reklama

Vícepráce u Lesního koupaliště nevadí, jsou sice bezmála 30%, ale "jen" za statisíce

14. 11. 2017
Dodatek ke smlouvě o dílo, jímž se zvyšuje objem i cena stavebních prací provedených při opravě vodní nádrže Lesní koupaliště Liberec, schválili šesti hlasy liberečtí radní. Skutečnost vyšla najevo až poté, co byl s třítýdenním odstupem zveřejněn zápis z rady města konané 27. října. Ačkoliv v původní smlouvě je jasně uvedeno, že cena za dílo je konečná a neměnná, schváleným dodatkem nabobtnala, počítáno s daní, o bezmála tři čtvrtě milionu. Smluvní dodatek kontroverzní opravu Lesního koupaliště prodražuje přesně o 638 483,14 Kč bez DPH.
Vícepráce u Lesního koupaliště nevadí, jsou sice bezmála 30%, ale "jen" za statisíce
archivní foto z léta 2017

Ze Smlouvy o dílo uzavřené mezi SML a EVOSA spol. s r.o. uveřejněné v Registru smluv dne 11.07.2017: Cena Díla je stanovena jako neměnná a konečná a činí: cena bez DPH 3 666 000 Kč, DPH 21 % 769 860 Kč, celková cena včetně DPH 4 435 860 Kč. Konečná a neměnná je ale smluvně zakotvená cena díla jen do chvíle, než je schválen první dodatek... Dodatek na 638 483 CZK byl schválen a v Registru zveřejněn 6.11.2017.

Zvýšenou cenu stavebních prací gesční odbor Jana Korytáře (ZPL) zdůvodnil tím, že, cit.:  v průběhu rekonstrukce  došlo k novým zjištěním, na která projektant a statik po konzultaci s technickým dozorem a investorem reagovali úpravou nebo změnou technického řešení dílčích konstrukcí. Navýšení ceny díla o bezmála 635 tisíc bez DPH prý přináší větší kvalitu ve smyslu mechanické odolnosti a vodopropustnosti.

 Všeříkající je doslovný přepis z průběhu projednávání bodu č. 37 (kopírováno ze Zápisu RM z 27.10. Je to bod 37 ZDE):

 Ing. Benda, vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací

    V podstatě se jedná o rozšíření toho předmětu plnění ve smyslu dodatečných prací, které vyplynuly z toho, že se opravovala nádrž sama o sobě, a přitom se objevily některé další věci, které souvisí s tou opravou. V tom dodatku té smlouvy je soupis těch víceprací a méněprací a celkově vč. změnových listů tak, jak vyplynuly z té stavby. Výsledná částka je pak uvedena ve smlouvě.

 T. Kysela

   Takže to jinými slovy znamená, že byly porušeny zadávací podmínky při výběrovém řízení zhotovitelem? Sice říkáte, že je to podloženo realitou, která v čase ukázala složitost celé rekonstrukce, nicméně ve smlouvách většinou bývá, do jakých procent mohou vícenáklady být, a tady jsou ta procenta trochu vyšší, než je běžné. A ještě dvě otázky, zaprvé zda neporušujeme zákon o zadávání veřejných zakázek a zadruhé jak to bylo ve smlouvě ošetřeno, ty vícenáklady, a proč jsou najednou tak vysoké.

 Ing. Benda

    Zákon neporušujeme a co se týče ošetření, tak vlastně i zákon říká, i vnitřní předpis magistrátu říká, že musíme vzít vícepráce a méněpráce, sečíst je a z toho se počítá celkový procentní objem těch změn, tam jsme v tento okamžik na 28,76 %, je to takto souhrnně, protože už by to měly být poslední změny a jsme v té úrovni 30 %, která se připouští podle zadávacích podmínek v rámci pravidel magistrátu.

 T. Batthyány

    Dobře, děkuji, já bych se chtěl zeptat třeba pana kolegy Šedlbauera, co říká na 30 % víceprací u investiční věci.

 prof. Šedlbauer

    Jde o rekonstrukci, kde je vždycky složitější přesně předpovídat, jaký bude celkový objem prací a zda nevyjdou na světlo světa nějaké záležitosti, které je potřeba dořešit, ale ten podíl sám o sobě je relativně vysoký, suma v řádu několika set tisíc není taková, aby to vzbuzovalo nějaké zásadní obavy.

