reklama

Zemřel D. Sekanina, průkopník soch ve veřejném prostoru

6. 2. 2019
Ve věku pouhých 56 let zemřel před několika dny David Sekanina. Jméno, které většině obyvatel Liberce mnohé neřekne, ačkoli se do moderní podoby města zapsal výrazným a nezaměnitelným způsobem, by se nemělo zapomenout.
Zemřel D. Sekanina, průkopník soch ve veřejném prostoru
archivní foto

Nebyl autorem soch a uměleckých artefaktů, které se staly jednou z ikon moderní podoby města, bez uzardění lze ale říci, že byl jedním z jejich duševních otců v rámci obecně prospěšné společnosti Spacium, které byl dlouholetým členem správní rady. Ta od roku 2001 umístila do veřejných prostor sochy významných českých umělců, které jsou dnes jedním z hlavních motivů turistických bedekrů zvoucích do města.

Co je pro obyvatele města již jeho „běžnou“ součástí, pro návštěvníky je vítanou a obdivovanou atrakcí. Zastávka Davida Černého, Marťan na Ještědu od Jaroslava Róny, od kterého je také Lampa v průchodu před obchodním domem Plaza. Koule autora Milana Housera před Zlatým lvem, Lavička Lukáše Rittsteina, Splněný sen Martiny Niubo v prostorách Nového magistrátu či Hrající socha na památku Mejly Hlavsy od Lukáše Rittsteina v Krajské vědecké knihovně. To je jen částečná připomínka toho, na čem se manažer, který byl ale také bohémem ze své podstaty, David Sekanina, spolu s dalšími ve Spaciu podílel. Také sochy umísťované pravidelně před radnicí na nám. Dr. Edvarda Beneše jsou kulturním odkazem této skupiny.

Sekanina dokázal svou zarputilostí a do jisté míry také svým nadhledem přesvědčit umělce, aby do spolupráce na projektech šli, a aby pro Liberec „něco“ vytvořili. Byl těžko uchopitelný, zastihnutelný, nedodržoval termíny a na schůzky, pokud již dorazil, dorazil s umělecky avantgardním zpožděním. Přesto se na něj nemohl nikdo zlobit, protože to patřilo k jeho duši bohéma. Přinášel ale také vždy zcela nakažlivý optimismus a pocit, že se dá zvládnout vše, když si člověk nepřipustí chmury.

Zdálo se, že David Sekanina dokáže zvládnout opravdu vše, včetně mnoha svých osobních výzev. Jeho stále ještě mladé srdce ale takový nápor života nezvládlo.

Jiří Kittner
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).