reklama

M. Hoza (ODS): Standard u referendových otázek - neřeší ekonomiku a udržitelnost

11. 6. 2018
V posledních dnech mám pocit, že i když otevřu konzervu, tak na mne vyskočí informace o tom, že Liberečané budou “opět” rozhodovat v referendu. Nebudu polemizovat o jistotě autorů, že seženou dostatečný počet podpisů pro vypsání referenda, jako občan Liberce bych se ale měl zamyslet nad jeho důvodem a otázkami, o kterých by měli občané našeho města rozhodovat.
M. Hoza (ODS): Standard u referendových otázek - neřeší ekonomiku a udržitelnost
archivní foto

Má být MHD pro děti do 15 let a seniory nad 65 let od 1.1.2019 zdarma?

Velkým protimluvem navrhovatelů referenda je hlavní argument, že jízdné v liberecké MHD patří k nejdražším v Česku, a proto Změna pro Liberec navrhuje jízdné pro děti do 15 let a seniory nad 65 let zdarma. Co to pro uživatele MHD v Liberci znamená? Jsou dva možné scénáře. Jízdné zůstane beze změny a město zvýší příspěvek na úhradu ztráty z provozování MHD do DPMLJ (což je oficiální název pro rozpočtové náklady). Nebo DPMLJ navýší jízdné a předplatné pro studenty nad 15 let a pracující dojíždějící do práce. Při obou variantách se na jízdné “zdarma” složí občané města Liberce, poprvé formou daně z příjmu a daně z přidané hodnoty a podruhé dražší jízdenkou. Že druhá varianta bude mít negativní dopad na nízkopříjmové skupiny cestujících, ani nemusím zdůrazňovat.

Navrhovatelé referenda by v daném případě měli znát čísla - o kolik dojde k propadu v tržbách DPMLJ a jak bude ze strany města zafinancováno.

 

Má město podniknout veškeré kroky, aby omezilo počet míst pro hazard na max. 7 míst?

Proč 7? Proč ne jiný počet? Nastavením limitu provozoven si vytváří město prostor pro korupční prostředí při výběru provozovatelů, kteří se vejdou do navrženého čísla. Zvláště z úst bojovníků proti korupci se jedná o podivuhodný nápad. Navíc vytváří nerovné podmínky a to v době rovné hospodářské soutěže. I ten, kdo by třeba podmínky splnil, bude mít smůlu, bude osmý…

V případě hazardu tahá město vždy za krátký, a ještě kluzký, konec lana. Licence na jednotlivé automaty vydává Ministerstvo financí (to ministerstvo, které se tváří jako velký bojovník proti hazardu). Do toho v posledních několika měsících, dle očekávání, narůstá hazard na internetu - do budoucna tak lze předpokládat, že dojde k výraznému přesunu hráčů z kamenných provozoven do chytrých telefonů jednotlivých uživatelů/hráčů.

Nicméně, město by mělo, i přes ztráty příjmů z tohoto typu businessu, provoz hazardních podniků regulovat, ať už nastavením tvrdých provozních pravidel na území města, nebo dodržováním a plněním standardů, které by zamezily či ztížily rizikovým skupinám přístup do takovýchto podniků.

 

Má město vykoupit Liberecký zámek a přilehlý park za cenu do 96,5 mil. Kč?

Proč? Má město ekonomickou představu, jakým způsobem provozovat tento dlouhodobě neudržovaný objekt? Jaké budou náklady na rekonstrukci a jak vysoké provozní náklady? A předem avizovat cenu za koupi prodávajícímu? To žádný racionálně smýšlející obchodník neudělá. Prodávající tak má jistotu, že méně než 96,5 mil. Kč od města neobdrží.

 

Má město vykoupit hráz u Veseckého rybníka za cenu do 2,3 mil. Kč?

Vážení současní zastupitelé ve vedení města, od toho jste volení zástupci občanů města Liberce, abyste rozhodovali nejen o této investici. Pokud je racionálně podložený důvod, aby si město hrálo na vodohospodáře namísto Povodí Labe, tak o této investici rozhodněte Vy sami.

 

Má město zrekonstruovat bývalý lesní amfiteátr v Lidových sadech?

Přiznám se, že se mi myšlenka parkoviště, a její zajímavé zpracování, na místě zpustlého amfiteátru, líbila. Ulevilo by se obyvatelům okolních ulic, kde návštěvníci ZOO parkují a také řidičům, kteří musí těmito ulicemi projíždět velmi opatrně.

