it.travel

Další charakteristický prvek. Když tipy na atrace dávají konkrétní lidé, proč to nevyzdvihnout? Na mapách Direction figurují křesní jména, ale jak vidíte, některé mapy USE-IT jdou dál, toto je konkrétně výřez mapy Ostravy.
Foto: Mad

Studentské mapy jsou hravé, na výřezu vidíme přílohu mapy belgického Leuvenu představující náměstí, které je nazýváno nejdelším barem Evropy. Bar nechybí v téměř žádném podloubí. Dostáváme se k otázce, jak u map tvořených uživateli zabránit vpašování neplacené inzerce. Vždyť teoreticky to je prosté, stačí vygenerovat pár tipů na danou atrakci... Liberecko - jablonecký tým o tomto nebezpečí ví a čelí mu důkladným zkoumáním a ověřováním došlých tipů.   
Reprodukce: use-it.travel

Některé studentské mapy jsou malými uměleckými díly, jako tato mapa belgického Namuru. Když to není na úkor čitelnosti, proč ne?
Reprodukce: use-it.travel

Mapy Direction i USE-IT jsou zdarma a na internetu si je můžete stáhnout, vytisknout a slepit dohromady ještě před návštěvou daného místa. (Pro USE-IT existuje i mobilní aplikace. Bohužel je dostupná jen pro i-phone.) Takto kupříkladu vypadá před tiskem výřez mapového listu Haagu pojatého ve stupních šedi.
Reprodukce: use-it.travel

S ohlasy na mapy Direction mají největší zkušenosti pracovníci infocenter, jsoucí tak říkajíc v první linii. Dejme proto závěrečné slovo Davidu Pastvovi, do jehož působnosti patří i Městské informační centrum Liberec:


Jak již řekl ve videu výše Daniel Vrbík a potvrdil David Pastva, sběr dat přináší zajímavá fakta, nejen co se týče objektů a lokací lidmi doporučovaných, ale i tipů, které uváděny nejsou, ač by člověk předpokládal, že budou figurovat na čelních místech. V Liberci to byl například Ještěd, ZOO, botanická zahrada i některé další ikony klasických průvodců. Nás třeba překvapilo, že se do mapy Direction pro mladé lidi neprobojovala Široká ulice, "liberecká Stodolní". Možné hlavní důvody jsou tři:
1) Lidé se domnívají, že "profláklé" body zájmu není třeba doporučovat.
2) Tato místa jsou přeceňována a zájem veřejnosti není zdaleka takový, jak máme zažito v povědomí.
3) Daná cílová skupina domorodců o místě překvapivě neví, ač by měla.
Doufejme, že první varianta je správná, ale nebylo by od věci se zamyslet i nad možností druhou a především třetí? A právě i o tom je projekt Direction, tvůrci se těší na vaše tipy!Po zveřejnění na náš článek reagovala paní Eva Křížová, koordinátorka, fundraiser a editorka projektu Jůzit z.s. (www.use-it.cz, www.facebook.com/use.it.prague), a žádala nás o opravu dvou zavádějících formulací. To jsme učinili, nicméně doplňkové informace paní Křížové o projektu USE-IT považujeme za natolik zajímavé, že jsme se rozhodli podstatnou část textu publikovat:

1) Z odstavce vyplývá, že projekt USE-IT je obecně financován z prostředků EU (pozn. red: již opraveno). Opak je pravdou - v každém městě se s každou edicí velmi složitě hledají nové prostředky, které optimálně z větší části pochází z lokálních zdrojů - jde o městské finance, podporují nás i univerzity atd. (tak je tomu předpokládám i v případě Direction). Pokud se podařilo sehnat evropské prostředky na některé USE-IT mapy, bylo to obvykle při startování  (projekty programu Mládež v Akci podporující neformální vzdělávání pomocí realizace vlastních projektů) či jednorázově (loňská kampaň projektu Cool Czech Guide agentury Czech Tourism).
Naše organizace naopak s každou mapou hledá zvláštní finance na podporu udržení evropské sítě projektu USE-IT Europe. Mezinárodní síť a s ní související propagace, cross-distribuce a sdílené náklady (např. na web či mobilní aplikaci) jsou hlavními devizami projektu USE-IT. Poměrně vysoký poplatek 1000 Eur za město za rok za členství v síti je u mnoha potenciálně velmi "USE-IT slibných" českých měst hlavní překážkou zapojení do mezinárodní sítě. I v ostatních zemích se čas od času stává, že kdosi pouze převezme myšlenku USE-IT, vydá velmi podobnou mapu a do projektu se zkrátka nezapojí. USE-IT je značkou kvality, ale nemá a nikdy nebude mít na svůj nápad patent.

2) Na konci odstavce se tvrdí, že o zařazení návrhů do USE-IT rozhoduje internetové hlasování. Ani toto není pravda (pozn. red: již opraveno). Sběr internetových tipů tvoří pouze doplňkovou část všech informací v mapě, a to jen v některých městech, kterým to přijde jako zajímavá cesta pro sběr tipů. V Praze například přijde kolem 30 tipů a vybráno je (týmem dobrovolníků, kteří místa obchází) cca 5 z nich, což v celkovém počtu cca 100 uveřejněných bodů tvoří jen velmi malý zlomek. Navíc samozřejmě i mapu USE-IT tvoří tým cca 10 dobrovolníků a editorů, kterému také můžeme říkat redakční rada. Materiál s tolik informacemi by stěží vznikl pouze díky internetovým příspěvkům. Takže vpašování reklamy pomocí internetového hlasování nehrozí.

Děkujeme předem za opravu. S pozdravem a přáním pěkného zbytku dne Eva Křížová.

Text Mad, rozhovory Darka
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).