reklama

Svérázná přednáška o drogách šokovala asi jen tvůrce reportáže v pořadu 168 hodin

9. 5. 2018
Semilská televize je díky pořadu 168 hodin veřejnoprávní ČT slavná po celé zemi. Její záběry z přednášky dlouholetého pracovníka věznice Valdice Pavla Kuřátka, který stovkám 15 a 16letých teenagerů svérázně přednášel o drogách a jejich nebezpečí, už zhlédlo na oficiálním facebookovém profilu města 141 tisíc diváků. Po odvysílání záběrů v pravidelném nedělním televizním publicistickém pořadu na celostátním kanále se úroveň přednášky nyní řeší i v celostátních médiích.
Svérázná přednáška o drogách šokovala asi jen tvůrce reportáže v pořadu 168 hodin
Ilustrační foto

Video z besedy ke kriminalitě mládeže se zaměřením na zneužívání návykových a psychotropních látek, jak se akce oficiálně jmenovala, bylo na FB města uveřejněno 27. dubna. „Válcoval žáky na své přednášce v Semilech jako mukly v base,“ zhodnotil v pondělí pro server iROZHLAS.cz video s urážkami a vulgarismy přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Miovský. Nazvání studenta blbcem je pak podle něj „úlet těžkého kalibru“. Podobné přednášky byly prý populární před dvaceti lety a moderní prevence vypadá jinak.

Web veřejnoprávního rozhlasu připomněl, že Město Semily na svém facebookovém profilu zveřejnilo několikaminutové video pro studenty posledního ročníku základní školy a prvního ročníku střední školy. Hlas moderátorky ho doprovází komentářem, že přednáška „začala pěkně zostra.“ K pondělku mělo video přes 140 000 zhlédnutí a v komentářích pod ním se rozpoutala dlouhá diskuze.

Server iROZHLAS.cz se snažil opakovaně telefonicky a e-mailem získat pro rozhovor přednášejícího Pavla Kuřátka, speciálního pedagoga a někdejšího zástupce ředitele věznice Valdice. Na dotazy ale nereagoval. Mluvčí věznice Eva Francová ovšem dodala, že věznice na video neplánuje jakkoli reagovat. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat, je to jeho osobní aktivita,“ doplnila. Kuřátko podle ČT přednáší ve svém volném čase a zdarma.

„Řeknu vám pravidla hry. Vypnete všechny svoje smartphony, telefony. Kdybyste tak neučinili, tak se rovnou seberte a můžete odejít. Někdo tady byl vtipný, co jste říkal? Tablety? Dejte ruce tak, jak máte mít. Sundejte si čepici, nejste ve chlívě, ale mezi lidmi. A vypadá to, že s prvním blbcem už jsem se seznámil. Aby bylo jasno, vy budete ticho, já budu mluvit,“ zahájil svoje vystoupení před mládeží Pavel Kuřátko, speciální pedagog z věznice.

Přednášející pro drsnější slovo nešel nijak daleko ani v jiných pasážích své přednášky. V ČT svůj slovník obhajoval, že projev blízký dnešním mladým lidem udrží právě tuto cílovou skupinu ve střehu. Příliš pohoršeni nebyli ani sami studenti, kteří hovořili na mikrofon ČT. Shovívaví byli i oslovení pedagogové, kteří vědí, že pusté mentorování by děti nebavilo.

„Byla jsem na takové akci poprvé a hodně mě to překvapilo a vykolejilo. Musíme se zabývat prevencí, ale ne takovou formou. To byla moje první reakce. Překvapilo mě, kolik negativních komentářů se objevilo. Pozitivní je to, že se o prevenci kriminality bude nyní hodně mluvit. Nedokáži říct, zda by se takové besedy ještě měly konat. Nejsem odborník, který by měl hodnotit, jak má beseda vypadat,“ uvedla pro irozhlas.cz Lena Mlejnková, starostka Semil reprezentující Volbu pro Semily.

Video z přednášky na facebooku Semil ZDE.

uba
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
9. 5. 2018 06:51
Jozef
Na ta detatka nic jineho nez ostrileny bachar nezabira.
9. 5. 2018 08:12
Muj nazor
Kouk jsem na fb semil, docela sila, ale posluchaci taky
9. 5. 2018 08:57
Michal
Dobra akce, zbytecne prifoukla medializace
9. 5. 2018 20:49
Venda
Protestují pouze ti, kteří nikdy nestáli před tou dnešní mládeží a nezažili jejich "pozornost". Na ně platí pouze bič, bez něj není šance je přimět k pozornosti. A ty kecy o jejich právech melou jenom totální mimoňové. Oni je velice dobře znají a taky se jich dožadují, ale povinnosti je vůbec nezajímají a jsou jen na obtíž. Proto je takovýto přístup k přednášce jediný možný, pokud chcete, aby jim v těch palicích alespoň něco málo uvízlo! Jenomže kantoři si takovýto přístup nemohou dovolit a proto jsou naše děti stále hloupější.
9. 5. 2018 11:23
Otto
Já si také myslím, že přednáška byla posazena dobře s ohledem na publikum i použité prostředky. Prostestují akorát profesionální prudiči a možná rodiči, kteří nad problémem zavírají oči , protože jejich dětí se to přece netýká a nechtějí vědět co vlastně dělají.
honička
18. 4. 2019 11:31 Divoká honička s policejními auty a namířené střelné zbraně ukončily neúspěšný pokus o převoz kradeného BMW z Německa do Polska přes Českou republiku.
hokej finále
18. 4. 2019 09:16 Liberec fandí Bílým tygrům ve finále play-off hokejové extraligy na náměstí Dr. E. Beneše. V pátek 19.4. v 17:00 h., v pondělí 22.4. v 17:00 h., v úterý 23.4. v 17:00 h.
mendoza
18. 4. 2019 07:17 Jablonecký Klub Na Rampě přivítá v sobotu 20. dubna Marco Mendozu, amerického hardrockového hudebníka a Doctora Victora na společném turné po České republice.
drogy
18. 4. 2019 06:19 Muž ze skupiny prodejců drog z Libereckého kraje vyrobil podle policie v luxusních bytech v Praze v předchozích letech nejméně pět až deset kilogramů pervitinu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).