reklama

Protestní vlna proti premiérovi se už rozlila po celé zemi

14. 5. 2019
Protest proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) zaplnil nejen pražské Staroměstské náměstí, ale i náměstí v dalších českých a moravských městech. Kolem stovky lidí protestovalo i před libereckou radnicí. Potvrzují to snímky zveřejněné na četných facebookových profilech.
Protestní vlna proti premiérovi se už rozlila po celé zemi
Foto z FB profilu poslance Petra Beitla

Jsou na nich nejen nespokojení občané, ale i opoziční poslanci parlamentu, mj. Petr Beitl (ODS) či Jan Farský (STAN). Bývalý jablonecký primátor Beitl v prostoru před radnicí, jemuž dominoval transparent Chceme slušného premiéra, vystoupil s projevem.

Občané, kteří se na náměstích sešli, podle deníku Forum 24 nejčastěji volali „Demisi Babiše!“ To je totiž ten skutečný problém. Ten základ všeho. Marie Benešová je zástupný důvod. Nejde jen o nezávislost justice. Ta totiž s trestně stíhaným člověkem v čele vlády nikdy nezávislá nebude, míní Forum 24.

Podle ČTK se lidé na demonstraci za nezávislost justice sešli již třetí týden za sebou. Účast v Praze byla podle fotografií z věže Staroměstské radnice vyšší než před týdnem, kdy podle organizátorů přišlo přes 20.000 lidí. Před lidmi promluvili zástupci Senátu. Pořadatelé ze spolku Milion chvilek svolali další protest na příští úterý na Václavské náměstí. Spolek Milion chvilek požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Podle premiéra jsou demonstrace divadlo načasované před evropské volby. Protesty se konaly také v dalších městech. V Brně se do nich podle odhadu ČTK zapojily 3000 až 4000 lidí, v Plzni tisícovka, stovky v Hradci králové nebo Liberci. Měst a obcí, kde se protest odehrál, bylo dnes podle spolku Milion chvilek víc než 130.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989". Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR.

Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 341.000 lidí, uvedla ČTK.

 

uba s využitím ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).