reklama

Návrh na místní referendum nemá podle soudu nedostatky

13. 9. 2018
Přípravný výbor místního referenda v Liberci uspěl u soudu se stížností proti postupu úředníků libereckého magistrátu. Krajský senát určil, že návrh nemá nedostatky a je formálně bezvadný. Vyplývá to z usnesení Krajského soudu v Liberci. Referendum by se mělo týkat pěti témat, například MHD zdarma pro děti a seniory či nákupu zámku. Zatím ale není jisté, zda se bude konat souběžně s komunálními volbami na začátku října.
Návrh na místní referendum nemá podle soudu nedostatky
Archivní foto: Artur Irma

"O druhém návrhu, jímž se navrhovatel domáhá, aby soud místní referendum vyhlásil, zatím rozhodnuto nebylo," řekla ČTK mluvčí liberecké pobočky krajského soudu Karolina Francová.

Zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Korytář (Změna pro Liberec), který je zároveň náměstek primátora, rozhodnutí soudu vítá. "Postup magistrátu byl do značné míry obstrukční a věřím, že referendum bude. Pokud poprvé senát uznal, že návrh je bezvadný, tak by nyní už nic nemělo bránit tomu, aby soud řekl, že vyhlašuje referendum," řekl dnes ČTK.

Na soud se obrátil přípravný výbor, neboť nesouhlasil s postupem libereckého magistrátu, kam návrh na uspořádání referenda podal. Úředníci města při kontrole vyškrtli z různých důvodů zhruba 3000 z více než 8600 získaných podpisů. Potřeba bylo asi 8000 platných. Přípravný výbor u soudu úspěšně argumentoval tím, že neví, které konkrétní podpisy byly chybné a co je třeba opravit.

"V tomto ohledu dává soud za pravdu navrhovateli, jenž správně uvádí, že výzva má obsahovat specifikaci nedostatků u každého jednoho neakceptovatelného podpisu a nepostačí pouhé souhrnné typové označení vytýkaných vad," píše se v usnesení. Podle soudu stačilo, aby město ve výzvě k odstranění nedostatků odkázalo na zpracovaný dokument, který jednotlivé vady podpisů přehledně zachycuje a specifikuje.

Podle úředníků byl sice počet platných podpisů pro pořádání referenda nedostatečný, nyní už ale k tomu nelze přihlížet. Přípravný výbor totiž podle soudu nedostal v zákonem stanovené lhůtě řádnou výzvu. "Je proto třeba považovat návrh na konání místního referenda v tomto bodě za bezvadný, neboť zde v důsledku absence kvalifikované výzvy nastoupila zákonem zakotvená nevyvratitelná domněnka bezvadnosti návrhu," uvádí soud.

Referendum prosazuje vládnoucí Změna pro Liberec. Už dříve zástupci hnutí uvedli, že do referenda zařadili témata, které považují za důležitá, ale nepodařilo se jim je prosadit v radě či zastupitelstvu. Navrženými tématy jsou bezplatná MHD pro děti do 15 let a seniory nad 65 let, využití chátrajícího amfiteátru v Lidových sadech, regulace hazardu a koupě zámku v centru a hráze u Veseckého rybníka.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
13. 9. 2018 06:14
hmmmm
Copak se asi od ZPL dozvíme o formalismu soudu? Nic, vyhovuje jim, když je to pro ně dobré. Ty podpisy tam buď jsou nebo nejsou. resp. jsou tam víckrát. A úředníci je banda neschopných elementů. Nebo to udělli schválně. Na dnešní rozklížený radnici žádný problém.
13. 9. 2018 11:14
Petr Šinagl
Nejde o formalismus soudu, nýbrž o zákon který soud nezmění.
Tím, že magistrátní úředníci zfušovali/odflákli jim zákonem stanovený postup, tak svůj zfušovaný úkon učinili právně neplatným a tím veškeré nedostatky podaného návrhu na referendum zahladili. Soud na tom nemůže nic změnit, pouze musí konstatovat nastalý fakt.
Je to naprosto stejné, jako když se proti čemukoli v zákonem stanovené lhůtě neodvoláte - tím se to stane platné a je úplně jedno, jaké formální i věcné vady to ve skutečnosti má.
13. 9. 2018 07:37
Jozef
To uz se s terminem voleb nestihne aby to bylo regulerni. Kdyby ano, je doporuceni k referendu vubec nechodit.
13. 9. 2018 09:58
Jan
To já klidně k refendu půjdu. Ale na všech pět témat odpovím NE !
13. 9. 2018 10:06
Zuzana
To je právě chyba, protože se započítá vaše účast
13. 9. 2018 11:38
Igor
Na lístku budete mít NE, nicméně technicky hlasujte pro 5x ANO.
13. 9. 2018 11:21
Petr Šinagl
Od nového vedení města očekávám, že vícenáklady na konání samostatného referenda proti nákladům na jeho konání současně s volbami, bude po příslušných úřednícich magistrátu vymáhat k osobní úhradě (stejně jako v minulosti po Janu Korytářovi náhradu pokuty za Soukeňák). Zda ano či ne bude pro veřejnost jasný test fungování zvolených zastupitelů.
13. 9. 2018 11:43
Pavel
Paráda!!! Referndu fandím!
13. 9. 2018 12:09
Dan
Referendum je vyhazovani penez na planovane zadluzovani liberce. Zmena uz to resit nebude, bude v opozici.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
nealko
19. 4. 2019 12:23 Na Jablonecku a Semilsku proběhla dopravně preventivní akce "Řídím, piju nealko pivo". Je pořádána ve spolupráci Policie České republiky a Českého svazu pivovarů a sladoven.
světla cl
19. 4. 2019 11:23 Modernizaci a rozšíření veřejného osvětlení připravují v České Lípě. Zastaralé lampy nahradí moderní a úsporná LED technologie. Rozšíření osvětlení navrhli sami obyvatelé města.
skalka
19. 4. 2019 06:21 Ještěd v Liberci dnes zahájí letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).