reklama

Zastupitelé Liberce zvolení za ANO chtějí koalici beze Změny, na tom se s ní shodnou

11. 4. 2017
Je to jako v krachujícím manželství dvou vypočítavých lidí. Nemohou být spolu, ani bez sebe. Aby si udrželi standard, který jim svazek přinesl, jsou na sobě závislí. Nebo musí udělat radikální řez a najít si někoho, kdo jim onen standard zaručí i nadále. Takového "dobrodince" teď hledá jak Změna, tak exANO, tedy zastupitelé zvolení na kandidátce Hnutí 2011 a z téhož vyloučeni. "Italské" koaliční manželství dvou politicky nevyzrálých partnerů se konečně rozpadlo. Do stolu sice bouchla hysterka Změna, tím ale jenom uvedla věcí do pohybu. ExANO je totiž poněkud atraktivnější "nevěsta". Škoda jen, že už nepatří do portfolia mocného taťky Babiše. Potenciální ženich by to mohl považovat za výhodu...
Zastupitelé Liberce zvolení za ANO chtějí koalici beze Změny, na tom se s ní shodnou
Archivní foto: Artur Irma
Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci na podzim 2014 sedm z 15 kandidátek. Změna pro Liberec získala 12 mandátů, druhé ANO devět a třetí Starostové mají osm zastupitelů. ČSSD získala čtyři křesla a po dvou mají komunisté, TOP 09 a ODS.
Zastupitelé Liberce zvolení za ANO chtějí vytvořit novou koalici bez Změny pro Liberec, jež jim vypověděla v pátek koaliční smlouvu. Jednání zahájí v úterý. Po zasedání zastupitelského klubu to ČTK řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). V devítičlenném klubu zastupitelů zvolených za ANO už nikdo v tomto hnutí není.

"Klub se jednomyslně usmyslel na tom, že budeme preferovat a hledat cestu, jak poskládat koalici bez účasti Změny. Pro kolegy jsou jejich praktiky nadále nepřijatelné a stejně tak i jejich kádrování," uvedl Batthyány.

Město Liberec má 11. dubna proč slavit, ale slavit nebude. Už je to úctyhodných 440 let, kdy v tento den roku 1577 císař Rudolf II. přiznal Liberci právo používat městský znak.
Zdroj: http://jablonecky.denik.cz/kultura_region/v-severoceskem-muzeu-oslavi-mestske-jubileum-440-let-povyseni-liberce-na-mesto-20170409.html
Místo lidových veselic však radnice lidem připravila přehlídku radničních půtek, maraton turbulentních politických tanců a zběsilé námluvy své nynější politické reprezentace.

Další fungování s ex-ANO si Změna sice umí představit, chce ale koalici složenou z více než dvou stran. Navíc za nepřijatelné považuje, aby nadále byl Batthyány primátorem. ČTK to sdělil lídr Změny Jan Korytář. Právě chování primátora bylo pro Změnu hlavním důvodem k vypovězení koaliční smlouvy. To je ale podmínka, která pokračování "italského manželství" vylučuje. ExANO na svém muži trvá.

"Nechceme dělat dál ze sebe pitomce," řekl "státnicky" Korytář v pátek po vypovězení koaliční smlouvy. Jednání ze strany Změny o vytvoření nové koalice podle něj zatím nijak nepokročilo. Tuto středu má být zastupitelstvo. Korytář ani Batthyány ale nepředpokládají, že se do té doby povede nějakou koalici vytvořit.

Vzhledem k tomu, že 3. řádné zasedání Zastupitelstva města Liberec bylo dne 31. března 2017 ukončeno z důvodu, že nebylo usnášeníschopné, uskuteční se podle § 92 odstavec 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) náhradní zasedání ve středu 12. dubna 2017 od 15:00 hodin v zasedací místnosti č. 11 přízemí budovy radnice. Radnice avizuje, že bude vysílán videozáznam, takže komedie v jejích zdech bude pokračovat v přímém přenosu.

Bez Změny nebo ANO nelze početně jinou koalici sestavit. Kvůli osobním averzím a velké roztříštěnosti stran ale bude složité najít jiné řešení. Podle primátora přicházejí v úvahu tři možnosti, buď novou koalici vytvoří jeho klub nebo Změna, anebo bude trvat současná agónie. Na posty v devítičlenné radě města totiž nikdo nerezignoval. Většinu pěti hlasů tam má Změna. Primátor si už ale nechal na minulém jednání zastupitelstva zrušit platnost některých usnesení rady, které byly schváleny právě jen hlasy Změny a s nimiž nesouhlasil.

