reklama

Na tajemné levoruční dýky či na kostým Trautenberka

12. 5. 2017
Sezóna na hradech a zámcích je v plném proudu, a protože kasteláni chtějí návštěvníky oslovit i trochu jiným pojetím historie, koná se na objektech řada doprovodných akcí. Nadcházející víkend, ale i ty následující, je doslova nabitý aktivitami, které osloví návštěvníky napříč generacemi. Na Sychrově si na své přijdou vdavekchtivé ženy a dívky, na Hrubém Rohozci a Troskách zase rodiny s dětmi, nejenom tatínkové ocení festival pivovarů na Kunětické hoře, milovníci tradičních řemesel by měli zavítat na Veselý Kopec, kde se koná hrnčířská sobota. Na zámku v Opočně začíná výstava unikátních levoručních dýk.
Na tajemné levoruční dýky či na kostým Trautenberka
Ilustrační foto

Všechny hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově jsou veřejnosti přístupné a kromě klasických prohlídek také nabízí doplňující program. Na zámku v Opočně začíná tuto sobotu výstava levoručních dýk. Levoruční dýky byly zbraně uzpůsobené k vykrývání výpadů kordem (rapírem), případně zachycení či poškození soupeřovy čepele. Zlatým věkem výroby těchto zbraní byl konec 16. a začátek 17. století, kdy ve španělských dílnách vznikaly ty po stránce konstrukce i výzdoby nejdokonalejší exempláře. Na opočenském zámku se nachází sbírka 12 dýk tohoto typu různé datace, provenience, kvality i stavu. Vzhledem k jejich uložení mimo expozice zámku, nejsou tyto exponáty návštěvníkům běžně přístupné. Výstavu bude možné zhlédnout pouze v rámci prohlídky I. okruhu nebo prohlídky celého zámku v jeho provozní době a to až do konce října.

Na hradu Kunětická hora již začala výstava rekvizit a kostýmů z oblíbených českých pohádek, jako je např. Rumplcimprcampr, Ať přiletí čáp, královno, O princezně, která ráčkovala, Královna Koloběžka I., Lotrando a Zubejda, Krkonošské pohádky a další. Výstava bude k vidění do konce září.

Liberecko:

l  13. května: státní zámek Hrubý Rohozec – Zámecký jarmark na Hrubém Rohozci. Pohádková stezka pro děti, hrací teta, malování na obličej, závody v pojídání koláčů se zapečenými mincemi a tvořivé dílničky pro děti. Stánky, dárkové předměty, hračky, keramika, občerstvení – to vše na nádvoří zámku. (www.hruby-rohozec.eu)

l  13. - 14. května: státní zámek Sychrov – Svatební dny. VII. Svatební dny na zámku Sychrov představí zámecké prostory nazdobené ke svatebním obřadům. Zájemci o svatební obřad zde najdou vše,  co je ke správné svatbě zapotřebí a dozvědí se o všech možnostech, které zámek Sychrov v rámci svateb nabízí. Samozřejmostí je zajištění širokého spektra vystavovatelů. Součástí akce bude také módní přehlídka. Od 10 do 15 hod. Součástí akce budou také módní přehlídky. Vstupné jednotné 50 Kč.(www.zamek-sychrov.cz)

l  13. - 14. května: státní hrad Trosky – Sokolnická akce. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení, lovu a příletů dravých ptáků.Od 10 do 17 hod. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč. (www.hrad-trosky.eu)

l  19. - 21. května: hrad a zámek Frýdlant – Valdštejnské slavnosti. Slavnosti se konají v celém městě, které se v tyto dny promění v historické město z doby Albrechta z Valdštejna. Historické tržiště na náměstí nabídne řemeslné výrobky, vojáci se utkají na bojišti a po celý víkend je připraveno mnoho programů. Na zámku se uskuteční 20.5. ráno snídaně s vévodou a v sobotu večer proběhne slavnostní program na zámeckém nádvoří. Bližší informace o programu na stránkách města Frýdlant. (www.zamek-frydlant.cz)

l  20. května: státní zámek Sychrov – Hrůza na zámku Sychrov. Turné Michala Hrůzy k novému albu a 20. roku na hudební scéně. Předprodej vstupenek v prodejní síti Ticketportal. (www.zamek-sychrov.cz)

