reklama

Stavba nové hasičské zbrojnice začala bouráním té staré

15. 11. 2017
FOTOGALERIE UVNITŘ: Zbrusu nové hasičské zbrojnice se už v příštím roce dočkají dobrovolní hasiči z Liberce – Krásné Studánky. Na místě té původní, téměř sedmdesát let staré, vyroste zcela moderní a plně vybavená zbrojnice, a to díky úspěšnému projektu „4 města zachraňují přes hranice“. Ten kromě sboru dobrovolných hasičů v Krásné Studánce podpoří také sbory v Hrádku nad Nisou a německých městech Herrnhutu a Žitavě.
Stavba nové hasičské zbrojnice začala bouráním té staré
Foto: fotobanka MML

Než se začne se samotnou výstavbou, je potřeba původní zbrojnici zbourat, a toho se s kladivy v ruce symbolicky ujali ve středu 15. listopadu primátor města Tibor Batthyány a velitel jednotky Josef Hazi. Na slavnostní zahájení přestavby dorazili také náměstci primátora Jan Korytář a Tomáš Kysela a autor návrhu architekt Vojtěch Šrut, který je současně členem sboru.

Hasičskou zbrojnici postaví firma TOMIVOS s.r.o. z Mníšku za cenu 13,6 mil. Kč včetně DPH. Většinu nákladů (85 %) pokryje evropská dotace. Dalších pět procent půjde ze státního rozpočtu České republiky. Předpokládaný termín ukončení stavby je v září příštího roku.

„Tento projekt je jeden z těch dobře fungujících. Jeho součástí je především výstavba nové hasičské zbrojnice v Krásné Studánce, která nahradí a výrazně předčí tu současnou již nevyhovující. Dobrovolní hasiči včetně výjezdové jednotky tak budou mít zcela nové zázemí, jak pro sebe, tak i pro techniku nebo pro práci s mládeží,“ řekl primátor Tibor Batthyány. „Projekt se rozbíhal ještě před mým nástupem do funkce primátora a rád bych poděkoval tehdejšímu vedoucímu oddělení přípravy a řízení projektů Martinu Čechovi a současným pracovníkům oddělení Veronice Futóové, Haně Řepkové a Pavlu Smaržovi. Velké díky si samozřejmě zaslouží také velitel jednotky Josef Hazi a vedoucí oddělení krizového řízení Lubomír Popp,“ dodal primátor.

Město Liberec, zastoupené v rámci projektu Jednotkou sboru dobrovolných hasičů Krásná Studánka, získá také díky projektu rychlý zásahový vůz, speciální dopravní automobil a přívěs se člunem pro práci na vodě.

S nápadem na přestavbu zbrojnice přišel před několika lety velitel jednotky Josef Hazi. Shodou okolností mají ve svém sboru architekta, který se postaral o vypracování podoby a projektové dokumentace nové zbrojnice. „Byla to velká souhra šťastných náhod a spolupráce a ochota více lidí,“ zmínil Josef Hazi. „Původní zbrojnice už v mnoha ohledech nesplňovala základní požadavky, zázemí naprosto nevyhovovalo,“ doplnil velitel jednotky, která čítá dvě desítky hasičů a má kolem čtyřiceti výjezdů ročně.

Novostavba je navržena jako jednopodlažní objekt s malou dvoupodlažní vestavbou. V přední části budovy vznikne garáž pro tři hasičské automobily. V zadní části budou mít hasiči zasedací místnost včetně zázemí, šatny a sociálního zařízení. V druhém podlaží bude umístěna velitelská místnost, technická místnost a otevřená galerie nad společenskou místností. Nová zbrojnice bude bezbariérově přístupná v přízemí, kde budou umístěny hlavní části provozu přístupné pro veřejnost.

Statutárního město Liberec je lead partnerem projektu „4 města zachraňují přes hranice“ a partnery jsou město Hrádek nad Nisou a německá města Žitava a Herrnhut. Projekt je spolufinancován 85 % z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 a 5 % ze státního rozpočtu České republiky (čeští partneři). Zbylé výdaje hradí každý partner ze svého rozpočtu. Celková výše dotace z EU činí 2 304 436,04 EUR.

MML/Jan Král
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).