reklama

V Jilemnici otevřeli nový areál pro běžecké lyžování a biatlon

27. 5. 2018
FOTOGALERIE UVNITŘ: Nový areál Hraběnka pro běžecké lyžování a biatlon v sobotu otevřeli v Jilemnici na Semilsku. Jeho výstavba přišla na 76 milionů korun a sloužit bude nejen sportovcům, ale i široké veřejnosti. Na jeho výstavbu přispělo 20 miliony korun ministerstvo školství a 15 milionů přidal Liberecký kraj. O dalších deseti milionech pro Hraběnku budou krajští zastupitelé rozhodovat v úterý, řekl u příležitosti slavnostního otevření areálu liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V Jilemnici otevřeli nový areál pro běžecké lyžování a biatlon
Foto: Artur Irma

"To není podpora, kterou Liberecký kraj poskytuje ze svého rozpočtu úplně každý den, nicméně my tady máme v Jilemnici sportovní gymnázium, které je úzce propojeno s místním sportovním klubem a biatlonovým svazem. Bez toho sportovního areálu by pravděpodobně budoucnost toho gymnázia byla ohrožena," poznamenal Půta. Absolventy jilemnického gymnázia jsou mimo jiné i biatlonisté Veronika Vítková a Jaroslav Soukup, kteří si dnes nové sportoviště také přišli prohlédnout.

V areálu Hraběnka jsou k dispozici tři kilometry asfaltových tratí pro kolečkové lyže, in-line bruslení, ale také cyklisty. Vedle asfaltky jsou cesty pro pěší a běžce. "Když si vzpomenu, kde jsme tady stříleli za mého mládí, za kravínem mezi kravincema jsme tady běhali, tak je to určitě změna k lepšímu," poznamenal Soukup. "Určitě tady takový areál chyběl sportovcům, děcka ze základky a gymplu se připravovala různě po silnicích, kde to je pro ostatní nebezpečné," doplnila Vítková.

Podle předsedy Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy získali biatlonisté další kvalitní tréninkové centrum. Pro mezinárodní závody ale nestačí. "Na to by byla potřeba investice ne za 70, ale za 270 milionů korun," řekl. Jilemnická střelnice má 20 stavů a to pro mezinárodní soutěže nestačí, konat se tak tady budou jen ty národní. "Pro mezinárodní soutěže máme areál v Novém Městě na Moraně," dodal Hamza.

V Libereckém kraji je kvalitní zázemí pro běžce na lyžích a biatlonisty také v Jablonci nad Nisou v areálu Břízky a kolečko je i v Harrachově. "Harrachov bychom rádi opravili," dodal Hamza.

Lyžařské a běžecké tratě začaly na Hraběnce v Jilemnici vznikat v roce 1945, přebudovány byly v letech 1960 až 1965. V roce 1976 byla slavnostně otevřena asfaltová dráha pro kolečkové lyže. Areál už ale nutně potřeboval obnovu. V roce 2004 byla vypracována první studie obnovy. V roce 2012 dalo město zpracovat novou studii.

Práce začaly na konci roku 2016. Akci zkomplikovaly nejasnosti kolem financování, když loni v květnu tehdejší ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) investiční program zrušila kvůli podezření ze zneužití. Jilemnice tak musela o státní dotaci žádat znova. "Z vlastního dalo město 26 milionů," dodala starostka Jana Čechová (SNK).

Biatlonové areály se zvelebují, dočkat by se mohl i Harrachov

Na více než dva tisíce aktivních členů narostl počet biatlonistů po úspěších posledních let. Členové sedmdesáti klubů mají v Česku jeden špičkový areál, kterým je Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě, a pro potřeby Českého poháru k využití i tratě a střelnice v tradičních baštách Jablonci a Letohradu a nyní také v Jilemnici, kde iuž byla otevřena zrekonstruovaná Hraběnka.

Letos by se měl začít vylepšovat pro biatlonisty i Harrachov a vzkříšení by se po letech chátrání mohl dočkat také areál Eduard v Jáchymově, kde se v roce 1979 konal závod prvního ročníku Světového poháru a další o dva roky později.

"Licenci A pro Světové poháry má jen Nové Město na Moravě, ale tak to bylo koncipované. Víc bychom stejně neuživili," řekl ČTK Vlastimil Jakeš, viceprezident svazu pro biatlon a bývalý trenér mistryně světa Kateřiny Holubcové.

Aktuální stav biatlonových areálů je v zásadě dostačující. "Není problém něco postavit, ale pak to uživit. Jde o rentabilitu a sílu jednotlivých klubů z hlediska údržby a trenérů. Tenhle stav, když ho dokážeme postupně lepšit a udržovat, tak z hlediska závodních potřeb, přípravy a soustředění to stačí," uvedl Jakeš.

Za poslední roky se nejvíce zrekonstruovala Vysočina Arena, nyní Jilemnice, ale i areál v Letohradu a jablonecké Břízky. Pomohly k tomu výsledky biatlonistů na olympijských hrách v Soči a ve Světovém poháru. "Boom nastal. Máme nárůst zájmu o biatlon a s tím je logicky spojený požadavek, aby bylo kde trénovat," řekl Jakeš.

K zimním areálům je nutno připočíst i letní jako Staré Město pod Landštejnem a Bystřici pod Hostýnem užívané pro letní biatlon a pro tréninky. "Devadesát procent klubů trénuje v místních podmínkách a snaží se postupně zvelebovat. Vrazili jsme hodně peněz do materiálu, zbraní a terčového zařízení," řekl Jakeš.

V Novém Městě na Moravě se investovalo skoro 90 milionů korun, modernizace v Jilemnici stála 76 milionů. Finance většinou plynou z nových zdrojů než v minulosti. "Státní investiční dotace umřely. Slepuje se to, jak se dá, hledají se jiné zdroje. Pomáhají kraje, bez nich by se to nepohnulo," řekl Jakeš.

S Norskem a Německem se v počtu elitních biatlonových zařízení Česko nemůže rovnat. "A v Rusku rostly jak houby po dešti. Ty jsou mimo naši kategorii," podotkl Jakeš. Podobné zázemí jako v Česku mají například v Rakousku a Itálii.

Materiálově jsou čeští biatlonisté zajištěni slušně. Kdyby mohl Jakeš investovat bez omezení, vložil by finance do lidských zdrojů. "Bojujeme s počtem trenérů, kteří se o děcka starají. Biatlon snoubí běh a střelbu a je časově náročnější a individuální péče je větší," doplnil Jakeš a připojil poděkování rodičům, kteří s tréninky pomáhají.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
volejbal
18. 4. 2019 13:41 O extraligový titul si zahrají zítra v 16 hodin v Českých Budějovicích volejbalisté Dukly Liberec. Jihostroj má na kontě devět titulů.
silnice
18. 4. 2019 12:37 Kraje mají dostat slíbené čtyři miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic druhých a třetích tříd co nejdříve, vzkázali premiér a ministryně financí, uvedla ČT24.
nečesaný
18. 4. 2019 12:29

Pod titulkem "Jinde by důkazy k odsouzení stačily, plyne z rozsudku nad Nečesaným. Roli sehrály i dluhy z večírku" rozebírá irozhlas.cz rozsudek nad Lukášem Nečesaným. Tamtéž je i kompletní Usnesení VS.

honička
18. 4. 2019 11:31 Divoká honička s policejními auty a namířené střelné zbraně ukončily neúspěšný pokus o převoz kradeného BMW z Německa do Polska přes Českou republiku.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).