reklama

Mezinárodní sympozium šperkařů bude v Turnově popětadvacáté

3. 6. 2018
Jedenáct šperkařů ze sedmi zemí bude letos tvořit na dvoutýdenním mezinárodním sympoziu v Turnově v Českém ráji, které začne příští týden v úterý. Místní muzeum akci pořádá popětadvacáté. Šperkaři budou tvořit v Kamenářském domě, který bude veřejnosti přístupný. ČTK to řekl organizátor akce Miroslav Cogan.
Mezinárodní sympozium šperkařů bude v Turnově popětadvacáté
Ilustrační foto

"Lidé budou moci nahlédnout a trochu ochutnat z pracovní atmosféry, která je mezi šperkaři vždy báječná," uvedl Cogan.

Šperkařská sympozia pořádají v Turnově od roku 1984, dosud na nich tvořilo přes 200 domácích a zahraničních autorů z Evropy i zámoří. V posledních letech se sympozium koná jednou za dva roky. Od předchozích ročníků se letošní bude odlišovat tématem doprovodné výstavy, jež začne ve středu 6. června. "Kromě obvyklé prezentace dosavadní tvorby účastníků jsme se rozhodli připomenout společně s naším jubileem další dvě obdobná evropská sympozia, a sice v německém Erfurtu a slovenské Kremnici," sdělil Cogan.

Program dvoutýdenního sympozia se pro účastníky bude jinak skládat z osvědčených bodů, jako jsou exkurze do Českého ráje, do dílen a uměleckých škol a z přednášek. V Kamenářské dílně začnou šperkaři tvořit nejspíš za týden v sobotu. Jejich díla vytvořená na sympoziu obohatí doprovodnou výstavu od 15. června. Výstava potrvá do 8. července.

Hvězdou letošního ročníku podle Cogana bude Daniel Kruger, šperkař, který dlouho žil v Africe a nedávno se usadil v Mnichově. Jeho tvorbu poznamenalo africké etnické umění. "I další mezinárodně uznávané osobnosti jsou ale zárukou vysoké kvality, jsou to třeba Australan Simon Cottrell, Japonec Fumiki Taguči nebo Finka Tarja Tuupanenová," uvedl Cogan. Podle něj se mezi účastníky neztratí ani čeští šperkaři. "Karel Votipka, jenž velmi osobitým způsobem pracuje s drahými kameny, nebo Marta Švajdová, která na jaře tohoto roku byla vybrána na prestižní mezinárodní výstavu v rámci mnichovských řemeslných trhů Handwerksmesse," dodal. Další účastníci sympozia přijedou ze Slovenska, Německa a Španělska.

čtk
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
nealko
19. 4. 2019 12:23 Na Jablonecku a Semilsku proběhla dopravně preventivní akce "Řídím, piju nealko pivo". Je pořádána ve spolupráci Policie České republiky a Českého svazu pivovarů a sladoven.
světla cl
19. 4. 2019 11:23 Modernizaci a rozšíření veřejného osvětlení připravují v České Lípě. Zastaralé lampy nahradí moderní a úsporná LED technologie. Rozšíření osvětlení navrhli sami obyvatelé města.
skalka
19. 4. 2019 06:21 Ještěd v Liberci dnes zahájí letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).