reklama

20. Dny české a německé kultury navštíví Jaroslav Rudiš

17. 10. 2018
Dnů kultury, které podporují kulturní výměnu mezi Českou republikou a Saskem a které zahájí 25. října v Drážďanech vystoupení Divadla F. X. Šaldy, se Krajská vědecká knihovna v Liberci účastní už mnoho let. V minulosti měli návštěvníci liberecké knihovny možnost poslechnout si zde například drážďanský saxofonový kvartet, vyslechnout čtení německých autorů, nebo spolu s dětmi prožít dvojjazyčné divadelní představení o tom, jak se z ošklivé housenky vylíhne krásný motýl.
20. Dny české a německé kultury navštíví Jaroslav Rudiš
Foto: Mad

Letos se koná festival pod záštitou Libereckého kraje. A díky jeho podpoře se podařilo do knihovny získat významného spisovatele, který píše česky i německy, je Evropanem, který cestuje po Evropě i po světě, ale kořeny má stále v Libereckém kraji,“ říká ředitelka Krajské knihovny Blanka Konvalinková.

5. listopadu v 18 hodin totiž zavítá do liberecké knihovny ojedinělý a vzácný host - Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, absolvent liberecké TUL, který žije střídavě v Česku a Německu. Jeho literární tvorba  obsahuje několik významných prací, od prvotiny odehrávající se v berlínském metru „Nebe pod Berlínem“ přes román věnovaný libereckému Ještědu „Grandhotel“ až po úspěšný zfilmovaný komiks „Alois Nebel“. Je také autorem několika divadelních her a jeho dílo je ověnčeno českými i německými literárními cenami. Jaroslav Rudiš 15. října vydává novou knihu s názvem Český ráj, kterou v Liberci představí v rámci autorského čtení a besedy.

Této vrcholné literární akci ale předchází zajímavá přednáška dalšího „dvojjazyčného“ Evropana. O zajímavostech země našich sousedů, o německé literatuře a umění, o kultuře a sportu, o jazykových a gastronomických zvláštnostech bude vtipně a s nadhledem vyprávět Robert Schiller, učitel, který vyrůstal v Německu, ale bydlí a pracuje v Liberci. Přednášku s názvem „Německo, jak je neznáte…“ doplní 30. října promítání fotografií a videa.

„Na obou stranách hranice bychom měli znát alespoň v základní míře kulturu svých sousedů. Obě země máme bohatou historii, a to i tu literární. Věřím a těším se, že nabídky Krajské vědecké knihovny v rámci Dnů české a německé kultury lidé využijí,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dny české a německé kultury v knihovně zakončí v pátek 9. listopadu projekce německého filmu „Zprávy z Velké války – Nachrichten vom Grossen Krieg (1914-1918)“. Tento polohraný dokument, který promítáme německy s německými titulky, přibližuje divákovi scény, které jsou většinou neznámé a podávají svědectví o paradoxech a hrůzách první světové války.

LK/Lenka Klimentová
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).