reklama

20. Dny české a německé kultury navštíví Jaroslav Rudiš

17. 10. 2018
Dnů kultury, které podporují kulturní výměnu mezi Českou republikou a Saskem a které zahájí 25. října v Drážďanech vystoupení Divadla F. X. Šaldy, se Krajská vědecká knihovna v Liberci účastní už mnoho let. V minulosti měli návštěvníci liberecké knihovny možnost poslechnout si zde například drážďanský saxofonový kvartet, vyslechnout čtení německých autorů, nebo spolu s dětmi prožít dvojjazyčné divadelní představení o tom, jak se z ošklivé housenky vylíhne krásný motýl.
20. Dny české a německé kultury navštíví Jaroslav Rudiš
Foto: Mad

Letos se koná festival pod záštitou Libereckého kraje. A díky jeho podpoře se podařilo do knihovny získat významného spisovatele, který píše česky i německy, je Evropanem, který cestuje po Evropě i po světě, ale kořeny má stále v Libereckém kraji,“ říká ředitelka Krajské knihovny Blanka Konvalinková.

5. listopadu v 18 hodin totiž zavítá do liberecké knihovny ojedinělý a vzácný host - Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, absolvent liberecké TUL, který žije střídavě v Česku a Německu. Jeho literární tvorba  obsahuje několik významných prací, od prvotiny odehrávající se v berlínském metru „Nebe pod Berlínem“ přes román věnovaný libereckému Ještědu „Grandhotel“ až po úspěšný zfilmovaný komiks „Alois Nebel“. Je také autorem několika divadelních her a jeho dílo je ověnčeno českými i německými literárními cenami. Jaroslav Rudiš 15. října vydává novou knihu s názvem Český ráj, kterou v Liberci představí v rámci autorského čtení a besedy.

Této vrcholné literární akci ale předchází zajímavá přednáška dalšího „dvojjazyčného“ Evropana. O zajímavostech země našich sousedů, o německé literatuře a umění, o kultuře a sportu, o jazykových a gastronomických zvláštnostech bude vtipně a s nadhledem vyprávět Robert Schiller, učitel, který vyrůstal v Německu, ale bydlí a pracuje v Liberci. Přednášku s názvem „Německo, jak je neznáte…“ doplní 30. října promítání fotografií a videa.

„Na obou stranách hranice bychom měli znát alespoň v základní míře kulturu svých sousedů. Obě země máme bohatou historii, a to i tu literární. Věřím a těším se, že nabídky Krajské vědecké knihovny v rámci Dnů české a německé kultury lidé využijí,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dny české a německé kultury v knihovně zakončí v pátek 9. listopadu projekce německého filmu „Zprávy z Velké války – Nachrichten vom Grossen Krieg (1914-1918)“. Tento polohraný dokument, který promítáme německy s německými titulky, přibližuje divákovi scény, které jsou většinou neznámé a podávají svědectví o paradoxech a hrůzách první světové války.

LK/Lenka Klimentová
advent
19. 11. 2018 08:02 Do období adventu na venkově na začátku 19. století přenese návštěvníky expozice na Dlaskově statku u Turnova. Přiblíží málo známé obyčeje.
sníh
19. 11. 2018 07:09 V Libereckém kraji v noci místy slabě sněžilo, meteorologové očekávají přeháňky po celý den. Silnice jsou sjízdné s opatrností, místy mohou namrzat.
rozhledna
19. 11. 2018 07:05 Liberecká čtvrt Vratislavice n. N. má na Císařském kameni opět rozhlednu. Původní dřevěnou konstrukci nechala radnice zbourat a nahradila ji ocelovou. Více ZDE.
hory
18. 11. 2018 11:03 V horských střediscích Libereckého kraje jsou ještě na konec roku volná místa k ubytování, lidé čekají, zda bude sníh. Téměř vyprodané jsou hotely.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).