reklama

Senátor Vosecký: Při hlasování o zákonech se nenechám vydírat

20. 4. 2017
Tento týden na plénu Senátu probíráme mnoho zákonů, z nichž asi nejvíce mediálně probíraný je návrh novely zákona o registru smluv (senátní tisk č. 79). Již se stalo takovým evergreenem, že když jsou na pořadu dne zákony, které jsou v zájmu lobbistických skupin, přichází ve dnech a týdnech před hlasováním několik desítek e-mailů z jedné, nebo opačné strany barikády a lobují za svoji pravdu (podobně jako tomu bylo u zákonu o ochraně přírody).
Senátor Vosecký: Při hlasování o zákonech se nenechám vydírat
archivní foto

Jeden zaslaný e-mail, ale ze stínu ostatních vystupoval, byl od Lukáše Krause z organizace Frank Bold, která je jednou ze zastřešujících nevládní organizaci Rekonstrukce státu. V e-mailu je na mou osobu naléháno, možná lépe řečeno jsem vydírán, abych hlasoval podle jejich představ. Tahle hra se mi ani trochu nelíbí. Jako senátor jsem složil slib, že budu hlasovat dle svého svědomí a vědomí. A skládat účty budu pouze svým voličům v regionu a ne lobbistickým skupinám.

Celý e-mail je podtrhnut tím, že pokud nebudu hlasovat pro schválení zákona, bez výjimek, které schválila Poslanecká sněmovna, bude vyvěšen v okolí mé senátní kanceláře billboard s negativním podtextem.

Nenechal jsem se nikdy vydírat, nebo tlačit do kouta a nenechám se vydírat ani nyní od právníků z organizace Frank Bold! Zákony, které zvyšují transparentnost, podporuji. Podporoval jsem např. zákon o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, kde jsem prosazoval i širší pravomoci tak, aby bylo možno kontrolovat zákonnost postupu finančních úřadů a auditních orgánů Ministerstva financí.

Zákon o registru smluv podporuji, ale musí to být zákon nediskriminační, tzn. ať zveřejňují smlouvy všechny organizace, které čerpají veřejné peníze, nebo nikdo. Není přeci možné, aby zde byly neziskové organizace, které čerpají ročně kolem 18 miliard korun, a nikdo nevěděl, kam tyto peníze směřují. A to nemluvím o dalších dotacích ze státního rozpočtu.

Pravidlo by bylo jednoduché. Každý, kdo čerpá ročně z veřejných peněz více jak půl milionu korun, je povinen zveřejňovat v registru smluv veškeré své smlouvy, které budou vyšší než 50 tis. korun.

Zákon o registru smluv nemá být divadlo pro veřejnost, kde se jen na transparentnost hraje, ale opravdový zákon, který rozkryje, kam peníze skutečně jdou.

Nic na tomto nezmění kampaň, kterou platí společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury.  Vadí mi, když nikým nevolení zástupci, nevládní organizace atd. se pasují současně do rolí žalobců a soudců, snaží se ovlivňovat společnost pouze skrze peníze, aniž by měli mandát od voličů.

Jiří Vosecký, senátor za SLK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
20. 4. 2017 08:57
prásk
Neziskovky nutno klepnout přes prsty, svatá pravda: ať zveřejňují smlouvy všechny organizace, které čerpají veřejné peníze, nebo nikdo. Není přeci možné, aby zde byly neziskové organizace, které čerpají ročně kolem 18 miliard korun, a nikdo nevěděl, kam tyto peníze směřují.
20. 4. 2017 09:00
___
18 miliard veřejných peněz, které se prošustrujou v takových kravinách jako je např. kpkp a nl, Babiš, budíček. Zaveďte jim taky nějakou buzeraci jako podnikatelům, vždyť to je byznys jako blázen, To necháte 18 miliard jen tak zmizet v černé díře? Nebo vámi jdou ty dobroseři na ruku?
20. 4. 2017 14:27
NONPO
Neziskovky financované veřejnými prostředky jsou vřed společnosti. Chápu činnost takových společností v sektorech , kde to stát neumí nebo nechce dělat. Takové společnosti obdivuji. Horší je to s "neziskovkami" , které suplují či dublují činnosti, které zajišťuje stát či veřejné instituce . To je zrcadlo neschopnosti úředníků. ještě horší je skupina neziskovek, která dubluje to, co by měly zajišťovat veřejné finance a čerpají na to veřejné finance. A nejhorší sorta neziskovek je ta, která dělá nesmysly a ještě na to bere veřejné peníze. Klasickou ukázkou je tlupa libereckých neziskovek. Tvrdí, že musí smysluplně nahrazovat nečinnost či špatnou činnost veřejných institucí, protože ty to podlenich nedělají nebo dělají špatně. Díky této kritice se dostanou k moci a místo toho, aby ukázali, že jsou odborníci konečně v těch správných křeslech, nasadí další penězovody ke svým neziskovkám. Korytář sosá veřejné peníze, aby chránil Liberec, jehož je statutární představitel před korupcí. Společně se svou místopředsedkyní ze Čmeláka paní Hrbkovou dojí dotace na zeleň, za kterou je paní náměstkyně placená a odpovědná. V radě jim pak pomáhá "nezisková" Morávková ...atd. Čmelák jako neziskovka získává dotace, které pak přihrává svému ziskovému eseročku.Tam už se smlouvy ztratí nadobro.
Kontrola smluv je sekundární. Zastavte penězovody k těmto smlouvám a je klid.
20. 4. 2017 14:35
proč se senátor čertí ??
Ale pane senátore, Rekonstrukce státu JEN řekla, že zveřejní=oznámí veřejnosti, která vám dala mandát, jak jste hlasoval. Toť vše. Veřejnost si pak s dovolením sama udělá vlastní názor, koho vy osobně v senátu zastupujete a hájíte.
20. 4. 2017 20:24
frigo
Pane senátore, kdybyste všichni co jste v parlamentu ČR hlasovali vždy v zájmu státu a jeho občanů, nevládní organizace, které se dle vás "pasují současně do rolí žalobců a soudců", by neměly žádnou podporu a jako zbytečné by rychle zanikly. Nerozumím tomu, proč označujete za vydírání to, že někdo zveřejní vaše hlasování v senátu. To byste měl být spíš rád ne?
20. 4. 2017 14:45
pal
18 miliard - zajímavé. Nějak se o tom moc nepíše a nemluví. Asi proto že na tydle cecky jsou napojený politici, že?
25. 4. 2017 13:57
jen počkej
Hoši,nechte se smazat a běžte něco dělat.Tento senátor a jeho kolega Canov se tady ukázali a maj do konce volební doby splněno,že?
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).