reklama

Pěstounská balónková párty, třešnička na dortu úsilí Nadace SYNER

7. 3. 2017
V Česku je registrováno kolem 400 nadací. Jsou nadace pracující s penězi od dárců a mající placené zaměstnance a jsou nadace založené na dobrovolnosti. Mezi ty druhé patří Nadace SYNER. Navíc nerozděluje prostředky získané zvenčí, ale peníze firmy, jejíž jméno nese.
O chod nadace se starají Iva Urbanová a Eva Syrovátková, manželky majitelů firmy SYNER. Filantropie prošla ve firmě určitým vývojem, Iva Urbanová vysvětluje proč: "V počátcích SYNER peníze posílal jiným nadacím, pak jsme zjistily, že mnohem lepší je věnovat peníze přímo těm, kteří je potřebují. Takže nadaci jsme založily proto, že o svých penězích chceme rozhodovat samy." Eva Syrovátková vypočítává další výhody tohoto přístupu: "Nemáme prakticky žádný aparát, pracujeme dobrovolně, takže 100% peněz jde na dobročinné účely, což jinde zdaleka neplatí. My známe konkrétní žadatele, známe konkrétní rodiny. Máme podmínky, které musejí dodržet, aby nadační příspěvek obdržely."
Při výběru jsou upřednostňovány žádosti z Libereckého kraje, ale není to pravidlo. Eva Syrovátková to vidí takto: "Některé osudy jsou opravdu tragické. Jsme přece lidi, a tak pomůžeme, i když takový žadatel není z našeho kraje."

Od svého založení (srpen 2000) již Nadace SYNER rozdělila částku téměř 50 000 000 Kč a poskytla další pomoc v hodnotě řádů milionů. Iva Urbanová upřesňuje jak: "Přes 70% naší nadační pomoci tvoří individuální dary. Akce jako například ta dnešní tvoří necelých 30%." 
Setkání pěstounských rodin Libereckého kraje je nápad Evy Syrovátkové: "Tuto akci jsme připravovali asi dva měsíce, podílí se na ní spousta dobrovolníků. Naše pomoc pěstounům pochopitelně nespočívá jen v této jedné velké akci, oni se na nás obracejí během roku se svými žádostmi o pomoc a my, pokud to je v našich možnostech, se snažíme vyhovět."
Tolik na úvod, další detaily o činnosti Nadace SYNER obsahuje náš videorozhovor níže, teď se pojďme podívat, jak setkání pěstounů Libereckého kraje probíhalo.

Ačkoliv byla předčasně jarní slunečná sobota a teploměr atakoval rekordy, z více jak tří set oslovených pěstounských rodin na setkání dorazilo bezmála 450 dětí a dospělých (blíže ZDE). Parkoviště bylo zcela plné a před Koloseem se co chvíli tvořily hloučky příchozích. (Foto: Mad)
Foto Mad

Po registraci, která uspořádáním připomínala stoly volební komise, až na to, že místo písmen abecedy byla uvedena města Libereckého kraje, ze kterých pěstounské rodiny dorazily, dostalo každé dítě balónek. Po pravdě řečeno, balónek si rádi odnesli i někteří dospělí. Proč to zmiňuji? Podívejte se na další foto. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Sál totiž tím pádem začal velmi rychle připomínat výtvarný happening. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Řada akcí trpí dlouhými úvodními proslovy, při kterých si sebestřední řečníci užívají svých pět, deset, patnáct (proboha, kdy už skončí?) minut slávy, jako by se akce konala pro ně a ne pro hosty. Úvodní projev Evy Syrovátkové (právě hovoří) a Ivy Urbanové trval 74 sekund. Dámy se představily, poděkovaly pěstounům za práci, kterou pro děti bez biologických rodin vykonávají, a popřály všem dobrou zábavu, tečka. Škoda, představitelky pořádající Nadace SYNER by o plodech své práce mohly poutavě hovořit mnohem déle a nikdo by určitě nudou nezíval. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Obě dámy se nehrnou ani do vystupování před kamerou. Iva Urbanová naši žádost o videorozhovor komentuje: "Ty životní osudy jsou opravdu tragické a nejkrásnější pro nás není publicita a vystupování před kamerou, ale to, když vám nějaká máma napíše, že děkuje a že jste jí strašně pomohli." Eva Syrovátková navazuje: "V té chvíli si člověk uvědomí, jak šťastní jsme, že jsme zdraví a máme zdravé děti." A zde je videorozhovor o práci Nadace SYNER:


Program pěkně zostra rozjela bavičská dvojka Vanda a Standa. (Foto: Mad)
Foto Mad

