reklama

Jablonec chce předběžným opatřením zvrátit výsledky valné hromady dopravního podniku

1. 6. 2018
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNA ZPRÁVA ČTK: Husté klubko problémů ovíjející budoucnost společného Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce dostalo na květnovém jednání libereckých zastupitelů další vrstvu. Jablonecký primátor a poslanec PČR Petr Beitl (ODS) přijel zastupitelům krajského města oznámit, že Jablonec podá k soudu návrh na předběžné opatření, jímž se chce domoci, aby usnesení poslední valné hromady DPMLJ nevešla v platnost.
Jablonec chce předběžným opatřením zvrátit výsledky valné hromady dopravního podniku
archivní foto

Na této valné hromadě bylo většinově odsouhlaseno, že dopravní podnik bude řídit tříčlenné představenstvo tvořené najatými manažery, kdy předseda představenstva je zároveň i ředitelem městské firmy. Potíž je v tom, že se příliš neví, podle jakých kritérií byli vybráni, protože na výběrové řízení nebyl čas. Politická reprezentace obou měst se přesune do dozorčí rady a bude chod dopravce kontrolovat. S tím Jablonec z principu nesouhlasil od počátku, ale z pozice menšinového akcionáře s tím nemohl nic moc dělat. Všechny změny valná hromada koncem května odsouhlasila.

Jablonec ale našel formální pochybení v dokumentech k VH, a to využije k podání předběžného opatření. Liberečtí zastupitelé unisono tvrdili, že se o tomto kroku partnerského města dozvěděli až na jednání, tudíž nemohli nijak adekvátně reagovat. Jen Jaromír Baxa (exZPL) navrhoval „slušný rozvod“.

Rozvinula se ale diskuse o výši platu najatých manažerů a o jejich „zlatých padácích“. Primátor Liberce Tibor Batthyány (exANO) po mnoha vyřčených „bájích“ upřesnil, že dva z manažerů DPMLJ mají měsíční odměnu ve výši 150 tisíc, třetí 50 tisíc. Odstupné pak činí dvanáct měsíčních odměn v prvním roce fungování. Jasně zaznělo, že se nejedná o mzdu, tudíž si manažeři z částky sami platí pojištění a daně. V následujících letech pak „padák“, čili odstupné, činí dvouměsíční sumu, jak je zvykem v běžných pracovně-právních vztazích.

Jablonci se nelíbí ani fakt, že trio nových vládců dopravního podniku má angažmá v řadě jiných firem, v nichž působí i jako statutární zástupci. Starostové zase podotkli, že manažerské smlouvy, jejichž nejrůznější verze putují po e-mailech zastupitelů, neobsahují příliš konkrétních povinností a stanovených cílových úkolů, čímž se může stát, že motivace klesne k nule, neboť měsíční odměna je fixní.

Dopravní podnik je přitom nejvýznamnější městskou společností a dlouhodobě se zmítá v řadě potíží. Za nynější vlády se v něm rozvrtalo téměř vše, co předtím běžně fungovalo. DPMLJ přitom je a do budoucna má stále být příjemcem stamilionových dotací na modernizaci tratí i vozového parku. Stojí před ním i rozhodnutí, jak to bude dál s dodavateli služeb a materiálu. A také se potýká s faktem, že v něm nedávno zasahovala a soustavně kolem něj krouží protimafiánská policie.

Jablonec chce u soudu zneplatnit změnu stanov dopravního podniku

Jablonec považuje usnesení z poslední valné hromady Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) o změně stanov za neplatné a obrátí se kvůli tomu na soud. Podá návrh na předběžné opatření, aby nebyl proveden zápis do obchodního rejstříku, současné podá žalobu, chce dosáhnout toho, aby bylo zmíněné usnesení prohlášeno za neplatné. Na čtvrtečním jednání libereckého zastupitelstva to uvedl primátor Jablonce Petr Beitl (ODS).

Valná hromada DPMLJ před týdnem schválila změnu stanov, jejímž smyslem je jiné řízení podniku. Dopravní podnik by měl přejít na takzvaný německý model, kdy v představenstvu jsou manažeři a politici jen v dozorčí radě. Jablonec, který má ve firmě výrazně menšinový podíl, od počátku s touto změnou nesouhlasil, podle Beitla s tím ale podání žaloby nesouvisí.

Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) krok Jablonce vnímá jako součást jejich odmítavého stanoviska ke změně stanov. "Námitky Jablonce chápu. Je nepříjemné přijít o dvě funkce v orgánech společností, ale znovu opakuji, kromě těch dvou míst se nic pro Jablonec nezmění," uvedl.

Jablonecký primátor poukázal na to, že při svolání valné hromady, zejména v pozvánce, byly vady, jež jsou v rozporu se zákonem o obchodních korporacích. V pozvánce podle něj například chyběla jména navrhovaných členů dozorčí rady. "Může se zdát, že je to absolutní detail, ale pokud je chyba zjevná, dá se to v budoucnu použít z jakékoliv strany," uvedl jablonecký primátor. Podáním žaloby tak chce Jablonec podle něj zabránit tomu, aby v budoucnu nebyla rozhodnutí nového představenstva jakkoliv zpochybněna. "V okamžiku, že soud rozhodne, že bylo vše v pořádku, pak já říkám jedeme dál a mám jistotu, že vše, co do budoucna budeme dělat, je v pořádku," dodal.

Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií, ostatní akcie, tedy drtivou většinu má Liberec.

Změnou stanov by se měl počet členů představenstva snížil z devíti na tři. Nově by mělo být složené z nepolitiků Martina Pabišky, Michala Zdeňka a Václava Sosny. Způsob jejích výběru část liberecké opozice kritizovala, poukazovala na to, že se nekonalo klasické výběrové řízení. Vedení Liberce představenstvo vybralo z několika vytipovaných kandidátů. Na jednání libereckého zastupitelstva také opozice kritizovala výši odměn a případné odstupné. Měsíční odměna za výkon funkce pro dva členy představenstva bude 150.000 korun a pro třetího 50.000 Kč. Pokud by byli odvolaní v prvním roce funkce, náleželo by jim odstupné ve výši 12 platů. Od druhého roku by se podle libereckého primátora přešlo na klasické podmínky s dvouměsíčním odstupným. Batthyány výši odměn a odstupné v prvním roce funkce obhajoval složitostí při hledání manažerů na trhu práce.

Alena Roubalová, ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
31. 5. 2018 17:55
hrrr
dobře jablonec jen do nich
31. 5. 2018 17:56
můj názor
Ještě bude mazec, až to nebudeřídit nikdo.
31. 5. 2018 18:01
Hans
Už teď to nikdo neřídí. Jen bere velké prachy.
1. 6. 2018 08:30
Muj nazor
Mozny prusvih jde za vetsinovym akcionarem.
1. 6. 2018 13:24
novak
Ten uz prusvih vytvoril svoji nekompetentnosti
31. 5. 2018 18:23
IGY
Daleko zábavnější byli ty občané Doubí a Pavlová vs. firma, co tam stojí dvacet let a najednou začala smrdět. Pan majitel to té nejlegračnější zastupitelce, která kam šlápne, to zbabrá, dal dobře.
31. 5. 2018 18:58
LOL
To se dalo čekat, že si to jablonečáci nenechají líbit.
1. 6. 2018 07:00
miloš
Slušný rozvod? Myslím, že Jablonec bude první, kdo podá žádost. S ěmi libereckými paky to není žádná výhra. Jednou nohou v kriminále.
1. 6. 2018 08:29
Jj
Rozvod po italsku
1. 6. 2018 10:55
Deny
Tramvajové depo je jeden velký Bovera klub. To nemáme na modernější tramvaje? Nojo, ty "odměny"...
1. 6. 2018 11:39
Kolja
Však se za nového managementu zase třeba nějaké vozy ztratí a bude potřeba koupit ty nové. Tak nějak to bylo v tom auditu o umu jednoho z těch nových manažerů, ne?
1. 6. 2018 11:03
Jozef
Na problem zadelano.

1. 6. 2018 12:04
Rob
Vyhozený prachy, ale asi musí toto politické gesto udělat. Soudy s nima vymetou, protože ZOK je v této oblasti paskvil a neexistují závazné judikáty.
1. 6. 2018 13:37
volič
Batthyány se rozhodl na konci jeho politické kariéry rozjebat vše co se dá a dát pár kamarádům dobré smlouvy, už aby bylo po volbách a tenhle nýmand zmizel tam, odkud přišel, asi jen bude o něco bohatší
1. 6. 2018 17:55
zaměstnanec firmy
Mají tam napsáno 150 000 Kč HRUBÉHO.
1. 6. 2018 20:20
Petr Šinagl
Což ovšem pro DPMLJ a.s. znamená výdaj 150 000 Kč hrubé mzdy a k tomu dalších 51 000 Kč (34%) na odvodech - úplně a naprosto stejně, jako v případě zaměstnance.
1. 6. 2018 20:15
Petr Šinagl
"Jasně zaznělo, že se nejedná o mzdu, tudíž si manažeři z částky sami platí pojištění a daně. Město tak neplatí odvody, čímž se částka pro erár o více než třetinu nezvyšuje."

Což je LEŽ.

Odměny členů představenstva podléhají režimu § 6 zákona o daních z příjmu úplně stejně jako mzdy a totéž platí i pro režim sociálního a zdravotního pojištění z těchto odměn (včetně 34% odvodu). Vše to opravdu "neplatí" město přímo, ale musí to zaplatit DPMLJ a.s. a tomu se tyto peníze zase musí dostat ve zvýšené úhradě z městského rozpočtu či ze zvýšení jízdného = celkem jen na odměny představenstva s odvody z nich je to částka 6.000.000,- Kč každoročně.
1. 6. 2018 20:21
!
Rikal to sedlbauer, tak to musi byt pravda. Pustte si zaznam ze zastupka. On je v dr a byl u vyberka. Verejnost ry smlouvy k dispozici nema.
1. 6. 2018 20:27
Petr Šinagl
Daňový a odvodový režim smluv o výkonu funkce stanoví ZÁKONY, nikoli ujednání ve smlouvě.
Šedlbauer může říkat cokoli, ovšem platné zákony svými slovy nezmění - pouze veřejně prozradí míru svých (ne)znalostí.
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).