Spory v radniční koalici trvají už delší dobu. Vyvrcholily loni v prosinci, kdy primátor s pomocí opozice odvolal Karolínu Hrbkovou (Změna) z vedení města, aniž by to před tím konzultoval se Změnou. Na popud primátora se sice Hrbková o měsíc později znovu stala náměstkyní, roztržku to ale neukončilo. Kromě chování primátora Změně také vadí, že někteří členové ex-ANO v zastupitelstvu v minulosti nehlasovali pro materiály schválené v radě. Totéž o svých bývalých koaličních partnerech ale tvrdí i exANO. Neschvalování materiálů na zastupitelstvu bývávalo reciproční.

uba, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
11. 4. 2017 07:07
hmmmm
show must go on. Změna územního pláu, energetická koncepce, přesuny v rozpočtu atd. Program pestrý, jsem zvědav, co se projedná. Paralýza je progresívní.
11. 4. 2017 07:09
Leon
Proč nenapíšete co na to všechno Starostové. Bez jejich postoje je to pořád jenom mlácení prádzné slámy. Aha, oni sami nevědí... To je pro ně typické. p. Hron nemůže být primátorem, to by město usnulo jak Šípková Růža
11. 4. 2017 07:29
Igor
Starostové nechtějí být v téhle koalici náhradou za jeden či druhý subjekt, ale jasně deklarovali, že jediné na čem jsou ochotní se podílet je duhová koalice všech stran v zastupitelstvu.
11. 4. 2017 07:49
Luboš
Taky bych to viděl na duhovou koalici bez pp. Batthyányho a Korytáře, ale to je chiméra. Strany především potřebují upíchnout své lídry.
11. 4. 2017 08:18
Igor
Tohle by podle mě Korytář zkousl (má i tak dost funkcí), ale přes ex ANO by to neprošlo.
11. 4. 2017 08:29
hmmmm
Funkcí má možná dost, ale žádnou tak dobře placenou jako na městě. Čmelák - co si přidělí, Kraj - nula, je v opozici, možná nějaké komise - jednotky tisíc. Ten jeho pochybný byznys v s.r.o. co má taky asi nebude žádná finanční hitparáda, nejdřív to musí napojit, aby si mohl zaplatit. Chlapec si zvykl na pravidelný přísun kolem 60 tisíc měsíčně,plus další jako bonus. To by mu vypadlo a za méně peněz ze dne na den se špatně zvyká. Proto ten povyk kvůli Hrbkové. Určitě jsem na něco zapomněl, protože mu do portmonky nevidím, ale s takovým základem se dá přežít. U Ano je to samotřejmě to samé v bleděmodrém, ale oni pracovali před tím než přišli na radnici a asi tuší, že budou muset pracovat i po. Otázka zní, kdy jim to začne.
11. 4. 2017 08:43
Liberečák
Je snad již každému jasné, že Korytář musí být na městě čmelákem přes peníze - jak jinak by sosal miliony do vlastní kapsy?

Kdyby to hovado dostalo deset let natvrdo i bez soudu, vědělo by proč!
11. 4. 2017 08:57
Igor
Ze dne na den by na nulu nešel, min by dostal tří měsíční padák a nějaké "drobné" by pobíral pořád. Ale v tomhle případě o penězích není (on by se JK, někde upíchl, navíc máme do do roka půl dvoje volby ..), spíš o nějaké ochotě vyjednávání a za mě by Korytář v tohle případě, prostě byl ochoten tohoto ústupku. Navíc před tím pracoval např Tibor, nebyly by to právě pro něj horší ?
11. 4. 2017 12:34
hluboko do žlabu ...
Obě půlky ZpLexANA se drží funkcí jako h... košile kvůli svým pěkným platům, kde jinde by si na takový prachy přišli? Co umí? Jakou mají profesi? A to nejen zelení bezmozci, ale i kobliháři.
Jsou trapní. Štěkají se, koušou, ale nakonec ve společné náruči dokralují. Už jenom kvůli tomu odstupnýmu za rok a půl. Obě grupy vědí moc dobře, že je to naposledy co si užívají takovou moc a peníze. Političtí zombíci.
11. 4. 2017 07:33
Igor
Anarchie a paralýza města pokračuje, v atmosméře kdy, jeden každý úředník neví, kdo ho bude druhý den na městě řídit, tak radši nedělá nic, protože jen tak, určitě nic nezkazí ...
11. 4. 2017 07:53
milon
On se nepřetrhne nikdo, to si nezastírejme. Abych ale byl spravedlivý, tak více skutků vidím za ANO. Maličkosti, ale jsou, například placení parkování mobilem, snaha zachránit Ještěd, pár opravených silnic. Za Změnou nevidím vůbec nic. Jen nesmyslně utracené peníze za projekty, které potřebujou jenom jejich kámoši a oni sami, aby se podívali do světa. ANO nula s plusem, Změna nula dvakrát podrtžená.
11. 4. 2017 08:53
Liberečák
Pokud by v sobě měli zastupitelé kus zodpovědnosti, tak problém vyřeší. Stačilo by na rok a půl poskládat koalici bez Koryt a bolševiků.

