reklama

N. Bor dokončuje rekonstrukci smuteční síně na Lesním hřbitově

17. 7. 2017
Rekonstrukce smuteční síně na Lesním hřbitově v Novém Boru se blíží k závěru. Přestavbu sto let starého objektu za zhruba 9 milionů korun provázely komplikace, které termín dokončení posunuly o několik měsíců. Aktuálně město připravuje podmínky pronájmu smuteční síně. „Oslovili jsme znalce kvůli stanovení výše nájemného. Jakmile budeme mít posudek, vyhlásíme veřejnou soutěž, do níž mohou provozovatelé pohřebních služeb posílat své nabídky,“ avizuje vedoucí správy majetku Jitka Capouchová.
N. Bor dokončuje rekonstrukci smuteční síně na Lesním hřbitově
Foto: od autorky TZ

Město se pustilo do rekonstrukce historické smuteční síně loni v létě. Její stav byl nedostatečný z technických, kapacitních ale i estetických důvodů. Obřady v létě probíhaly s otevřenými dveřmi, v zimě se pozůstalí tísnili v malé uzavřené síni. Nově má objekt dvě přístavby. Větší z nich zvýší kapacitu z původních 40 míst na 150, v menší přístavbě najde zázemí pohřební služba, je tu i místnost pro chladící zařízení. Změnou projde i interiér historického objektu.

Přestavba měla být hotová koncem loňského roku, stavební komplikace ale termín posunuly. Potíže způsobilo například sesunutí zdiva v suterénu nebo vysoká vlhkost obvodového zdiva stávajícího objektu. „Nejdřív se muselo na doporučení statika sanovat stávající zdivo a současně bylo třeba objekt vysušit. Tím se oddálily navazující práce,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa.

Stavba jde nyní do finální části. Montuje se vnější dřevěné obložení, v interiéru se dělají omítky, dlažba, světla. „Původní architektonické prvky, jako jsou například vitráže, tu zůstanou. Konečnou výzdobu doplní nový nábytek a skleněné plastiky, které budou odkazovat na sklářskou pověst města. Výsledkem by mělo být místo, v němž se pozůstalí budou moci důstojně a v soukromí rozloučit,“ doplňuje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

 Nový Bor opravil adoptovaný hrob básníka J. J. Kaliny na pražských Olšanech

Nový Bor nechal opravit i zanedbaný hrob básníka Josefa Jaroslava Kaliny na Olšanských hřbitovech v Praze. Současník Karla Hynka Máchy je významným novoborským rodákem, od jehož narození loni uplynulo 200 let a zároveň si město letos připomíná 170 let od jeho úmrtí. Práce proběhly v rámci projektu Adopce hrobů českých velikánů, do něhož se Nový Bor zapojil loni na podzim.

Kalina je jedním z nejvýznamnějších rodáků Nového Boru. „Jeho hrob byl ve špatném stavu a nám to nebylo lhostejné, proto jsme uzavřeli se Správou pražských hřbitovů smlouvu a hrob adoptovali na deset let za 7.500 korun. Tím jsme na sebe převzali morální závazek a povinnost se postarat o místo posledního odpočinku významné osobnosti, která je spjatá s naším městem,“ připomíná starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).

Nyní se celé místo proměnilo k nepoznání. Pražská firma Kamenictví Obelisk s.r.o. pomník odborně chemicky vyčistila, zlikvidovala nálety zeleně uvnitř rámu a zlatem obnovila písmo na náhrobku. Práce vyšly na zhruba 20 tisíc korun.

Básník s Kristovou tváří Josef Jaroslav Kalina se narodil 5. listopadu 1816 v Haidě, dnešním Novém Boru, jako nejstarší syn v rodině cestmistra. „I když pocházel ze silně germanizovaného prostředí, našel si cestu ke slovanským jazykům a svou poezií psanou v češtině vyjadřoval vlastenecké cítění. Své všestranné nadání prokazoval vedle literární činnosti i prací v oblasti filologie, literární kritiky, filosofie a v dalších vědních oborech. Překládal z angličtiny, němčiny i polštiny a vyučoval cizí jazyky,“ přibližuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu Alena Forgáčová.

Kalina v pouhých třiceti letech podlehl tuberkulóze. Jeho pohřeb v Praze byl považován za jeden z prvních projevů předrevoluční situace roku 1848. Průvodu na hřbitov se zúčastnilo na 3 000 lidí. V Novém Boru na jeho památku odkazuje rodný dům s pamětní deskou v Kalinově ulici.

 

NB/Radmila Pokorná
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).