reklama

Lidé z LK poslali skutečné dárky, mj. koupili 905 koz pro Afriku

7. 12. 2018
Češi rádi přispívají na humanitární a charitativní projekty. Lidé v Libereckém kraji nejsou výjimkou a na Vánoce rádi obdarovávají své blízké Skutečným dárkem, který pomáhá třeba drobným zemědělcům v Etiopii, rodičkám v Kambodži nebo dokonce i dětem v českých regionech. Za Skutečné dárky lidé na Liberecku utratili za 10 let bezmála 3 miliony korun.
Lidé z LK poslali skutečné dárky, mj. koupili 905 koz pro Afriku
ilustrační foto

Skutečný dárek v Libereckém kraji

Skutečný dárek pomáhá nejen v chudých státech Afriky a Asie ale rovněž v regionech Česka, Liberecký kraj nevyjímaje. Na Liberecku lidé nejčastěji darují domácí zvířata, mezi nimi bylo 1 364 kuřat a 905 koz. Tato zvířata poputují k drobným zemědělcům v rozvojových zemích a pomohou jim dlouhodobě zlepšit jejich ekonomickou situaci. Oblíbeným dárkem jsou také Školní pomůcky a knihy. Řada těchto pomůcek a hodin doučování se dostane i do českých regionů k dětem z chudých rodin.

 Oblíbeným dárkem jsou také školní pomůcky, kterých lidé na Liberecku koupili 905. Díky těmto darům pak mohli lidé z místní pobočky ČvT poskytnout bezplatné doučování dětem v kraji obdarovat předškoláky v Ploužnici slabikáři a knížkami pro nejmenší.

 Letos už lidé v Libereckém kraji nakoupili Skutečné dárky za téměř 100 tisíc korun, a toto číslo není konečné. Očekává se další značný nárůst, protože až 80 % Skutečných dárků lidé koupí v době těsně před Vánocemi.

 

Město

Krávy

Kuřata

Školní pomůcky

Kozy

Studny

Ovocné stromky

Osli

Stádo koz

Ovce

WC, Toalety

Česká Lípa

6

317

267

204

7

34

8

0

45

31

Jablonec nad Nisou

1

279

199

197

14

44

4

0

44

31

Liberec

1

516

277

323

12

57

3

0

98

57

Semily

1

252

162

181

6

25

3

0

39

34

Celkem

9

1364

905

905

39

160

18

0

226

153

 

 Skutečný dárek pomáhá nejen v rozvojových zemích, ale také českým dětem v regionech. „Člověk v tísni je pro mě symbolem opravdové, komplexní a profesionální pomoci všude, kde je to potřeba. Nejen v zahraničí, ale také doma v Česku,” říká ředitel ČvT Šimon Pánek. Pomoc v Česku jde především dětem z chudých a sociálně slabých rodin, kde na vzdělání není kladen důraz nebo nezbývají finance na takové drobnosti jako jsou dětské knihy.

 Naučit děti číst je velmi důležité, rodina v tomto často selhává, především v sociálně vyloučených lokalitách. Právě tam může Skutečný dárek pomoci dětem k lepšímu vzdělání a tím lepší budoucnosti. “Děti se kterými pracujeme nejsou zvyklé číst. Kniha, kterou dostanou v rámci doučování je často první kniha, kterou vlastní. Stává se, že děti pak chtějí číst více a chodí si půjčovat knihy od našich kolegů,” říká ředitel liberecké pobočky ČvT Lukáš Průcha svou zkušenost z problematických regionů na severu Česka.  

 Pomoci dětem hodinami doučování zdarma, nebo třeba obyčejnou dětskou knihou může být velkou pomocí. Důležitá je ale také spolupráce s místními školami, aby se zajistilo efektivní a zacílené doučování dětí, které ve výuce zaostávají. “Se školami spolupracujeme, abychom mohli nastavit co a jak doučovat. Je nezbytné se s učitelem potkat a na základních věcech se domluvit,” dodává Průcha.  

 V Libereckém kraji působí 16 dobrovolníků, kteří dětem pomáhají s doučováním, nebo s nimi tráví volný čas v místních kulturních centrech. Práce dobrovolníků je velmi důležitá a doučování na nich velmi závisí, dochází k oboustrannému obohacování. “V případě dobrovolníků a doučovaných dětí  je hezké vidět, jak dochází k vzájemnému obohacování. Ze zlepšení školních úspěchů mají radost děti i dobrovolníci,” shodují se pracovníci liberecké pobočky ČvT.

 Skutečné dárky za 110 milionů

Skutečný dárek je úspěšným projektem humanitární organizace Člověk v tísni. Od skromných začátků v roce 2009, kdy lidé mohli nakoupit drobná hospodářská zvířata se projekt rozrostl o dárky, jako je Bezpečný porod, Studna nebo Zdravé dětství. Loni lidé nakoupili certifikáty v hodnotě 17 milionů korun, za celou dobu existence částka překročila 110 milionů korun.

