reklama

Lídři SLK, ANO a ODS si v pondělí dali ruku na to, že o koalici dál jednají už jenom spolu

9. 10. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Evropský dům v areálu Libereckého kraje byl včera večer svědkem gentlemanské dohody, že o budoucí koalici na liberecké radnici spolu budou nadále jednat už jen vítězní Starostové s druhým ANO a čtyřmandátovou ODS. SLK má k dispozici 16 křesel, ANO jedenáct. Vytvoří tak pohodlnou koalici, která může krajské město vrátit do standardních poměrů a odbrzdit jeho rozvoj.
Lídři SLK, ANO a ODS si v pondělí dali ruku na to, že o koalici dál jednají už jenom spolu
Ilustrační foto

Zastupitelstvo Liberce zvolené v roce 2018 (řazeno abecedně):

SLK - Jan Berki, Michal Hron, Zdeněk Chmelík, Rober Korselt, Ivan Langr, Jarmila Levko, Jan Marek, David Nejedlo, Lukáš Pohanka, Robert Prade, Jiří Bartoloměj Sturz, Jiří Šolc, Květa Vinklátová, Jaroslav Zámečník, Jiří Zavoral, Hana Zemanová

ANO - Renáta Balašová, Zbyněk Karban, Vítězslav Kvapil, Radka Loučková Kotasová, Jiří Němeček, Šárka Prachařová, Zdeněk Šembera, Jaroslav Šrajer, Martina Teplá, Marek Vávra, Petr Zdráhala

Změna pro Liberec - Pavla Haidlová, Karolína Hrbková, Jan Korytář, Marie Pavlová, Ondřej Petrovský, Josef Šedlbauer

ODS - Petra Břeňová, Tomáš Hampl, Martin Kolafa, Petr Židek

Liberec otevřený lidem - LOL! - Jaromír Baxa, Zuzana Kocumová

V takové sestavě se řada věcí dá kvalitně předjednat a vydiskutovat už v radě města a odpadnou tím nekonečná jednání zastupitelstva. Vzor lze vidět na Libereckém kraji, kde se zasedání krajských zastupitelů odehrává ve věcné rovině a názory se vyjadřují hlasováním, ne planým řečněním. Lídr SLK Jaroslav Zámečník předeslal, že cílem je, aby v městské radě neměl nikdo z koaličních partnerů nadpoloviční většinu a vždycky se museli shodnout alespoň dva.

Už bylo zveřejněno, že SLK by v jedenáctičlenné radě měli 5 křesel a připadl by jim post primátora pro Jaroslava Zámečníka. Jeho náměstky by se za Starosty měli stát Jiří Šolc a Ivan Langr. Šolc by se měl starat o technickou infrastrukturu a věci související (územní plán, bezpečnost, čistota ve městě, doprava, silnice, opravy chodníků a parkovací místa…) a Langr by měl pokračovat ve své dosavadní misi na resortu školství a kultury. Jména dvou neuvolněných radních zatím známá nejsou.

ANO by mělo mít v radě čtyři lidi, náměstkem primátora by se mohl stát lídr kandidátky Jiří Němeček, který by mohl mít na povel rozvoj města a investice. Další náměstek by se staral o městské finance. V kuloárech se spekuluje, že by jím mohl být Zbyněk Karban, nyní vedoucí odboru ekonomiky Magistrátu města Liberec. Ten by byl vhodným kandidátem znalým věci i procedury. Radniční peníze by tak byly v těch nejpovolanějších rukou. ANO si údajně nově nárokuje i místo uvolněné radní pro sociální věci. Tím by se počet placených radních zvýšil z pěti na šest. S touto novinkou, jež vyšla najevo až včera večer, partneři podle dostupných signálů opatrně souhlasili, odblokovalo to prozatímní dohodu.

ODS by měla připadnout dvě místa neuvolněných radních pro Petra Židka a pro dalšího zastupitele.

Pokud dané slovo platí, vypadl z povolebních vyjednávání Baxův a Kocumové Liberec otevřený Lidem (LOL!), o němž se ještě včera uvažovalo jako o čtvrtém koaličním partnerovi. Skončily i „námluvy“ se Změnou Jana Korytáře, která i jako „nechtěná nevěsta“ kontaktovala všechny hráče a nabízela vytvoření kalice buď bez vítězných Starostů nebo stříbrného ANO. S nabídkou kvalitního zastoupení v placených orgánech města ZPL oslovila i ODS, byť se vůči ní dlouhodobě a nevybíravě vymezuje. Samozřejmě, že neuspěla. „Řeč byla o dvou náměstkovských pozicích při našich čtyřech mandátech. To by asi byl rekord,“ komentoval hovor s Korytářem (už zase jeho třídní nepřítel) Jiří Kittner.