Obnova amfiteátru by byla pouze nostalgickou vzpomínkou na minulost. Předpokládané akce by přinesly pouze další logistické problémy okolnímu obyvatelstvu, a jako je již je standardem u referendových otázek - opět by se neřešila ekonomika a udržitelnost (tohoto) projektu. Pokud se objeví provozovatel a zároveň investor, případně dotační titul, na jehož základě se podaří peníze získat, dalo by se nad tím snad uvažovat. Nicméně pořád je tu otázka provozních nákladů. Myslím, že Liberec má jiné důležitější starosti, kam s penězi – od ulic a chodníků až po investice do škol a školek, ty totiž potřebujeme všichni.

 Organizátoři referenda Vás žádají o Váš hlas v podzimních komunálních volbách, ale přitom se sami bojí zodpovědnosti za svá rozhodnutí. Proto jdou cestou referenda, aby za ně rozhodl někdo jiný. Budou každé své rozhodnutí podmiňovat bianco šekem od Liberečanů? Pokud by výše uvedené vize byly životaschopné a pro město přínosné, tak by již dnes navrhovatelé referenda přesvědčili stávající zastupitele (jak v koalici, tak opozici) k jejich realizaci. Tak tomu ale není.

Martin Hoza (ODS)
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
11. 6. 2018 07:58
Luboš
Referendum si mel udelat v 2014 aby vedel, co ma ctyri roky delat. Nebo jako statutar mesta prosazovat svoje cile v rade a zastupitelstvu, coz by bylo daleko normalnejsi. Nic z toho vudce sekty nezvladl, promarnil svou jedinecnou sanci.
11. 6. 2018 07:54
Muj nazor
Referendum snad vysumi, chci verit ze se nesezenou podpisy. Pan Korytar jen shani databazi svych potencialnich priznivcu, overuje si miru podpory.
11. 6. 2018 08:16
Igor
fakta o referendu:
- bude, podpisy seženou
- otázky jsou obecně dost blbý
- neprojde to kůli malé účasti
- autoři tohle všechno +- vědí, ale jdou do toho, protože to je kontaktní kampaň, která prostě nějakým způsobem funguje ...
11. 6. 2018 08:21
Jj
Kampan za penize vsech volicu, teda za penize mesta. Neuveritelna drzost delat referendum par tydnu pred volbama a zavazovat nastupce jeho zavery.
11. 6. 2018 08:48
Igor
Sběr těch podpisů a podobně si platit sami, město platí až vlastní realizaci refenda - tj. tu kampaň jedou za své ...
11. 6. 2018 07:58
Luboš
Referendum si mel udelat v 2014 aby vedel, co ma ctyri roky delat. Nebo jako statutar mesta prosazovat svoje cile v rade a zastupitelstvu, coz by bylo daleko normalnejsi. Nic z toho vudce sekty nezvladl, promarnil svou jedinecnou sanci.
11. 6. 2018 08:53
podepisuji
Nastavením limitu provozoven si vytváří město prostor pro korupční prostředí při výběru provozovatelů, kteří se vejdou do navrženého čísla. Zvláště z úst bojovníků proti korupci se jedná o podivuhodný nápad.
11. 6. 2018 09:17
Igor
Podle mě to snaha o tichou instalaci trojana do velmi rozumné regulace hazardu. Kdyby se to schálilo, tak se objeví 8 zájemce, ten bude vyhrožovat soudy, takže vyleze z díry nějaký brouk Pytlík a řekne: to je jednoduché, zakažme to to úplně a bude klid ...
11. 6. 2018 09:12
Koudelka
Všechno v souladu s heslem Po nás potopa. To jest u nazelenalých mozků hodně paradoxní.
11. 6. 2018 09:14
?
Oduševnělá tvář, oduševnělé myšlenky. Kam na to ODS chodí?
11. 6. 2018 14:14
jenda
Hoďte sem své foto, ať se pobavíme.
11. 6. 2018 09:59
Otto
Úder na hlavičku. Chválím. Na hráz rybníka uspořádám referendum, ale , že formou odpuštění nájmu dotuji někomu teplo na úkor ostatních si rozhodnu sám. Stejně jako rozhodnu o moratoriu otrocké vazby připojení na teplárnu. Korytářovská politika je v duchu osvícené práce pro blaho lidu. Dříve o tom rozhodlo místní politbyrum a nikdo o tom nesměl diskutovat. Dnes o tom rozhodne Čmelák a zaštítí se nesmyslným , jalovým a s ohledem na podmínky a účasti i nicnevypovídajícím referendem. Věřím, že při kontaktní volební kampani bude reakce oslovených jasná : Když je to tak správné, tak proč si to nezařídil za čtyři roky , když si ovládal město a baral za to nemalé prebendy ....
12. 6. 2018 12:15
Dotaz
Že vy (ODS) jste řešili ekonomiku a udržitelnost, když jste zadlužovali Liberec arénou, komici....a nikoho jste se neptali !!!!
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).