reklama

Jablonecké infocentrum se po úspěšném létě těší na zimu

24. 11. 2017
S prvním sněhem je Jablonecké kulturní a informační centrum na novou sezónu připraveno. Po návštěvnicky úspěšném létu, infocentrum láká na zimní zážitky. „Zájem o Jablonec má stoupající tendenci. Zatímco v roce 2015 ve vrcholné letní turistické sezoně infocentrum obsloužilo 8.419 návštěvníků, letos to bylo za stejné období 10.130," uvedl ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil.
Jablonecké infocentrum se po úspěšném létě těší na zimu
Foto: od autorky TZ

Podíl zahraničních návštěvníků činí 15%, přičemž nejčastěji to jsou turisté z Německa, Slovenska, Rakouska, Polska a Velké Británie, ale i z Francie, Španělska, Itálie Ameriky, Ruska, Japonska nebo Číny,“  hodnotí statistiku letní sezony ředitel Vobořil. „K vyšší návštěvnosti přispělo určitě i Mezinárodní trienále skla a bižuterie, jehož část probíhala v kostele svaté Anny přímo naproti infocentru. Také výstava Jablonecké moře, kterou uspořádalo Jablonecké kulturní a informační centrum, měla velký ohlas. S tou byla spojena i novinka letní sezóny –  prodej rybářských povolenek, což uvítali především cizinci,“ dodává Vobořil.

„Snažíme se turistům vždy vyjít maximálně vstříc a doporučit další aktivity, aby se v Jablonci zdrželi co nejdéle. V letošním roce se podařilo s finanční podporou Evropské unie vydat nové propagační materiály, které odrážejí krásu Jizerských hor a jejich rozhleden i zajímavou architekturu Jablonce a historii spjatou s výrobou bižuterie, která na nás dýchne na každém kroku,“ říká Hanka Herkommerová, vedoucí turistického infocentra.

 Bižuterie, ať už v podobě exponátů ve zdejším muzeu nebo nákupů, bude podle zkušenosti z minulých let lákadlem i na zimní sezónu. „Bižuterie je naše stálice, a zájem o ní roste. Kde nakoupit jablonecké korálky – je jeden z nejčastějších dotazů. Často se lidé ptají i na kulturní akce, co se ve městě děje zajímavého nebo jaké jsou u nás lyžařské podmínky,“ popisuje Herkommerová.

Jindy se zase informační centrum promění téměř v detektivní kancelář. Dotazy tipu: „Nevíte, kdo byl v Rusku jako prezident dříve, Andropov, nebo Černěnko?“, nebo „Prosím vás, kde je tady ulice svatého Čecha a Anežky Floriánové”, „Nevíte, kdy Amerika vstoupí do Evropské unie?“, či „Nemáte k dispozici telefonní seznam na hřbitov?“ nejsou v dnešní době internetu již příliš obvyklé. I přesto se čas od času objeví úsměvné dotazy.  Pracovníci informačního centra se snaží v takové situaci chovat profesionálně a zároveň neztratit lidský přístup. „Jednou turisté hledali Pečemič.Po delší úvaze jsme dospěli k závěru, že shání Petřín,“ vzpomíná Hanka Herkommerová.

Jablonecké kulturní a informační centrum kromě zmíněného informačního servisu v zimní sezóně poskytuje i další služby, které zpříjemní návštěvu města. „Sídlíme v nejstarším stojícím jabloneckém domě, který sám o sobě nabízí krásný zážitek z prohlídky. V podkroví domu je od prosince do března zdarma přístupná nová výstava s pohádkovou zimní tematikou. Turisté si u nás mohou nakoupit originální suvenýry, mapy nebo regionální literaturu. Samozřejmostí je u nás možnost přístupu na internet a bezbariérové WC s přebalovacím pultem. Úroveň našich služeb potvrzuje prestižní certifikát Českého systému kvality, jehož nositelem je Jablonecké kulturní a informační centrum od roku 2014,“ uzavírá Petr Vobořil.

TZ/Radana Schaeferová
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).