reklama

Liberec vypíše architektonickou soutěž na podobu Tržního náměstí, osloví tři studia

10. 4. 2019
Budoucí podoba Tržního náměstí v Liberci by měla vzejít z architektonické soutěže. Konečný výsledek by radnice chtěla mít do konce roku. Město v květnu přímo osloví tři architektonická studia a návrhy od nich by mělo získat v červnu. ČTK to dnes sdělil primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Dnes je náměstí hlavně parkovištěm a někteří místní se obávají toho, že se do budoucna z něj stane jen průjezdná komunikace.
Liberec vypíše architektonickou soutěž na podobu Tržního náměstí, osloví tři studia
Foto z www.seznam-autobusu.cz

Na náměstí ve tvaru trojúhelníku je městský plavecký stadion, rockový klub, obytné domy, restaurace a vede z něj cesta k výstavišti, parku, kasárnám, několika školám či obchodnímu domu. "Lidé si zvykli za posledních deset až 15 let používat náměstí jako parkoviště. Při tom historie náměstí byla, že bylo plné lidí, bylo to tržní náměstí. Pravděpodobně bude snaha architektů vrátit tomu takovou klidovou občanskou funkci a budou muset najít pro auta jiné umístění v okolí," uvedl primátor. Vhodná místa k parkování jsou podle něj v Pastýřské ulici či u vstupu do bývalého výstaviště.

Přes náměstí by do několika let měla vést nová dopravní tepna, takzvaná Nová Pastýřská, která by měla zklidnit dopravu kolem radnice a odlehčit Šaldovu náměstí. Lidem, kteří na Tržním náměstí žijí, se její výstavba nelíbí. Nesouhlas dali najevo i při pondělním veřejném projednávání podnětů pro zadání architektonické soutěže. Obávají se toho, že se z náměstí stane jen průjezdná komunikace. Architekt Jiří Janďourek, který je poradcem libereckého primátora, se ale domnívá, že je možné vytvořit sdílené místo pro dopravu i lidi. "Nebude to koridor dopravní, z kterého budou vyhnaní lidé," řekl. Sdílený prostor se podle něj dá vytvořit tím, že silnice nebude příliš široká, kolem ní bude vysazená alej, budou tam podélná místa k parkování či omezená rychlost. Dopravní zatížení silnice by podle něj mohlo být obdobné jako v nedaleké Klostermannově ulici, jež spojuje frekventovanou Husovu ulicí s Masarykovou.

Podněty od lidí vzešlé z pondělního setkání by se měly stát součástí zadání architektonické soutěže. Místní by si přáli mít na náměstí vzrostlé stromy, prostor pro děti, klidové zóny, funkční vodní prvek či menší plochu pro parkování. Požadují i kultivaci prostoru s popelnicemi, bezpečnější přecházení silnice a odstranění zákoutí využívaných bezdomovci. Zároveň odmítají výstavbu protihlukových stěn jako řešení nadměrného hluku, které způsobí zvýšená doprava po dostavění Nové Pastýřské.

Úpravy podoby náměstí by měly navázat na rekonstrukci inženýrských sítí, která začala v dubnu a potrvá do poloviny října. V ulicích Pastýřská, Budyšínská, Durychova a na Tržním náměstí se bude vyměňovat přes 600 metrů vodovodu z 50. až 60. let minulého století. Nová bude i dešťová kanalizace a opravovat se bude odlehčovací stoka.

čtk
běh
21. 4. 2019 06:54

Velikonoční běh v Liberci 2019  se koná v neděli 21. dubna. Prezentace je od 14.45 hodin, start výklusu na cca 6 km je v 16 hodin u radnice. 100% ze startovného jde na dobrou věc.
Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

 

slovan
21. 4. 2019 06:12 Dnes liberecký Slovan čeká poslední domácí zápas základní části se Slováckem. Hodinu před výkopem se na stadionu U Nisy budou hrát i fotbalové šipky, uvedl klubový web.
la manche
21. 4. 2019 05:44
Čtyřicetiletá Markéta Pechová z Liberce se chystá zdolat kanál La Manche. I přesto, že nemá nohu, uvedly novinky.cz. V srpnu se vrhne do Lamanšského průlivu a z Anglie poplave do Francie.
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).