reklama

Dvě poznámky k tomu, co se stalo při volbě prezidenta

2. 2. 2018
K prezidentské volbě toho bylo řečeno, napsáno a odvysíláno tolik, že se až nechce věřit, že by šlo cokoli dalšího dodat. Přesto myslím, že by bylo dobré, aby jasně zaznělo to zásadní – a totiž že anitkampaně volby nevyhrávají a lidi spíše otravují.
Dvě poznámky k tomu, co se stalo při volbě prezidenta
archivní foto

Mohlo by se zdát, že je to všem patrné již po volbách do parlamentu, a před tím v mnoha jiných volbách. Ale očividně není. A protože opakování je matkou moudrosti…

Nevím, co bylo zásadním důvodem výhry Miloše Zemana ve druhém kole prezidentské volby, ale myslím, že výraznou měrou se na tom podílela antikampaň, která byla proti němu vedena. Tedy že voličům neZemana tak nějak chyběl někdo, jehož programem by bylo něco více, než jen nebýt Zemanem. A že mnoho z těch, kdo chtěli volit, a třeba původně nebyl Miloš Zeman jejich kandidátem, mu to nakonec hodili, protože už prostě byli otráveni vším tím kolem. Stejně jako si mnoho voličů před půl rokem získal Andrej Babiš, který byl cílem podobné antikampaně. A obávám se, že ani tentokrát se nikdo nepoučil, a namísto hledání obsahu útoky pokračují.

A právě k tomu směřuje má druhá poznámka. Je dnes všude mnoho moudrých slov a diskusí o demokracii, o tom, jak ji musíme chránit a bránit, a jak se o ni nyní bojuje. Děje-li se tak ale útoky na ty, kdo volili jinak (a třebas podle nás špatně), pak samotný princip demokracie potlačujeme a jsme tím, kdo ji ohrožují. Protože ve skutečné demokracii bychom se spíše zabývali důvody toho, proč byl zvolen ten, koho za správného nepovažujeme, namísto urážek a napadání voličů (a zesměšňování jejich volby) bychom jejich právo na vlastní názor (a tedy také hlas) respektovali a pracovali na změně cestou demokratickou – tedy cestou hledání vhodného kandidáta v dalších volbách, který by měl skutečný obsah a program, nikoli jen antiprogram.

jiří Kittner (ODS)
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
2. 2. 2018 07:54
Pavel
dobré jitro, ale máte týden zpoždění
2. 2. 2018 07:54
Pavel
dobré jitro, ale máte týden zpoždění
2. 2. 2018 09:09
hmmmm
Proč až teď? Zeman ani Drahoš přece už nikoho nezajímají. Pan profesor zmizel centra dění, pan prezident odpočívá poté, co odpracoval asi tři hodiny za týden.
2. 2. 2018 10:37
volič
Pan exprimátor má pravdu, napsal ji jasně a výstižně. Kdo slyšel projev Trumpa, tak ať jsme jeho fanoušci nebo zarytí odpůrci, musíme uznat, že to byl projev státnický. Plný hrdosti na své občany, na historii země a plný optimismu ve věci příští.
A to si člověk uvědomí, co u nás chybělo nejen v prezidentské volbě, ale také v poslanecké - vize, ideály, optimismus a především víra v sílu každého občana. Taky pýcha, co tato malá zemička uprostřed Evropy už světu dala. Nejen Gotta a Jágra. Tenhle akcent se z tuzemského zabahněného politického rybníčka úplně vytratil.
Naše české, spíš čecháčkovské kampaně pak jenom prohlubují frustraci obyvatel, kteří neměli možnost si "nakrást" a kteří jsou přesvědčení, že na nich absolutně nezáleží a nikoho z mocných nezajímají.
Na druhé straně s trestně stíhaným premiérem velmi akčním, ač v demisi, se nemůžeme divit, kam od dob Havla politika klesla.
2. 2. 2018 10:11
dupro
Pan Kittner chce zřejmě připomenout, že tu antikapaň proti Zemanovi vedla i ODS a tím vlastně přispěla k jeho znovuzvolení.
Zajímavější je však dnes jinde zveřejněný rozhovor s p. Kuberou, kde de facto nabízí panu Drahošovi vstup do ODS.
2. 2. 2018 16:41
Hmmm
Kubera je sveraz narodni politiky
3. 2. 2018 12:55
jen počkej
Jen více takových svérázů,prože jim to nejen myslí,ale přijmou i porážku a zamyslí se nad ní.Proč?
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).