 Ing. Čulík

   Pokud pan Benda říká, že jsme pod 30 %, tak si myslím, že je to v pořádku, pokud by to byly práce nepředvídatelné, tak to může být až do výše 50 %, takže z tohoto pohledu si myslím, že je to v pořádku. Když jsem si to přečetl, tak si myslím, že je věcí zadávací dokumentace jestli na okraj dám jenom nějaké dlaždice anebo budu přemýšlet jako stavař a dám tam rovnou ty železobetonové římsy, které budou kvalitnější, lépe zakotví všechna ta stupadla apod. Nicméně vícepráce u takovýchto akcí vznikají, takže z tohoto pohledu tomu rozumím.

 Mgr. Korytář

    Já bych chtěl jenom ještě upozornit, že původně jsme se tady bavili o částce 8 milionů, kterou jsme měli schválenou v radě města, dostali jsme jednoznačné zadání, že tuto částku nesmíme překročit, proto jsme se také celou dobu snažili najít pro město co nejefektivnější řešení, jedna z těch víceprací je ta, že buď jsme mohli jít tou cestou, že bychom to udělali celé znova, pak bychom to asi spočítali dobře, kdyby se to celé budovalo znova, ale ve chvíli, kdy jsme šli do opravy těch zdí, tak teprve při tom, když se ty zdi začaly opravovat a rozebírat, tak to je např. jedna z těch víceprací, že se ukázalo, že je potřeba toho tam přezdít trochu víc, ale i tam si myslím, že celková částka 5,2 milionu je stale velice krásná.

 Konec citace.

 Třicetiprocentní vícenáklady u ani ne čtyřmilionové zakázky, to už je velké neumětelství. Vezmeme-li ale v úvahu, že si realizaci kosmetické úpravy Lesního koupaliště vzal pod sebe Odbor strategického rozvoje a dotací, který má v gesci Jan Korytář, zas tak překvapivé to není. Na vině je nulová zkušenost s jakoukoli stavbou a stavební zakázkou. Zvláštní ale je, že se kvůli astronomickým vícenákladům vůbec nekoná tradiční mediální třeštění.

 Jen těžko lze zapomenout, co se strhlo, když rovněž zdokladované a vyargumentované vícenáhlady v řádech jednotek milionů vznikly například na stamilioové přestavbě Evropského domu, kde si budoucí nájemci nadiktovali vnitřní vybavení v podobě rozvodů, jež se musely udělat už během stavby. To, co Změna tak halasně kritizovala u jiného investora, považuje v situaci, kdy se má starat její náměstek, za normální, viz. slova “znalce” všeho komunálního Josefa Šedlbauera. Ten skutečnost, že jsou vícepráce sice bezmála třicetiprocentní, ale "jen" za pár stotisíců, dokonce pokládá za úspěch. Stejně se pochválil i Jan Korytář.

 Jistě, co Změna dělá, dobře dělá. Ale jenom ve svých očích. Dění kolem Lesního koupaliště je jen dalším důkazem absolutní neschopnosti ZPL cokoli bezproblémově zrealizovat a vůbec, cokoli řídit. A to zdaleka není řeč o tom, že se od Změny očekávalo, že všem předvede, jak se zejména stavební zakázky mají dělat správně. Bez smluvních dodatků a víceprací… Tedy bez toho, co vždycky tak halasně kritizovala a zhusta kriminalizovala.

