reklama

Ve výčtu neoslnivých příjmů za filmování je i nákup potravin

15. 7. 2017
Liberec je toto léto doslova ochromen uzavírkami ulic, které se ale musejí opravit, tudíž je to běžný letní jev. V krajském městě se ale jedná o docela slušný dopravní chaos, který vedení radnice a další odpovědné instituce evidentně nezvládají. K tomu ještě o dvou svátečních červencových dnech bylo uzavřeno Benešovo náměstí od hotelu Praha po knihovnu, před divadlem a hlavní poštou. Kvůli natáčení dobových scén filmu o Bertoldu Brechtovi.
Ve výčtu neoslnivých příjmů za filmování je i nákup potravin
Ilustrační foto: Mad

Článek ZDE. Filmaři už tak nezvládnutou situaci ještě více zkomplikovali. Pavlíny Sacherové, pověřené vedoucí Oddělení městské informační centrum libereckého magistrátu, která zároveň vede i místní Filmovou kancelář, jsme se proto zeptali, zdali se výnosy z filmování Liberci vůbec vyplatí:

 Kolik město inkasovalo celkem za poslední rok, případně za celou dobu, co instituce jménem Filmová kancelář existuje?

Souhrnem úřad města Liberce vydělal od začátku svého působení (srpen 2015) 1,5 milionu korun za zábory veřejného prostranství a pronájem budov v jeho majetku. Ale celkové příjmy pro město jako celek jsou samozřejmě vyšší. Filmaři ve městě spí, jí, najímají si zde služby – hasiče, TSML, dopravce…. Pronajímají si vlakové nádraží, Severočeské muzeum, ale také domy v soukromém vlastnictví, takže útrata ve městě je vysoká. Jen seriál GENIUS za 90 natáčecích dní utratil v ČR 0,5 miliardy korun. Nicméně přesné číslo produkce většinou nesdělí. Jsou to z větší části odhady.

Kolik město získalo za poslední film o Bertoldu Brechtovi, který se natáčel v centru Liberce začátkem července?

V tuto chvíli teprve sčítáme náklady za zábory, ale od produkce máme informaci, že filmaři za týden natáčení ve městě utratili cca 3 miliony korun – za pronájem divadla, dopravní značení, zábory, ubytování, catering (který sice nebyl z Liberce, nicméně suroviny se nakupovaly v místních obchodech), úklid sněhu od TSML apod.

Jaké služby město filmařům zajišťuje?

Město se snaží filmařům vycházet co nejvíce vstříc především v oblasti agendy, která celému natáčení předchází. Uzavírku nám. Dr. E. Beneše jsme například domlouvali už v lednu letošního roku – Liberec Film Office našla nejvhodnější termín (s ohledem na svatby, program akcí na náměstí, plánované uzavírky apod.), pak jsme námi navrhované termíny ladili s natáčecím plánem, protože to samozřejmě není nic jednoduchého. Pomáhali jsme najít nejvhodnější místo pro base camp – v rámci cenových možností filmařů, nároků na prostor a také s ohledem na co nejmenší omezení veřejnosti. Pak samozřejmě propojení štábu s jednotlivými institucemi, které byly k natáčení potřeba + spousta drobností, které se při natáčení vyskytnou vč. organizace „setkání s novináři“, které filmový štáb udělal speciální pro Liberec jako poděkování za skvělé služby. Každý štáb je jiný, proto se i výčet služeb pokaždé liší.

 

 

aro
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
doprava
22. 9. 2017 14:03 Úpravy rizikových míst v dopravě se začnou v Liberci provádět od října. Jde o projekt za více než 38 mil. Kč. Na podzim se bude dělat pět ze 13 míst.
bezdomovci
22. 9. 2017 12:05 Liberec začal tento týden sčítat bezdomovce. Jejich počet dosud jen odhadoval. Město si od toho slibuje, že lidem bez přístřeší bude umět lépe pomoci.
soš frýdlant
22. 9. 2017 11:05 Střední škola ve Frýdlantu bude mít novou budovu s dílnami pro zemědělské obory. Její výstavba je projektem Libereckého kraje za více než 76 mil. Kč.
výloha
22. 9. 2017 06:51 V polovině srpna letošního roku rozbil 29letý muž výlohu obchodního domu v Novém Boru. Jeho jednání zachytily městské kamery. V případě odsouzení mu hrozí až jeden rok vězení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
září
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).