reklama

Česká Lípa se ptá srozumitelně, jablonecká otázka pro referendum je krkolomná

8. 1. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Stojíme na prahu na politické události bohatého týdne. Premiér Andrej Babiš bude mj. parlament žádat o podporu pro svou jednobarevnou vládu ANO a do dolní komory ho přijde podpořit prezident republiky. V pátek pak začínají prezidentské volby, v nichž národ v přímém hlasování a dvoukolově rozhodne, kdo bude zemi z Pražského Hradu reprezentovat.
Česká Lípa se ptá srozumitelně, jablonecká otázka pro referendum je krkolomná
archivní foto vyhořelého Kounicova domu

Jsou to volby nesmírně důležité, protože povedou k budoucímu směřování ČR. Obhájí-li pozici hlavy státu Miloš Zeman, otočí mocenský pakt Zeman – Babiš kormidlo směrem k autoritářskému státu. Usadí-li se na Hradě kterýkoliv jiný prezidentský kandidát, má země naději. Už proto, že republiku nebude vést člověk, který tvrdí, že nevede žádnou kampaň, a přitom ho jsou plná média a prostřednictvím plakátů i ulice.

Babiš má zase problém s dotačním podvodem a totální netransparentností, kterou causu Čapí hnízdo nechal obestřít prostřednictvím svých loajálních ministrů financí a spravedlnosti.

První kolo prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. ledna 2018 (od 14:00 do 22:00 hodin) a sobotu 13. ledna 2018 (od 8:00 do 14:00 hodin). II. kolo, tedy pokud v I. kole žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů, připadne na pátek 26. ledna 2018 (od 14:00 do 22:00 hodin) a sobotu 27. ledna 2018 (od 8:00 do 14:00 hodin).

 
Jablonecké referendum

Souběžně s I. kolem volby prezidenta, tj. v pátek 12. ledna 2018 od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 13. ledna 2018 od 8:00 hodin do 14:00 hodin, se v Jablonci nad Nisou uskuteční místní referendum. Je věnováno potlačení hazardu ve městě a lidé, budou odpovídat na tuto krkolomnou otázku:

„Souhlasíte s tím, aby město Jablonec nad Nisou, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterních terminálů, centrálních a lokálních loterních systémů a dalších loterií uvedených v § 2 písm. e), g), j), l), m) bod 2 a n) a § 50 odst. 3 zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a totalizátorových her a technických her uvedených v § 3 odst. 2 písm. c) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“

Náklady na jablonecké referendum jsou odhadovány na 900 tisíc korun, které město vezme z rozpočtu. Pokud budou chtít občané volit prezidenta i hlasovat v místním referendu, budou muset jít do dvou různých místností a legitimovat se dvěma různým komisím.

Se zákazem hracích automatů v Jablonci ostře nesouhlasí předseda Svobodných pro Liberecký kraj Jindřich Hradecký. Upozorňuje na významný úbytek příjmů do městské kasy, které se nové zastupitelstvo bude pokoušet vykrýt zvýšením daně z nemovitosti. „Všem majitelům nemovitostí proto radím, aby se referenda neúčastnili. Referendum tak bude neplatné a nové zastupitelstvo nebude mít záminku lidem zdvojnásobit domovní daň,“ apeluje Hradecký v prohlášení, které rozeslal koncem roku do médií. Podle něj zákaz automatů problémy gamblerství stejně neřeší.


Českolipské referendum

Místní referendum se den po ukončení II. kola prezidentské volby, tedy až v neděli 28. ledna 2018 od 8.00 hodin do 18.00 hodin, uskuteční i v České Lípě. Tady budou občané rozhodovat o pěti tématech, otázky jsou jasné a srozumitelné:

a) Souhlasíte s tím, aby Město Česká Lípa provedlo zásadní rekonstrukci a přestavbu budovy Jiráskova divadla?

b) Souhlasíte s tím, aby Město Česká Lípa vybudovalo moderní, bezbariérovou knihovnu v prostoru tzv. Tilie na Jeřábkově náměstí?

c) Souhlasíte s tím, aby Město Česká Lípa rozšířilo stávající Sportareál a vybudovalo nerezový venkovní bazén s dohřívanou vodou o ploše 800 m2 v ulici Barvířská?

d) Souhlasíte s tím, aby Město Česká Lípa vykoupilo od stávajícího vlastníka zbytek vyhořelého tzv. Kounicova domu v Berkově ulici a investovalo do jeho obnovy?

e) Souhlasíte s tím, aby Město Česká Lípa koupilo bývalou rozhlednu Štěpánka na Špičáku a přilehlé pozemky?

