reklama

Jednání o nové koalici v Liberci uvízla na mrtvém bodě, SLK nemíní dělat soudce

5. 5. 2017
Jednání o vytvoření nové koalice na magistrátu v Liberci uvízla na mrtvém bodě. Jako nejpravděpodobnější varianta se nyní jeví, že zůstane současné provizorium, vyplývá ze zjištění ČTK. Po dlouhodobých sporech Změna pro Liberec počátkem dubna vypověděla koaliční smlouvu hnutí ANO, navenek se ale zatím nic nezměnilo. Na posty v devítičlenné radě města totiž nikdo nerezignoval. Změna pro Liberec považuje za nepřijatelné, aby byl Tibor Batthyány (býv. ANO) nadále primátorem.
Jednání o nové koalici v Liberci uvízla na mrtvém bodě, SLK nemíní dělat soudce
Ilustrační foto: Mad
Ztratila v něj důvěru a považuje ho za nekompetentního. Nového partnera ale zatím nesehnala. "Je to takový pat. Nikdo neudělal dohodu podle své představy," řekl ČTK náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). Stále je ale přesvědčen, že novou koalici lze vytvořit.

Zatím neúspěšné je i vyjednávání primátora. "Uvízlo to na mrtvém bodě. Ještě čekáme na nějako rozhodnutí starostů, ale předpokládám, že je to uzavřené," uvedl primátor.

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci na podzim 2014 sedm z 15 kandidujících stran a hnutí. Koalici vytvořila Změna pro Liberec a zastupitelé zvolení za ANO, v devětatřicetičlenném zastupitelstvu měla dohromady 21 hlasů. Změna má v zastupitelstvu 12 mandátů, hnutí ANO devět.

Klíčovou roli ve vyjednávání mají opoziční Starostové pro Liberecký kraj s osmi zastupiteli. S nikým se ale zatím nedomluvili. Podle předsedy zastupitelského klubu starostů Jana Berkiho ani jedna z koaličních stran nebyla schopna přijmout zodpovědnost, v jakém stavu je koalice a město. "A nechtěli jsme jen naskočit k někomu. Tím bychom v podstatě dělali soudce, což jsme nechtěli," dodal Berki.

Starostové navrhovali vytvoření široké koalice se zastoupením většiny stran ze zastupitelstva. "Ostatní strany se na to moc netváří. Předpokládám, že se Změna a ANO nakonec nějak domluví. Nasvědčuje tomu to, že sice koalici ukončili, ale místa si ponechali," dodal Berki. Starostové navrhovali, aby se krizí a hledáním řešení zabývalo v květnu mimořádné zastupitelstvo. Primátor pro jeho svolání zatím nevidí důvod. "Zeptám se ale starostů, jaký by měl být program a s jakým usnesením, abych posoudil, zda má smysl ho dělat, či nikoliv," dodal Batthyány.