 Máte-li chuť a čas, přečtěte si zápis z 27.10. celý. Poněkud obludné jsou zejména sáhodlouhé pasáže o potřebě přeorganizovat a personálně posílit Korytářův dotační odbor a řešit jeho potíže, s nimiž si on, jako gesční náměstek, evidentně neví rady. Nikam nevedoucí diskuse o pár hodin zdržela samotné schválení programu tohoto jednání radních. Posléze se k tomu Jan Korytář, jak zaseklá deska, vracel v nejrůznějších jiných projednávaných bodech. Umanutost to byla příkladná, leč pár novinářskými větami nesdělitelná. Chce-li občan poznat, jak to po třech letech této vlády chodí na radě města, musí se zápisem prokousat sám. Garantuji, že se občas i pobaví. Ale fakt jenom občas. Jinak je to velká tragédie.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
14. 11. 2017 10:21
Holmes
Jsem zděšen, ještě větší amatéři, než jsme doufali
14. 11. 2017 07:33
Igor
Dvojí metr Změny: to taková asi už nikoho nepřekvapující Liberecká klasika. Možná kdyby ten projekt nedělal kamarád bez výběrka, mohlo to být jiné ...
14. 11. 2017 07:48
hmmmm
Jestli takto budete pokracovat, prestanou se zapisy v takto detailni podobe zverejnovat. Zacal jsem cist ten zacatek zapisu, ale nedal jsem to. Umim si predstavit korytarovu hysterii, kdyz se mu nepodarilo nikoho dobehnout.
14. 11. 2017 10:19
Petr
proč? Transparentnost nade vše. Aspoň všichni víme a čteme tu velikost a hloubku ducha. Číst to je ještě horší než to poslouchat
14. 11. 2017 07:44
Jj
Ale, to je prekvapeni, ktery nikoho nemuze prekvapit
14. 11. 2017 10:20
Jakub
Já myslel že si dají pozor, protože jim muselo být jasné, že stavební zakázky budou pod drobnohledem. Zase vedle.
14. 11. 2017 13:38
Mimoni
Kdyz nekdo sedi mimo misu, netrefi se a vsechno vite co.
14. 11. 2017 14:28
chodec
Vim, pos.re. velka pravda.
14. 11. 2017 08:24
ach jo
Chce to jen hroší kůži a prokurátorského synka v zádech. Z prstu si vycucat 8 mega a pak se pochválit , že je to jen šest. Na najetého Perglera odborníka na lesní koupaliště zapomeňte, tam přece nešlo o práci , ale malou domů . Konopu z TU honili po soudech kvuli vicepracím/méněpeacím, ale 30% předražení zakázky z ruky je v pohodě. Korytář na Hrad!
14. 11. 2017 10:21
Holmes
Jsem zděšen, ještě větší amatéři, než jsme doufali
14. 11. 2017 10:32
LOL
Se dobře bavím. Každý den nový průser vyrobený machry ze Změny. Začíná to být vážné, o dalším nesmyslu slečny Hrbkové už píšou i na MFD. To už musí být vážné.
14. 11. 2017 11:09
Stavař
No, hlavně opravují něco, co dělá lidem radost a není to vyvádění kšeftu pro kamarády. měli schválených 8 a jsou na pěti milionech. Za mě palec nahoru.
14. 11. 2017 13:27
Howg
To jsou koumaci. Kamarad stavar jeste neznamena schopny stavar. Jsem zvedav na konecny ucet, protoze tyto viceprace nebyly posledni.

14. 11. 2017 13:42
Pavel
U vicepraci nezalezi na financnim objemu, ale na procentu z vysoutezene ceny. 30 pct je katastrofa. Jako ve zlatejch devadesatejch.
14. 11. 2017 14:26
Stop
Korytar se chlubi projekty, ktere mozna nekdy budou i projekty, co svet nevidel a mesto neuvidi. Jestli se budou realizovat takto amatersky, bude pristi vlada vracet dotacni penize jak mourovata. Zabrante korytarovcum cokoli rozjet, kouka z toho jedine maler.
14. 11. 2017 15:00
Václav Šafář
Korytář se na FB chlubí novými okny na radnici. Na závěr klipu se objeví výzva "Chce to ZMĚNU".
Tím samozřejmě nechci naznačit že to je špatně. Jen mě zarazil ten dovětek.
Víte o tom někdo něco? Kdo a kdy to zařídil?
15. 11. 2017 01:32
tomas
Nejprve Metrostav a ted EVOSA... další stavební firma se stává sponzorem Čmeláka?
14. 11. 2017 15:27
Tomáš Vlach
No pokud vím, mají na to z městské kasy 8 milionů, jestli jsou na pěti, kde je problém?
15. 11. 2017 01:36
tomas
A jó. Tak vlastně k původní neměnné a konečné ceně díla si můžou ještě přihrát další 3 mega a porad to bude cajk, že?
Že si prosťáčci neodklepli z městské kasy rovnou 20 miliónů, mohlo být víceprací ještě spousta..
15. 11. 2017 04:55
netopýr
Přesně tak, Korytář měl na opravu lesáku schváleno 8 mio. Ty vícepráce vznikly zřejmě především z toho důvodu, že projektant měl asi befel náklady stlačit na minimum, což jak se ukazuje může být kontraproduktivní.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).