Rozhodnutí v místním referendu bude platné, pokud bude hlasovat alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu bude závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

To zdůrazňuje mluvčí českolipské radnice Václav Šámal: "Aby referendum bylo platné, musí k němu přijít 35% občanů oprávněných hlasovat (tzn. musí mít 18 let a trvalý pobyt v České Lípě). Otázky se následně vyhodnocují každá zvlášť,  hlasující nemusí odpovídat na všechny otázky, ale může si vybrat. Výsledek každé otázky je závazný, pokud se pro jednu z variant odpovědi  ano – ne rozhodla nadpoloviční většina občanů, kteří se místního referenda zúčastnili a alespoň 25% občanů oprávněných hlasovat.

 Opakuji ale, abychom se vůbec závazností každé otázky zabývali, musí nejprve k referendu přijít 35 % občanů oprávněných hlasovat.

Besedy před místním referendem se uskuteční 17. a 24.1.2018 od 15.00 do 18.00 na adrese Žižkova 529, Česká Lípa. Přítomni by měli být i senátor Jiří Vosecký, architekt Miroslav Pavljuk a městští zastupitelé Tomáš Vlček, Pavla Procházková a Zdeněk Ježák.

Liberecké referendum

Liberec nejrůznějšími referendy naštěstí pouze permanentně haraší. Naposledy jej chtěli změnařští zastupitelé vyhlašovat před rozhodnutím o dlouhodobém pronájmu Ještědu, o referendu k hazardu hovoří tak často, že už tomu nevěří ani sami. Zatím se v krajském městě uskutečnilo jediné referendum a zbyla po něm velká pachuť. Nesmyslně zablokovalo možnosti města nakládat se svým majetkem a vyhlašovatelé - lidé kolem Změny, využili kontaktní údaje podporovatelů referenda v politické kampani.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
8. 1. 2018 07:54
Asi takhle
Vosecký? Že by se poprvé po 3 letech ukázal v Č.Lípě, kterou v Senátu zastupuje? Jo, i tak se dělá politika. Na podzim budou zase volby.
8. 1. 2018 07:57
můj názor
Jabloneckou otázku nejde ani přečíst, natož na ní odpovídat. Tohle soudruzi vyhlašovatelé z jabloneckou Změnou v čele prokaučovali. Promarněná šance.
8. 1. 2018 08:55
lol
Taky by mě zajímalo proč se normálně nezeptají, jestli se má ve městě zakázat veškerý hazard. Tedy automaty, videoterminály, kasina, sazku, sportku, účtenkovku. ANO nebo NE.
8. 1. 2018 08:48
dotaz
českolipslý model - vyjádřit se k více tématům najednou se mi líbí. Není mi ale jasné, jestli bude platné jako celek, nebo po jednotlivých otázkách. Lidé například dají dostatek odpovědí ANO Kounicovu domu a divadlu, zbytku NE. Jak se to bude vyhodocovat?
8. 1. 2018 09:02
Igor
To českolipské referendum, je zhruba stejně vypovídající jako kdybych se doma zepat, zda si koupíme nové BMW. A to Jablonecké je takové Změnařské - spousta slov o hov..
8. 1. 2018 11:18
dupro
Otázky d). a e). českolipského referenda pokládám za nehoráznost. Do Kounicova domu pohrobci Svazarmu, kterým nevím proč kdysi připadl, nikdy nic neinvestovali, až nakonec vyhořel a od té doby chátrá do stavu ruiny. Prodávat ho za více než 6 milionů je drzost!!! Naopak - pokutu za pokutou by měli ostávat za nečinnost a zničení památky. Ke Špičáku - podobný případ. Rozhlednu město prodalo a pokud pamatuji, měla být přístupná veřejnosti.
8. 1. 2018 15:55
Regnátor
Nevidím v referendu kvalitní způsob rozhodování Vliv Okamurovců. Jde o zbavení se odpovědnosti kvůli nedostatečné znalosti věci. Zastupitelům nic neříká marketingový výzkum nebo sociologický výzkum. Podstatně nižší náklady a větší validita výsledků.
9. 1. 2018 10:16
Ivca
V Jabloneckém referendu jsem chtěla původně hlasovat NE zákazu. Jak mi správně vysvětlil pan Hradecký, lepší je nehlasovat vůbec. Zatímco pan Strnad má na herny spadeno kvůli tomu, že jeho táta byl (nebo stále je) závislák, to pan Macek si na tom dělá kariéru. Jsem zvědavá, jak ty chybějící miliony budou platit ze svého.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

tma
18. 3. 2019 16:05 Nový Bor se koncem března ponoří na hodinu do tmy stejně jako jiná města ve světě. V Libereckém kraji se k Hodině Země připojí i Svor nebo Loužnice.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).