Čtyřkoalici SLK, ANO, ODS a LOL! jako první odmítli občanští demokraté, nedokázali si představit, že by ji sdíleli s lidmi, kteří na ně podávají trestní oznámení. „Komunální politika se nedá dělat po příchodu z výslechu na policii, kam vás poslal koaliční kolega,“ uvedl člen vyjednávacího týmu ODS Jiří Kittner. Takovou sestavu si ale neuměl představit ani Jaromír Baxa (LOL!), který pro ČTK uvedl: "Myslím si, že je to vyloučené nebo dost málo představitelné." Připomněl, že podal několik trestních oznámení na bývalého primátora Liberce Jiřího Kittnera (ODS). "Některá se stále řeší. Neumím si představit, že by to nenabouralo vztahy v koalici," dodal Baxa.

Ze hry po pondělní schůzce spolu s LOL! vypadla i Změna pro Liberec. Zámečník se s ní sice chce, podle informace ČTK z včerejšího dopoledne, ze slušnosti sejít, aby neobcházel ve volbách třetí „nejúspěšnější“ stranu, je to ale zřejmě jen formalita. Řeč by mohla spíše být o budoucích vztazích mezi koalicí a opozicí, kdy opozici tradičně patří některé výbory, například kontrolní a rozpočtový. Lídr Změny Jan Korytář pro národní tiskovou agenturu potvrdil, že žádné povolební jednání oficiálně nevede. Teoretická koalice se SLK by podle něj vznikla bez něj. "Nemohu sedět v jedné vládě s panem Langrem (Starostové), který od nás přeběhl. Kdyby ale taková nabídka byla a blokovala ji moje osoba, tak jsem připravený nestát takové dohodě v cestě," řekl ČTK.

Korytáře ale nikdo nepotřebuje a kraj už situaci, kdy Korytářova partaj byla v koalici a on přitom nebyl na žádné pozici, zná. Stalo se tak v prvním volebním období (2012 - 2016), kdy se vlády nad krajem ujali už tehdy vítězní Starostové a vytvořili dvojkoalici ze Změnou. Korytář své lidi řídil ze zákulisí. Taková koalice se v poločase vládnutí rozpadla, zastupitelé zvolení za ZPLK od Korytáře odešli a vytvořili jiný klub. Zbytky ZPLK skončily v opozici i se svou náměstkyní pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou, která svou pozici vůbec nezvládla a byla pro neschopnost pracovat odvolána.

Takový model by si zřejmě v Liberci nikdo nepřál. Proto se aktéři současného dění shodli, že udělají koalici spolu, bez experimentů a překvapení. „Žádné memorandum jsme nepodepsali, věříme si,“ uvedl pro náš web vyjednávač za ODS Jiří Kittner, který se skládání nové liberecké vlády účastní, k nelibosti sílící změnařské propagandy, z pozice člena regionální rady ODS.

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich pět. Vítězní starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna šest. Občanští demokraté budou mít čtyři zastupitele a dva LOL.