20. - 21. května: státní zámek Lemberk  – Život na renesančním Lemberku. V rámci "Roku renesanční šlechty" vyhlášeným celostátně Národním památkovým ústavem, pořádá zámek Lemberk speciální prohlídky, během nichž si budete moci prohlédnout renesančních částí zámku, jako běžně nepřístupný sál ve druhém patře, bajkový sál, renesanční obytnou místnost, zbytky staré renesanční kuchyně apod. Prohlídka bude doprovázena výkladem o každodennosti v renesanci, o životě Kurzbachů z Trachenberka a purkrabích z Donína a o jejich působení na Lemberku. Obohacením bude krátká úvodní přednáška v renesančním sále ve druhém patře zámku. Prohlídky probíhají s průvodcem vždy v 10.00 a 14.00 hodin.  Jednotné vstupné 50 Kč. (www.zamek-lemberk.cz)

l  20. - 21. května: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší na zámku Zákupy. XII. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen). Harmonogram oficiálního zahájení: sobota 20. 5. 2017 ve 13.00 hodin oficiální slavnostní zahájení na 2. nádvoří zámku; neděle 21. 5. 2017 ve 14.00 hodin vernisáž prezentační výstavy s kulturním programem. Od 9 do 16 hodin. (www.zamek-zakupy.cz)

l  27. května: státní hrad Bezděz - Noc hradních kaplí, aneb ve stínu májové noci. Večerní a noční rozhledy z Velké věže. Kaple nasvícena jen svíčkami. Šermířské vystoupení a po setmění tanec s ohni. (www.hrad-bezdez.eu)

27. května: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Zdislaviny světničky. Mimořádné volné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude zdarma otevřena po celý den od 9.00 do 17.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)

l  27. května: státní zámek Zákupy – Císařské slavnosti. Další ročník historických slavností pořádaných na zákupském zámku, na který letos zavítá císař Ferdinand Dobrotivý s chotí císařovnou Marií Annou Karolínou Savojskou. Od 9 do 16 hodin. Vstup na akce volný. Na prohlídku zámku dle platného ceníku. Pro příchozí v historickém kostýmu na prohlídku zámku snížené vstupné. (www.zamek-zakupy.cz)

27. - 28. května: státní zámek Lemberk – Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz)

l  27. - 28. května: státní zámek Sychrov – Pohádkový park. Novinka: dětská soutěž v pojídání koláčků. Zámecký park na Sychrově se o posledním květnovém víkendu otevře dětským hrám a zábavě. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou děti plnit úkoly od pohádkových postav. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Od 9 do 17 hod. Vstupné: dospělí 60 Kč, soutěžící děti 40 Kč. (www.zamek-sychrov.cz)

l  27. - 28. května: státní hrad Trosky – Středověké písně. Víkend plný středověkých písní v podání dobových kapel, předvedení nejrůznějších nástrojů dávných dob, jarmark v předhradí. Od 10 do 17 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč, rodinné 300 Kč.(www.hrad-trosky.eu)

l  28. května: státní hrad Grabštejn – Den dětí na Grabštejně. Den plný her, vyrábění, prohlídky s průvodci v historických kostýmech. Již tradiční Den dětí na Grabštejně opět přináší především malým návštěvníkům možnost potkat historické a pohádkové postavy v kostýmech - nejen při prohlídce se svatou Barborou, ale i na klasických prohlídkách a také během hraní si v zahradě. Po roce se zase můžete těšit na kroket, badminton a další hry. A samozřejmě nesmí chybět oblíbené vyrábění - ať už postavičky Jiřího Mehla ze Střelic (hradního majitele a také grabštejnského symbolu v projektu Neobjevené památky) či malování obrázků z těsta.  Těšíme se na vás o poslední květnové neděli od 9 do 16 hodin. V rámci běžného vstupného, pouze vyrábění se platí jednotlivě přímo na stanovišti.  (www.hrad-grabstejn.cz)

TZ NPÚ/Lucie Bidlasová
cl
17. 12. 2018 12:59 Na Nový rok opět Českou Lípu ozáří ohňostroj. Ten bude odpálený před KD Crystal, 1. ledna 2019, v 18.00 h. Město rovněž pořádá tradiční ples, který se koná 18. ledna.
meteo
17. 12. 2018 12:50 Liberec spustil nový informační systém s meteohláskami. Řidiče má v zimě varovat před nástrahami počasí. Jako priorita je nastavená namrzlá vozovka.
silnice
17. 12. 2018 07:15 Na horských silnicích nižších tříd v Libereckém kraji je zledovatělá či ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Místy navíc v noci slabě sněžilo a mrzlo.
betlémské světlo
16. 12. 2018 12:00 Skauti přivezou Betlémské světlo potřicáté i do Libereckého kraje a chystají mnoho doprovodných akcí. Více čtěte ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).