reklama

Nelegál Liberci ostudu neudělá, slíbil spoluautor scénáře

3. 3. 2019
Jak už jsme informovali, podpoří Liberec poprvé od vzniku své filmové kanceláře nějaký projekt i finančně. Na natáčení české kriminální minisérie Nelegál přidá 1,4 milionu korun, letos a příští rok dostanou filmaři po 700.000 Kč. Podpora ale bude možná ještě vyšší. Náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (SLK) ČTK řekl, že se teprve budou řešit poplatky za zábor veřejného prostranství a pronájmy parkovišť.
Nelegál Liberci ostudu neudělá, slíbil spoluautor scénáře
Ilustrační foto

"Nevíme ještě, co přesně budou filmaři chtít. Další detaily se budou řešit. Jsou tam nějaké věci, které jsou zpoplatněné a budou se muset zaplatit. Je ale otázkou dalšího jednání, zda jim to nedokážeme prominout," uvedl náměstek.

V Liberci funguje městská filmová kancelář od roku 2015, za tu dobu se podílela na 27 filmových projektech. Dosud město pomáhalo filmařům s výběrem vhodných lokací či v koordinaci natáčení, aby měl film co nejmenší negativní dopad na občany. Pobídka filmařům je podle Langra i podporou místním podnikatelům. "Místní ekonomika bude čerpat z toho, co filmaři utratí na dopravě, cateringu a dalších věcech," uvedl. Spoluautor scénáře seriálu Matěj Chlupáček na čtvrtečním jednání libereckého zastupitelstva uvedl, že za služby v Liberci utratí sedm až osm milionů korun. Šestidílná minisérie Nelegál o boji s organizovaným zločinem, která se bude točit pro Českou televizi, má podle něj rozpočet 76 milionů korun.

Filmaři původně žádali po Liberci dotaci tři miliony a slibovali za to 50 natáčecích dnů. Předchozí zastupitelstvo loni v září podporu zamítlo, částka jim přišla vysoká. U nového zastupitelstva uspěli filmaři těsně, pro bylo 22 zastuptelů, což byla nejtěsnější většina. Dostanou sice o polovinu méně, stejně tak ale klesne počet natáčecích dnů. V Liberci by jich mělo být 25.

Někteří zastupitelé podporu filmařů ve čtvrtek odmítli. Poukazovali na to, že liberecké kino Varšava žádalo na roční činnost 600.000 korun, ale dostalo jen 300.000 Kč. Další míní, že pro zadlužené město je takový výdaj zbytný. Jiní se navíc obávají, že pobídka podnítí další filmaře ke stejnému kroku. Podle opozičního zastupitele Josefa Šedlbauera (Změna pro Liberec) nemá město pro to žádná kritéria. "Přijde mi to krajně nesystémové. Co můžeme filmařům nabídnout, je právě to, aby jejich práce tady probíhala hladce. To jim pomůže více než přímé finance," řekl.

Nelegál je podle Chlupáčka pro Českou televizi stěžejní projekt, který se začne vysílat za rok v lednu. "Je to něco, co jakkoliv nezapadne. Myslím si, že to srovnatelně můžeme přirovnat k Případům 1. oddělení, které mělo 1,5 až dva miliony diváků týdně. Takže rozhodně se nebude jednat o žádnou ostudu. Zaručuji, že to podle mě bude skvělý seriál," řekl Chlupáček.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
knihovna
21. 3. 2019 06:21 Dnes v 17 hodin v cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují vystoupí v knihovně se svým pořadem Barma  David Hainall. Přednáška bude tlumočena do znakového jazyka.
1, gól
21. 3. 2019 05:38 Úplně 1. gól v sérii hokejové play-off, v níž hraje Liberec s Ml. Boleslaví, přivezl od modré do soupeřovy branky v 6. minutě Šmíd po nahrávce Valského. Bílí Tygři porazili soupeře 5:1. Skvělý začátek!
trhy
20. 3. 2019 13:01 Farmářské trhy v centru Liberce budou poprvé už dnes. Vracejí se před OD Plaza. Trhy mají v Liberci několikasetletou tradici. Právo pořádat je má město od roku 1577.
čokoláda
20. 3. 2019 11:28 Od 22. do 24. března 2019 se v Kulturním centru Turnov uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, kulinářskou přehlídkou a stánky s delikatesami.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).