Děti byly rázem ve svém živlu. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Účinkující měli připravenou kupu dárků, tedy spíše odměn, protože je získal jen ten, kdo předvedl nějaký výkon, nejlépe umělecký. (Tato fotografie plus další fotky až do konce reportu: Mad)
Foto Mad

Standa vystřídal snad všechny hudební styly, táhlo zejména reggae.
Foto Mad

Foto Mad

Než duo Vanda a Standa stihlo zbořit Koloseum, přišla milosrdná přestávka, během které děti doplnily energetické zásoby a pěstounští rodičové si konečně mohli v relativním klidu vzájemně poklábosit a vyměnit zkušenosti.
Foto Mad

Foto Mad

Někteří se vyšli provětrat ven. Koloseum dětem nabízí vyžití i pod širým nebem.
Foto Mad

Každé dítě, které se ocitne mimo svoji rodinu, má nárok na rodinu náhradní. Snahou je, aby dětí bylo v ústavech co nejméně. Prostý pohled do statistik bohužel napovídá, že přes pokroky máme stále velké rezervy. Prioritní je náhrada kojeneckých ústavů pěstounskou péčí. O miminka se starají krátkodobí profesionální pěstouni, kteří dítě hned po narození přebírají do své péče pouze na dobu, než jsou nalezeni náhradní rodiče adoptivní nebo dlouhodobí pěstouni. A právě těmto dlouhodobým pěstounům patřilo sobotní odpoledne v Koloseu.  
Na rozdíl od adoptivního rodiče, který dítě získává na celý život, dlouhodobý i krátkodobý pěstoun musí počítat s tím, že "jen" zastupuje rodiče a citovou vazbu musí umět děcku dát i s perspektivou, že o vychovávané dítě přijde. To znamená, že pěstounství není řehole pro každého. Zejména u pěstounů na přechodnou dobu se jedná o profesionální rodiče v tom nejlepším smyslu toho slova. U nich k té situaci, že dítě odchází, dochází pravidelně. Přestávky jsme využili k tomu, abychom zjistili, co musí absolvovat uchazeč o pěstounství. To nám vysvětlila Hana Krámská z Dobrá rodina o.p.s.:


Vraťme se do sálu, právě začíná Sváťovo divadlo, které možná znáte z akcí v nákupním centru Plaza Liberec.
Foto Mad

Na programu bylo pár pohádek, například zmodernizovaná verze pohádky o holčičce Mášence a medvědech, ale jinak byla zábava opět založená na aktivní komunikaci s malými diváky.
Foto Mad

Tak co, dá to ta holka, nebo nedá?
Foto Mad

Pohled do zákulisí Sváťova divadla byl chvílemi stejně zajímavý jako dění před oponou.
Foto Mad

Foto Mad

Další borec si odnáší trofej.
Foto Mad

Odpoledne pomalu končí, při odchodu čekalo na děti nejen sladké překvapení schované ve firemní tašce. Pěstouni dostávali praktičtější dar, rodinné XXL balení pracích prášků.
Foto Mad

Nadační třešnička se stoprocentně vydařila, ostatně jako pokaždé. A co je tou největší třešničkou pro Evu Syrovátkovou a Ivu Urbanovou? "Tak pochopitelně někdy poskytneme vysoký příspěvek a dotyčný se ani neobtěžuje poděkovat, jako by to bylo samozřejmé. Ale většina lidí nám často posílá fotografie, napíše poděkování. Máme i děkovné dopisy, ve kterých příjemci našich darů konstatují, že se před námi obrátili na spoustu věhlasných nadací pracujících s penězi vybranými od lidí a nikdo jim nepomohl, až my. To se občas nestačíme divit."
Foto Mad


Text Mad, rozhovory bLeCha
rampa
25. 4. 2019 08:59

Stylově nesvázané trio minus123minut míří po roce opět do Jablonce nad Nisou. Skupina složená z tria uznávaných muzikantů zahraje v pátek 26. dubna ve 20 hodin v Klubu Na Rampě.

sedmihorky
25. 4. 2019 08:26 Divokel Bill, Arakain s Lucií Bílou, Karel Plíhal i Anna K. vystoupí na tradičním Sedmihorském létě. Připravena jsou i divadlení představení či Joga camp v Českém ráji. Začíná se 30.6.
oc nisa
25. 4. 2019 08:21

Liberecké obchodní centrum Nisa spadající do skupiny CPI Property Group se rozšíří o další značku a tři dosavadní prodejny se navíc zvětší. Proměny nastanou k 30. dubnu.

kůrovec
25. 4. 2019 06:48 Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).