Jasno o koalici by chtěl mít budoucí liberecký primátor Jaroslav Zámečník do konce tohoto týdne.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
9. 10. 2018 07:47
hmmmm
No vida, už se to rýsuje. Nějak nám ta rada bobtná. to zas budou srovnávačky, kolik utrácí tato koalice a jak skromná byla předchozí koalice.
9. 10. 2018 07:49
Prorok
Tři je víc než dva. Potřeba placených postů je nekonečná.
9. 10. 2018 08:09
LOL
Když jde o prachy, je vždycky víc zájemců než židlí
9. 10. 2018 19:06
pozor
Ve vecerniku hlasili, ze v nejakem meste chteji mit uvolnenych tedy placenych vsech 11 mist v rade coz je zaroven nejvyssi mozny pocet radnich. Chvili bude krik, pak si zvyknou.
9. 10. 2018 17:21
lukas
S tím LOL to byla jenom hra na pokus o koalici. Všem ale bylo jasný, že to s línou Kocumovou a vřeštícím Baxou co chce dělat malé radnice aby mohl být ve Vesci starostou nemůžou dát. Taky by to byla štěnice (odposlouchávací zeřízení, ne hmyz) uvnitř radnice. Informátor.
9. 10. 2018 07:48
Luboš
Změno, pá, pá, užij si klidu v pralese.
9. 10. 2018 08:02
jo aha
Takže figurky ODS bude řídit ze zákulisí starý "dobrý" Kittner, tak to ODSka s voliči pěkně vy.....běhla.
Ještě, že má ODSka tolik hloupých kašpárků, které si Kittner s Červinkou budou vodit na provázku
9. 10. 2018 08:09
Igor
Budou mít NULA náměstků a dva z 11 radních, to se to asi kolem nich úplně točit nebude ...
9. 10. 2018 08:18
Romana
Ale určitě tam nebudou jenom do počtu. Budou vyvažovat a jako ten jazýček na vahách v případě neshody mezi SLK a ANO rozhodovat. To není špatá pozice. Navíc se asi najdou další angažmá v orgánech příspěvkových organizací města atd. Myslím, že ODS situaci zvládne zobchodovat ku prospěchu svému. Kdyby ne, zklamali by mě. Není to nic špatného, vítězové vždycky obsazují posty. Bylo to tak i minule, kdy se lidé ze ZPL objevili taky ve všech statutárích orgánech MO.
9. 10. 2018 15:43
fakt
Takovy sikovny jazycek na vahach. Nejzkusenejsi.
9. 10. 2018 19:01
jo jo
Takový mlsný jazýček až nenažraný
9. 10. 2018 08:08
Petr
ODS je standardní strana, ne hnutí jednoho muže obklopeného stádem nohsledů, kde o všem rozhoduje on - viz. slova Korytáře, že on nikde nemusí být, když ho tam nechtějí. V ODS musí všechno projít nějakou procedurou. Stejně je na tom ANO, taky jim to ještě musí schválit nějaký jejich výbor. Rozlišujte.Je dobře, že se do vlády dostanou strany s nějakou vnitřní strukturou, ne partičky kamarádů.
9. 10. 2018 19:17
Jozef
Jednani se za slk taky obcas ucastni hejtman jako sef slk. Ods ani slk nejsou vysavacimi projekty jednoho cloveka tak jako zmena, kde se bez korytare nikdo ani neuprd.e. to nejsou sekty, to jsou politicke strany a hnuti.
9. 10. 2018 08:07
Igor
Vida, jak někde není Korytář, tak už není problém se rychle a férově dohodnout.
9. 10. 2018 09:34
můj názor
až na ten počet uvolněných radních a počet míst v radě dobrý.
9. 10. 2018 11:10
heh
To zase budou žně :-)
9. 10. 2018 13:18
j.p.
Hlavně by to chtělo po Korytářovi audit.
9. 10. 2018 13:24
Petr
Figury u moci se meni, auditori pracuji. Jde o to jak moc ho budou chtit shodit. Zaslouzil by si to, ale taky muze platit nejsme jako oni.
9. 10. 2018 13:42
hanus
Ja bych na nem par jeho praktik uplatnil, at vi jake to je.
9. 10. 2018 15:41
dupro
Nebýt jako oni byl největší Havlův přešlap.
9. 10. 2018 15:38
Jarin
Na hrubý pytel hrubá záplata. Je třeba revidovat Korytářovy přešlapy, správně právně je vyložit a nemít ostych je předat orgánům činným v tr. řízení. Nelze použít "nejsme jako oni", je třeba je zašlapat a politicky ničit dál, aby nám jednou nepovstali z popela. Tohle je jen první krok.
9. 10. 2018 15:41
Milan
Moje rec. Zadny strachy s nima. Uz se naskodili dost.
9. 10. 2018 17:17
postřeh
Cukrouš se probral. opsal od vás co se dalo a doplnil o svoje hloupé úvahy. Je ve svém živlu, může opakovat co už smolí asi deset let. Může zapojit ctrl+c, vyjde to na stejno.
9. 10. 2018 17:20
Optimus
Ale ? Prvozlouni z ODS už zase vylézají z děr ?
9. 10. 2018 17:22
au
Co maj dělat, když uspěli ve volbách a je o jejich účast zájem. Na rozdíl od lol a zpl, o ty nikdo neopře ani kolo.
9. 10. 2018 17:23
hmmmm
To růžový možná ano, ty se válej všude protože je málo stojanů
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).