V zastupitelstvu jsou ještě ČSSD, která získala čtyři křesla, a po dvou mandátech mají komunisté, TOP 09 a ODS. Bez ANO, nebo Změny nelze ale v Liberci sestavit koalici, která by v zastupitelstvu měla většinu.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 5. 2017 07:28
a nic
Analogie s vládou. Chtějí od sebe, ale koryto je koryto, že pane Korytáři. Zubatá pleš aspoň bouchla do stolu.
5. 5. 2017 07:33
hmmmm
koalici ukončili, ale místa si ponechali, Tak tak. Od plného stolu se dobrovolně neodchází.
5. 5. 2017 07:49
Jan
Nemuzou byt spolu ani bez sebe. Rozvod by je poskodil oba. Tak drzi
5. 5. 2017 07:53
Karel
Starostové zase prahnou po řetězu? To už tu bylo v roce 2014. Je jejich vina, že je na rathausu Korytář. Méně touhy po korytech by jim jen prospělo.
5. 5. 2017 10:27
Vlad Tepes
Pane Karle, je vidět, že jste "dobře" informován. Kdyby SLK tak prahli po korytech, jak tvrdíte, tak mohli ANO kývnout na koalici s panem Tibore v čele. To by jim zajistilo 2 koryta. SLK nabídli koalici, kde by ANO měli primátora, ale ne pana Tibora. Tak kde je ta touha po řetěze? Za současnou patovou situaci nesou vinu pan Nejčistší a pan Tibor. Oba se chtějí zbavit toho druhého, ale odstoupit z funkcí nechtějí. Koalice se rozpadla panu Nejčistšímu, To on ji chtěl, to on oni tak stál, že do role primátora pasoval zcela neznámého pana Tibora. Přeji vám mnoho dalších brilantních úvah v dalším životě.
5. 5. 2017 11:43
Karel
Aha, jde vidět, že máte informace zevnitř. To já nemám. A koho tedy chtěli za primátora, jaká kritéria měl splňovat, aby jim byl vhod? Nebo, a to zní hrozivě, chtěli kohokoli????? Tedy šlo jen o hlavu Báthyanyho? Za to se vykašlali na celý Liberec? To je neuvěřitelné!
5. 5. 2017 08:04
Igor
No po včerejšku mám těžké dilema: vážně teď nevím, zda máme větší šašky na městě nebo ve vládě resp. na hradě ...
5. 5. 2017 15:49
Karel IV
Vypovědět koalici a platy si ponechat, nic nedělat a ještě si dělat co si umanu, to je to Korytářovo pojetí politiky. Zavést chaos a stav absolutní nezodpovědnosti za nic a ukrást co se dá. Čmeláci se slítli na kořist!!! a Občani města jen čumí.
5. 5. 2017 15:55
Chro
Chrochtani z radnice se rozleha celym libercem
5. 5. 2017 19:03
ach jo
Tragédie. Bordel ve vládě, bordel na městě. Od desíti k peti, že by nové revoluce. Dyk je to neudržitelné.
5. 5. 2017 20:48
bastard
SLK má jednu výhodu. Můžou rozhodnout, jestli ZpL skončí zcela na politickém jevišti Liberce. Na kraji na to sílu měli. To ovšem byla 1.liga SLK. Jak je vidno na městě je divize, možní farma. Kecičky o nevychovaném primátorovi jsou zástěrkou pro to, aby nemuseli rozhodnout. Je to jejich vůle, jejich nejednotnost konat. Bohužel na něj doplácí Liberečané. ANO, nyní ex, udělalo zásadní chybu, že nevytvořilo koalici bez ZpL. Na druhou stranu to mohl být záměr, jak ukázat, že ZpL je nemožná nejen jako opozice, ale i jako vládnoucí strana. SLK má možnost pomoct, ale to by na to museli mít ko.le. Hloupé přešlapování povede k tomu, že si ex a ZpL zbydou. Se skřípěním zubů to dotáhnou. A co Liberec? Připitomělá nulová tolerance, co podle navrhovatelů nemusí být nulová, ale město přijde o 80 milionů do rozpočtu, přihlouplé nesčítání etnik a přitom podpora jednoho etnika příspěvkem na dětský tábor dětí tohoto etnika, úchylné vyšetřování ředitele botanické zahrady, zda sukulenty měly být vyhozeny či ne, ÚP pana Rutkovského, který byl před konečným schválením rozcupován a vznikl bordel a vratka 7 milionů dotací, připitomělé projekty na cestovky po Evropě, chaotický rozpočet s dementními fondy .............To je málo? Co ještě musí SLK získat za důkazy, že ZpL je neschopná práce? Starostové, probuďte se!!! Nebo se na to vykašlete, to ten rok vydržíme! Pak doufám nikdo nebude volit v komunálu ani ZpL ani SLK.
6. 5. 2017 15:52
Petr
Přesně - SLK v Liberci je divize nebo spíš jen okresní přebor Starostů. Nejsou schopni nijak promluvit do dějin Liberce. Jen filosofují (každý jinak) a skutek utek. Při sestavování koalice po volbách to svojí (ne)schopností projeli a nyní, když mohou Liberec vyvést ze spárů Změny, se zase na nic nezmůžou. Dělají SLK svojí neschopností jen a jen ostudu. Starostové obcí se musí propadat hanbou nad tím, kdo je reprezentuje ve Statutárním městě.
7. 5. 2017 13:03
jen počkej
Já to vidím tak,že SLK může rozhodnout,pokud od jedné nebo druhé strany dostane solidní nabítku.Např.5:4 pro SLK,nebo 4:4 a devátý někdo z ostatních,na kterém se oba shodnou.Hledat ale takovou osobu bude ale dost obtížné.Další re'bus by byl post primátora.
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).