reklama

Festival Modrý kocour Turnov nabídne letos 26 představení

4. 2. 2019
Druhý největší svátek amatérského divadla a pravděpodobně největší divadelní maratón v České republice startuje 20. února. Modrý kocour představí rekordních 26 představení, několik pohádek, špičkové loutková představení, profesionální i amatérská divadla. Divadelní žně začínají tradičně ve středu tzv. Hronovskou inspirací, Divadélkem na dlani s představením Všichni jsme herci aneb co by, kdyby, která si originálně zahrává s historií. A právě čas a historie je tématem letošního ročníku Modrého kocoura.
Festival Modrý kocour Turnov nabídne letos 26 představení
Foto: zdroj: www.turnov.cz

Letošní rok bude rekordní nejenom počtem představení, ale hlavně účastí místních divadelních souborů, představí se jich hned pět. Od nejmladšího souboru Kámoš Drámoš, studentského Rendez-vous a divadelního experimentu Arnošta Haška, po zavedené stálice Turnovské divadelní studio a Společnost bloumající veřejnosti. „Modrý kocour turnovské divadelní scéně očividně svědčí. Množstvím a kvalitou představení se Turnov dostává opět na špici českého amatérského divadla. Ta synergie, spolu s velkou návštěvností festivalu dokonale funguje,“ říká ředitel festivalu Mario Kubaš.

Právě návštěvnost festivalu bude zřejmě tento rok opět rekordní a pomalu se začíná blížit k třem tisícům návštěvníků. Minulý rok se prodej permanentek opět zdvojnásobil, chodí se jak na experimentální představení, tak pohádky i klasické činohry. 

Letos se Modrý kocour zaměří na téma času a historie, jak té osobní, tak té společenské. Za všechna představení, která budou tepat tématem času, jmenujme úvodní tzv. Hronovskou inspiraci Všichni jsme herci aneb co by kdyby, která si hraje s tématem alternativní české historie. V sobotu večer se mohou diváci těšit na profi představení Cesta Emericha Ratha, jež mapuje neuvěřitelnou životní pouť a osudy výjimečného českého sportovce a dobrodruha, který měl vždy blízko k myšlenkám sokola, skauta či olympionismu. Čas v širší rovině chápání je i tématem tzv. Chrudimské inspirace, konkrétně biblického loutkového představení Bůh ví, jak to bylo. 

A nebyl by to Modrý kocour, aby téma nerezonovalo i páteční slavnostní ceremonií, o kterou se opět postará bývalý herec a ředitel festivalu Mario Kubaš. Slavnostní zahájení aneb pantů rej bude právě zkoumat problém času, jeho plynutí a osobního vnímání. „Mohu v tuto chvíli prozradit pouze to, že snad to bude opět tak trochu překvapivý večer… Bude tam vana a občas tam nebudu sám“, říká tajemně Mario Kubaš, který minulý rok překvapil diváky obrovským sedmikilovým hovězím výsekem, z něhož během představení připravil tzv. tatarák. Po slavnostním zahájení opět vystoupí jedna z nejoriginálnějších divadelních tvůrkyň Anna Duchaňová s představením Ocasem tygra, variací na slavného Tracyho tygra, který tématizuje celoživotní hledání lásky.

Na kampani festival tento rok spolupracoval s turnovským Klubem aktivních seniorů, jehož členy můžou vidět lidé na plakátovací kampani po celém Libereckém kraji. A právě členové klubu aktivních seniorů a všichni senioři budou mít vstup na jakékoli představení Modrého kocoura zdarma. 

Pro ty mladší zase nachystal Modrý kocour výjimečný hudební program – v pátek roztančí účastníky festivalu MIDI LIDI DJs a v sobotu potom pobaví publikum parodická folková formace z Ostravy Kujóni. 

Ani tento rok nebude chybět divadelní dílna se silným mezinárodním přesahem. Do Turnova přijede renomovaný německý lektor vystupují pod pseudonymem Lek Tor, který divadelní přístup tzv. divadla utlačovaných lektoruje více než v 15 zemích. 

Vstupenky na jednotlivá představení budou k mání na místě za 80 Kč, čtvrteční, páteční a sobotní večerní představení za 150 Kč. Organizátoři festivalu velmi doporučují koupi permanentky v předprodeji za 350 Kč (pro studenty 250 Kč), která opravňuje ke vstupu na všech 26 představení.

www.turnov.cz
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).