reklama

České sklo Lenky Morávkové rozezní Muzejní noci Jablonci

3. 5. 2019
OBSAHUJE FOTOGALERII: Netradičně tradiční, tak by se dalo označit zaměření letošní Muzejní noci, která se koná v Jablonci, Liberci a Vratislavicích v pátek 17. května. Společným tématem je Návrat do budoucnosti a v Jablonci představí, jak moderní doba pracuje s tradicí.
České sklo Lenky Morávkové rozezní Muzejní noci Jablonci
Foto: JKIC

K Muzejní noci pod Ještědem se připojuje také Dům národopisců Scheybalových spolu s přilehlým kostelem svaté Anny, které má v programové péči Jablonecké kulturní a informační centrum. “Nejzajímavější částí večera bude koncert Bohemian Cristal Instrument Lenky Morávkové. Předvede, že sklo může posloužit i jako skvělý hudební nástroj. Nejprve umělkyně prakticky návštěvníky seznámí se svým nástrojem Bohemian Cristal Instrument. Ten sama navrhla podle nástroje bratrů Baschetových Cristal Baschet a čeští řemeslníci a skláři ho vyrobili v roce 2010 v Novém Boru. S tímto unikátním ryze českým nástrojem a celou zvukovou a světelnou show Lenka již absolvovala zahraniční turné. Nová koncepce koncertu s unikátními světelnými efekty tvořenými hologramy a odrazy skla z lokálních zdrojů bude mít světovou premiéru v kostele sv. Anny v rámci Muzejní noci ve 22.30 hodin,” zve Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra. K Domu Scheybalových do Kostelní ulice však můžete vyrazit už mnohem dřív. “Program zahájí v 18 hodin jablonecké divadlo Veselé loutky se svou autorskou pohádkou Gulliver a chybět nebude ani tanec v podání místní skupiny Angel breakers. Pauzy mezi vystoupeními mohou návštěvníci strávit výrobou netradiční ozdoby či šperku z tradičních korálků nebo prohlídkou obrazů maloskalského Chagalla – Josefa Jíry,” dodává Petra Handlířová.

Všechna místa Muzejní noci pod Ještědem opět propojí historický autobus. V Jablonci bude mít zastávku na Dolním náměstí. Jezdit bude v pravidelných intervalech až do konce akce a jízdné je dobrovolné. Každý může v průběhu večera navštívit až osm zajímavých míst s bohatým programem a zasloužit si tak i novinku letošního roku – absolventskou turistickou známku. Tu budou zúčastněné instituce vydávat zdarma do vyčerpání zásob.

Program 17. 5.  – Dům národopisců Scheybalových + Kostel sv. Anny , Kostelní ⅙, Jablonec nad Nisou

18 h Gulliver – autorská pohádka divadla Veselé loutky

19 h Lenka Morávková a Bohemian Cristal Instrument – workshop

20.45 h Angel breakers

22.30 h Bohemian Cristal Instrument – koncert a světelná show

18–24 h otevřené výstavy “Josef Jíra – malíř srdcem” a “Viktor Vorlíček” (Městská galerie MY, komentovaná prohlídka), výroba moderní ozdoby či šperku, stylové občerstvení, Létající pivo, otevřeno turistické infocentrum

Bohemian Cristal Instrument – Lenka Morávková

Pochází ze Železného Brodu ze sklářské rodiny a do podvědomí veřejnosti se zapsala projektem Sklo vyteklo z prasklé vany, kterým umělecky reagovala na krizi sklářského průmyslu. Ve své kariéře i studiu pak pokračovala v USA a nyní pracuje na přípravě nové show. A právě ta bude mít v rámci Muzejní noci pod Ještědem premiéru. Se svým unikátním nástrojem, který sama navrhla podle nástroje bratrů Baschetových Cristal Baschet a čeští řemeslníci a skláři ho vyrobili v roce 2010 v Novém Boru, již absolvovala zahraniční turné, vloni koncert v rámci festivalu Colours of Ostrava a letos v lednu otevřela největší showcaseový festival v Evropě, Eurosonic v nizozemském Groningenu.

TZ/Radana Schaeferová
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
el
23. 5. 2019 16:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).