reklama

Nejvhodnější dobou na očkování proti chřipce je listopad

4. 11. 2018
Zhruba stovka pacientů byla v průběhu loňského chřipkového období hospitalizována v liberecké nemocnici, z toho třicet potřebovalo intenzivní péči, nejčastěji s umělou plicní ventilací. Bohužel, deset z nich ani přes intenzivní léčbu nepřežilo. Nemocničními ambulancemi prošlo desetkrát více lidí, než bývá běžné a většina z nich skončila z důvodu onemocnění v domácí léčbě a v důsledku ní velmi často v pracovní neschopnosti.
Nejvhodnější dobou na očkování proti chřipce je listopad
Ilustrační foto

Přitom právě chřipce je možné předcházet nebo výrazně eliminovat její průběh včasným očkováním. To je nejúčinnější, pokud se aplikuje včas, tedy těsně před začátkem epidemie. Na základě zkušeností z posledních deseti let je tím ideálním měsícem pro očkování blížící se listopad.

 „Očkovat proti chřipce by se měli nechat lidé z rizikových skupin, pracovníci v kontaktu s rizikovou skupinou a dále individuálně lidé například s důležitou pozicí, cestovatelé a podobně. Mezi rizikovou skupinu patří lidé s chronickým onemocněním zejména plic a srdce, ale rizikoví jsou i pacienti s onemocněním jater nebo ledvin a lidé s poruchou imunitního systému. Dále lidé v institucionálním prostředí (např. domov seniorů, léčebny dlouhodobé péče a podobně).   U pacientů z rizikových skupin je dokázáno, že je chřipka může mnohem pravděpodobněji usmrtit než lidi zdravé, ale ani ti nejsou zcela bez rizika těžkého průběhu nemoci,“ upozorňuje MUDr. Adam Vitouš, primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec.

 Očkování je jedinou známou a účinnou prevencí proti chřipce. Zabrání jejímu těžkému průběhu onemocnění a většinou zabrání i onemocnění samotnému. Navíc – když neonemocníte, nemůžete ani nakazit další lidi, čili je zde i princip kolektivní imunity.  Chřipková vlna do Evropy přichází pravidelně mezi podzimem a jarem a zpravidla trvá od 10 do 12 týdnů. Cena letošní vakcíny se pohybuje kolem 250 korun, ale lidé starší 65 let a rizikové skupiny (uvedené výše) jej mají ze zákona hrazené zdravotní pojišťovnou.

„Navíc řada zdravotních pojišťoven nebo osvícenějších zaměstnavatelů nabízí očkování zdarma všem zájemcům. Očkovat může každého jeho praktický lékař nebo mohou vyhledat služby některého očkovacího centra. Například v KNL je ambulance pro cestovní medicínu a očkování každé pondělí a úterý od 8 do 15 hodin, v případě masivního zájmu ordinační dobu přizpůsobíme,“ dodává primář.

 Fakta o chřipce a očkování
- chřipka ročně celosvětově zabije 300 0000 – 500 000 lidí
- riziko těžké infekce až úmrtí je vyšší u těhotných žen, malých dětí, starších lidí s chatrným zdravím a pacientů s chronickými nemocemi
- u těhotných žen očkování chrání i jejich nenarozené děti
- očkování nabízí ochranu proti třem nebo čtyřem nejčastěji se vyskytujícím virovým kmenům
- očkováním snižujete pravděpodobnost absenci v práci nebo ve škole
- očkováním výrazně eliminujete pravděpodobnost jejím nakažením a následným jejím šířením

TZ KNL/Václav Řičář
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
rampa
25. 4. 2019 08:59

Stylově nesvázané trio minus123minut míří po roce opět do Jablonce nad Nisou. Skupina složená z tria uznávaných muzikantů zahraje v pátek 26. dubna ve 20 hodin v Klubu Na Rampě.

sedmihorky
25. 4. 2019 08:26 Divokel Bill, Arakain s Lucií Bílou, Karel Plíhal i Anna K. vystoupí na tradičním Sedmihorském létě. Připravena jsou i divadlení představení či Joga camp v Českém ráji. Začíná se 30.6.
oc nisa
25. 4. 2019 08:21

Liberecké obchodní centrum Nisa spadající do skupiny CPI Property Group se rozšíří o další značku a tři dosavadní prodejny se navíc zvětší. Proměny nastanou k 30. dubnu.

kůrovec
25. 4. 2019 06:48 Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).