reklama

V Libereckém kraji přibudou dvě sedačkové lanovky

12. 10. 2018
V lyžařských střediscích v Libereckém kraji bude v nadcházející zimní sezoně o dvě sedačkové lanovky více. Repasované si pořídili provozovatelé skiareálů na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách a v Pasekách nad Jizerou v Krkonoších. V obou střediscích ale zároveň zdraží skipasy, vyplývá z ankety ČTK. Čtyřsedačková lanovka na Tanvaldském Špičáku nahradí kotvový vlek, obsluhovat bude černou sjezdovku Slalomák a modrou Kostelní.
V Libereckém kraji přibudou dvě sedačkové lanovky
Archivní foto: Artur Irma
"Do konce listopadu by měla jít lanovka do zkušebního provozu," řekl ČTK Pavel Bažant, ředitel společnosti Ski bižu, která největší středisko Jizerských hor provozuje. Pořízení lanovky navýší přepravní kapacitu zhruba o 1000 na 2200 lidí za hodinu. Zlepší se i komfort pro lyžaře, každá sedačka má takzvanou bublinu, plastový kryt. "Lidé tak budou chráněni před sněžením či větrem," dodal Bažant. Nákup lanovky, opravy převodovky a vybudování lanové dráhy i s depem stálo zhruba 45 milionů. Podle Bažanta je investice jedním z důvodů, proč od nové sezony musí zdražit skipasy. Dalšími je růst mezd a ceny elektřiny. Celodenní jízdenka bude stát o 50 korun více, 640 Kč.

0 50 korun stoupne cena za celodenní skipas i v Pasekách nad Jizerou, na rovných 500 korun. "Osm let jsme nezdražovali," řekl ČTK za středisko Martin Řípa. Za pořízení lanovky a výstavbu lanové dráhy podle něj zaplatí kolem 35 milionů korun. "Kapacita zůstane stejná, zvýší se ale komfort pro lyžaře," uvedl Řípa. Lanovka se sedačkami nahradí kotvu a pomu u sjezdovek Víťa, Prdecká magistrála a Potůček. "Stavba se chýlí ke konci," uvedl Řípa. Lanovka má odpojitelné sedačky, v této sezoně toho ale v Pasekách nevyužijí. Garáž pro jejich uskladnění se bude stavět až v příštím roce.

Další velké areály v kraji nákladnější investice chystají pro příští roky, jízdenky ve skiareálech na Ještědu v Liberci, krkonošské Rokytnice nad Jizerou i Harrachově se budou prodávat za stejné ceny jako loni.

Na Ještědu letos do zlepšení doprovodných služeb dali 22 milionů korun. Staví se nová multifunkční budova u dojezdu sjezdovky Skalka, zvětší se prostor pro výuku lyžařské školy a nové budou i odbavovací turnikety či gastro provozy. Areál kvůli tomu bude potřebovat dvakrát více pracovníků než dosud, asi 150. "Aktuálně hledáme kolem 50 lidí - pokladní, vlekaře, lyžařské instruktory," uvedla za středisko Renata Balašová.

Harrachov vydal na přípravu sezony 12 až 13 milionů korun, peníze šly hlavně do oprav lanovek, renovaci bufetů a nákupu nových typů sněžných děl. "Jsou otočná na hydraulicky ovládaném podstavci. Lépe se tak dá využít směr větru a nemusí se tolik rolbovat," uvedl za harrachovský skiareál Vlastislav Fejkl.

Rokytnice vylepšila zázemí pro lyžaře v odbavovací budově a díky úpravám by se měla zlepšit obslužnost v restauracích. "Upravili jsme i dojezdy na sjezdovkách a hlavní novinkou je snowpark pro děti," uvedl ředitel areálu Vít Pražák. Jeho součástí se stal i průjezdný tubus. Podle Pražáka před sezonu investovali řádově miliony korun.

čtk
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
jilemnice
18. 10. 2018 15:05 V muzeu v Jilemnici odborníci sňali tzv. Křížlickou oponu malíře Kavána. Dílo o váze 350 kg se bude restaurovat, zpět do muzea se vrátí před Vánoci.
divadlo
18. 10. 2018 14:03 Liberec připravuje modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy divadla. Zakázku za více než 23 mil. Kč chce město vypsat ještě na podzim.
soud
18. 10. 2018 12:05 Soud v Liberci se dnes začal opět zabývat kauzou čtyř mužů v souvislosti s násilným držením 2 domnělých zlodějů. Předchozí verdikt vrchní soud zrušil.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).