reklama

Kam za šlechtici rodů Gallasů a Clam-Gallasů? Na hrady a zámky

4. 5. 2019
Ve znamení dvou významných místních šlechtických rodů Gallasů a Clam-Gallasů se nese letošní rok v Libereckém kraji. Národní památkový ústav si v rámci projektu s názvem Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech připravil celou řadu akcí, výstav a prohlídek.
Kam za šlechtici rodů Gallasů a Clam-Gallasů? Na hrady a zámky
Foto: Artur Irma

Ty na řadě hradů, zámků a dalších zajímavých cílů návštěvníkům přiblíží a představí osobnosti, události a místa spjatá s tímto rodem.

Liberecký kraj sám neorganizuje k tomuto tématu žádné akce. Proto se rozhodl přispět Národnímu památkovému ústavu částkou 300 tisíc korun na cyklus akcí, pořádaných v jím spravovaných objektech. Příspěvkové organizace kraje také přispějí k tématu, konkrétně Oblastní galerie v Liberci má v letošním plánu výstavu nazvanou Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách. Začne 13. prosince letošního roku a potrvá do 1. března roku příštího. Ve svých besedách se bude tomuto tématu věnovat také liberecká Krajská vědecká knihovna,“ uvedla radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Stěžejními objekty šlechtických oslav jsou v Libereckém kraji hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Lemberk někdejší rodová panství Clam-Gallasů.

Ve Frýdlantu na zámku lze letos navštívit speciální prohlídky spojené s rodem Clam-Gallasů, podívat se do běžně nepřístupné knihovny vybudované tímto rodem, popřípadě si prohlédnout v Rytířském sále portréty a erby majitelů. Pro milovníky klasické hudby budou připraveny dva hudební večery na téma Hudba doby Gallasů a Clam-Gallasů I. a II.

Hrad Grabštejn pro návštěvníky na letošní sezonu připravil mimo jiné speciální prohlídky pro děti, veterinární muzeum, ale i řadu dalších zajímavostí. Bude možno se těšit například na Clam-Gallasovské Velikonoce, Den dětí u Clam-Gallasů, Létohrátky aneb Clam-Gallasovská (za)hradní slavnost, v rámci Dne evropského dědictví pak na akci „Grabštejn za Gallasů a Clam-Gallasů“ nebo v zimě na sklonku roku na Advent u Clam-Gallasů.

Zámek Lemberk v červnu zpřístupní Bredovskou zahradu s komentovanou prohlídkou a představením panelové výstavy, věnované proměnám zahrady a okolí za Clam-Gallasů.

Největší akcí roku bude Hradozámecký den. Uskuteční se 31. srpna na Lemberku, Frýdlantu a Grabštejně, kde večer jeho program vyvrcholí.

Národní památkový ústav připravil pro návštěvníky zapojených objektů slevu na vstupném. Snížené vstupné na hradě Grabštejn a zámku Lemberk získají ti, kteří na pokladně jednoho objektu předloží vstupenku za plné vstupné z toho druhého, popřípadě z hradu a zámku Frýdlant. Sběratelé turistických známek a turistických vizitek se můžou těšit na clam-gallasovské speciály.

Vše o projektu Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech, informace o chystaných akcích, zapojených objektech a zajímavostech najdete na stránkách projektu www.npu.cz nebo i na stránkách krajského úřadu https://kultura.kraj-lbc.cz/vyroci-akce.

LK/Filip Trdla
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
el
23. 5. 2019 16:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).