Jenže když Michal Hron chce tak strašně moc býti primátorem.....kdyby své ego potlačil již po volbách, Koryto by vůbec nebylo u koryta a neškodilo by. Obávám se, že to dopadne úplně stejně.
11. 4. 2017 11:56
Hugo
Vsem chytrakum. On to nejdo delat musi. Tak to nechme tem co se v tomto volebnim obdobi jeste neznemoznili. Protoze neni mnoho rozdelano, at to dodela kdo to zvladne.
11. 4. 2017 11:58
jj
Rekl bych ze rozdelano neni nic, podelano vsechno
11. 4. 2017 16:54
souhlas
Ano, v šechno je jenom poděláno.
11. 4. 2017 12:55
duhová koalice
Duhová koalice bez Baťoha a Korytáře a asi i Hrbkové by byla asi jediným možným řešením. Ustanovit takovou udržovací vládu všech, ale pozor - včetně komunistů, aby to bylo spravedlivé. Když všichni, tak všichni.
Stejně do příštích voleb o žádnou politiku nepůjde, ani se nestihne nic víc, než udržovat město aspoň trochu "při životě".
Ostatní varianty by pak byly sebevraždou pro ty, kteří chtějí v politice zůstat (zejména SLK). Ať s ANO nebo se ZpL, obě varianty potáhnou jejich případné partnery ke dnu. U koalice s destruktivními Změnaři je to jasné, proč. A cokoliv řešit s netáhly a infantily, kteří jsou ještě ke všemu politickými mrtvolami, třeba pískoviště před radnicí, nikomu žádné politické body nepřidá. Spíš ubere.

11. 4. 2017 16:56
já na to
to by se nedělalo zase nic. Ať to zůstane jak je. horší už to být nemůže a Změna se konečně dočká svého konce. Když to na sebe vezme parta dobrovolníků, odvěčí se jim koryta tím, že je zase jen pomluví. Se změnou nikdy a nic.
11. 4. 2017 12:40
Carlos
Liberec bez Korytáře. Liberecký kraj bez ANO a ODS.
11. 4. 2017 19:26
kam jdeš,občanko?
Proč v nadpisu není exANO? Dosud jsteje tak titulovala.Co najednou změna směru? Napřed pomatenec Kysela a teď ten krasavec a netáhlo.Zatím jsem od něj neviděli co udělal s referátem po p.Hrbkové.Tamasi makaj za něj.Máte čím dál horší INFO a jen samé fabulace,no nic nového po sluncem.
11. 4. 2017 19:45
david
Ze neumis psat, s tim nic nenadelas. Ale cist bys umet mohl. Byli zvoleni za ANO, tak to je.
12. 4. 2017 10:04
pro david malé dé
Od tebe to sedí vasrpoláku.To není urážka,ale fakt!
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
jilemnice
18. 10. 2018 15:05 V muzeu v Jilemnici odborníci sňali tzv. Křížlickou oponu malíře Kavána. Dílo o váze 350 kg se bude restaurovat, zpět do muzea se vrátí před Vánoci.
divadlo
18. 10. 2018 14:03 Liberec připravuje modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy divadla. Zakázku za více než 23 mil. Kč chce město vypsat ještě na podzim.
soud
18. 10. 2018 12:05 Soud v Liberci se dnes začal opět zabývat kauzou čtyř mužů v souvislosti s násilným držením 2 domnělých zlodějů. Předchozí verdikt vrchní soud zrušil.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).