 Dárky lze vybírat ze 4 rozvojových projektů – Zdraví, Školství, Obživa, Voda. „Výběr Skutečných dárků vychází z aktuálních potřeb českých poboček i zahraničních misí,“ říká vedoucí fundraisingu Tomáš Vyhnálek, který rovněž stál u zrodu projektu v roce 2009.

 E-shop se rozrůstá i na základě doporučení dárců. „Letos jsme do výběru nových certifikátů zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ říká Vyhnálek. Dárky mají přispět k dlouhodobému zlepšení situace zemědělců v chudých částech Afriky a Asie a pomoci jim k efektivnímu hospodaření.

 Díky skutečnému dárku je možné budovat a opravovat vodní zdroje jako byl vrt ve vesnici Yaye v Mali. Vrt nyní každý den využije několik tisíc lidí z celého okolí. Mezi nimi je i Nureye Mogaro: „Mám šest dětí a dobytek, všichni potřebují vodu, pro rodinu to jsou určitě čtyři kanystry denně. Když byl tento vrt porouchaný, bral jsem vodu z řeky. Jedno z mých dětí bylo po této vodě hodně nemocné. Od té doby, co beru vodu odsud, moje děti nestonají,“ vysvětluje Nureye

Z čísel vyplývá, že muži rádi kupují velká hospodářská zvířata. Ženy rády nakupují Bezpečný porod. Po svém vlastním porodu si často uvědomí, jak náročné musí být přivést dítě na svět v primitivních podmínkách a bez pomoci profesionálního zdravotnického personálu. „Porod v pohodlí české nemocnice mě vedl k myšlence, jaké by to bylo rodit někde v Africe bez pomoci odborníků a moderního vybavení. Proto jsem darovala Bezpečný porod,“ napsala jedna z dárkyň na Facebooku.

 Ke skupině matek dárkyň se připojila rovněž známá novinářka a zpěvačka Emma Smetana. „Jeden ten takzvaně Bezpečný porod stojí 800 korun. Bezpečný je opravdu hodně, protože zachraňuje životy, proto tomu Člověk v tísni říká Skutečný dárek,“ říká Emma Smetana.

 úLidé svými dárky pomáhají nejen v zahraniční, ale také doma v České republice. Děti ze sociálně slabších rodin po celé zemi mohou dostat knihy nebo bezplatné hodiny doučování.

 Speciální edice

Letos do e-shopu přibyly unikátní předměty, na kterých se podíleli čeští umělci Maxim Velčovský, Léna Bauer, František Skála a Míla Fürstová. Výtěžek z prodeje jejich předmětů půjde především na podporu vzdělávání v Česku.  

 Ředitel Člověka v tísni, Šimon Pánek přispěl vlastním mottem „Sebevědomí a pokora“, které je natištěno na školní batohy. Další novinkou je nástěnná litografie od výrazného umělce Františka Skály, jehož výrobek umožní zlepšit přístup k pitné vodě v Etiopii, Angole a Afghánistánu.   

 Deset let Skutečného dárku

Projekt Skutečný dárek funguje 10 let a za tu dobu přispělo více než 60 tisíc lidí částkou přes 100 milionů korun. Za tyto peníze mohl Člověk v tísni distribuovat farmářům v chudých zemích Afriky a Asie téměř 15 000 kusů drůbeže, 6 300 a ovcí koz a dlouhodobě podporovat 20 školicích středisek pro farmáře.

 Podařilo se rovněž vybudovat či opravit 9 000 studní, vodních rezervoárů a poskytnout více než 200 latrín a rozdat 2 800 kanystrů na vodu. Za 10 let se také vysadilo přes 800 000 stromů a v České republice podpořit okolo 1 000 dětí knihami a doučováním zdarma.

 U zrodu projektu stál Tomáš Vyhnálek, který k tomu říká: „Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli.“ Dárci se za tu dobu také naučili zajímat o to co se s jejich dárkem děje, a jak pomáhá přímo v místech. „Podrobně dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ říká Vyhnálek.  

 O skutečném dárku

Skutečný dárek funguje na principu e-shopu, kde si lidé vyberou, jakou službu či hmotný dárek chtějí koupit. Získají pak certifikát, který mohou někomu poslat fyzicky nebo v elektronické podobě. Člověk v tísni následně v místech pomoci zakoupí tyto dárky a rozdá mezi místní podle potřeby. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

 Zajímavé je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát a čtvrtina dárců nechce ani ten. Loni tak přispěli 4,2 miliony korun. „Využívají prostě e-shop jako možnost snadného darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek. Detailní vysvětlení a přehled dárků lze najít na:https://www.skutecnydarek.cz/

 

TZ/Tomáš Urban
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).