reklama

Dvacet „hrdinů“ schválilo úvěr pro teplárnu, milionové posudky nejsou pro každého

6. 3. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Liberec bude za modernizaci zastaralých a ztrátových parovodů ručit svým 24procentním akciovým podílem v Teplárně Liberec, která bude projekt realizovat. Podmínky ručení schválili liberečtí zastupitelé, pro bylo 20 z 25 přítomných zastupitelů. Modernizace jedné ze tří větví parovodu bude stát 324 milionů korun.
Dvacet „hrdinů“ schválilo úvěr pro teplárnu, milionové posudky nejsou pro každého
Ilustrační foto

Práce jsou rozdělené do dvou let. Začít by měly letos po skončení topné sezony v červnu. Teplárna si chce na projekt půjčit 271 milionů korun se splatností maximálně osm let, na úvěru se domluvila s Komerční bankou. Zhruba 70 milionů korun úvěru splatí jednorázově z evropské dotace, kterou na projekt získala. Za úvěr bude ručit nejen Liberec, ale také teplárna i její většinový vlastník.

Teplárna Liberec se základním kapitálem 363 milionů korun patří do skupiny MVV Energie CZ. Město Liberec je s 24 procenty minoritním vlastníkem. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra. O způsobu obnovy zastaralé a ztrátové teplárenské sítě se akcionáři dohadovali dva roky a spory se řešily také u soudu. Začátkem února se obě strany dohodly na vkladu majetku zhruba za 400 milionů korun, za který dosud teplárna akcionářům platila nájemné. Podnik tím ročně ušetří 35 milionů korun, které použije na splátky úvěru.

Město si od modernizace slibuje snížení nákladů, které by mělo přispět ke snížení ceny pro odběratele. Do  budoucna považuje za reálnou cenu kolem 550 korun za gigajoule, nyní je o 110 korun vyšší.

V rámci schváleného projektu GreenNet bude vyměněna jedna ze tří parovodních větví v Liberci za úspornější horkovody. Výměnou projde větev, která vede z teplárny dolním centrem města do Pavlovic. Projekt by měl výrazně snížit tepelné ztráty ve vedení tepla, které podle odhadů mohou přesahovat 30 procent. "Nejviditelnějším přínosem bude ale odstranění parovodu z koryta Nisy, čímž se tato část města zpřístupní pro obyvatele a jeho návštěvníky," řekl již dříve předseda představenstva teplárny Vladimír Kravjansky. (čtk)

Ke zlevnění tepla vede klikatá cesta podmíněná mnoha okolnostmi

POZNÁMKA: Aby cena tepla dodávaného do libereckých domácností napojených na systém centrálního vytápění klesla na halasně a dopředu avizovaných 550 korun za gigajoule, musí se stát tři věci. Musí se zlevnit cena vstupů z libereckého Termiza, hladina ceny plynu nesmí nijak dramaticky poskočit směrem vzhůru a k systému se musí připojit další odběratelé, na jejichž získání bude participovat město.

To bude asi problém, protože, jak konstatoval náměstek Tomáš Kysela, město nyní intenzivně pracuje na energetických úsporách u městských budov a domácnosti mají tendenci spíše se odpojovat, v čemž jim ovšem striktně brání i nové ujednání. Teplárna tak bude muset hledat klientelu mimo majetek města.

I toto vyplynulo z diskuse, kterou na mimořádném zasedání v pondělí vedli liberečtí zastupitelé k zajištění úvěru pro libereckou teplárnu, za který město spoluručí svými akciemi. Teplárna si úvěr musí vzít proto, aby se mohl rozjet projekt Green Net, jenž povede k modernizaci rozvodů CZT. Pro nakonec hlasoval nejtěsnější počet zastupitelů – dvacet. Zdánlivým happy endem tak skončilo mnohaměsíční martýrium kolem teplárny. Až reálné hospodaření teplárny ukáže, jsou-li někde slabiny a kdy nastane ten správný čas, aby mohla cena pro domácnosti klesnout o další stokoruny. Konkrétní termín buď nezazněl, nebo jsem jej přeslechla.

Během diskuse zazněly i zajímavé souvislosti. Bez většího třesku prošla informace, že v orgánech teplárny jsou zpátky zastupitelé Galnor a Petrovský, kteří z nich poněkud teátrálně odešli. Problém je v tom, že je do dozorčí rady neprosadilo zastupitelstvo jako nejvyšší orgán města, nýbrž ten, který vyjednával s teplárnou. To Jan Korytář přiznal a slíbil, že dá věc do pořádku natolik, aby stav nebyl v rozporu se zákonem.

Když se zastupitel Jaroslav Zámečník domáhal posudků, které si město nechalo za veřejné peníze vypracovat u najatých konzultačních a právnických firem, dozvěděl se, že jsou tajné. Dokumentace za miliony tak slouží pouze úzké skupině osob. Dotazem na nového tajemníka Zámečník zjišťoval, je-li toto v pořádku. Tajemník obecně odvětil, že zastupitel musí dostat všechny podklady ke svému rozhodování… Což se v tomto případě evidentně nestalo.

Alespoň se ale veřejnost dozvěděla, že má Liberec nového tajemníka. Na dlouhé měsíce volné místo nastoupil Martin Čech. Ačkoliv radnice vydává tiskové zprávy k různým „událostem“, tento fakt nijak oficiálně neoznámila.  Zřejmě to není nic důležitého...

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 3. 2018 16:57
zdeno
Tak fajn, kdy že mi to zlevní? Už od přístí zimy? Těším se.
5. 3. 2018 17:07
,,,
nechci slevu zadarmo
5. 3. 2018 17:12
Pat&Mat
A je to.
5. 3. 2018 17:19
Jozef
Bude legrace. JK se na tom udela, az to lidi budou chtit videt na vyuctovani, bude uz davno z radnice pryc. Slibem nezarmoutis. Chudaci co prijdou po nich.
5. 3. 2018 17:28
Franta Jetel
Pro úplnost je třeba připomenout, že neblahé paměti +/- 20 "zbojníků" schválilo prodej spalovny, čímž se roztočila spirála zvyšující se ceny tepla až k astronomickým výšinám. Za prodejem stála, no kdo jiný než ODSka, čímž popřela veškeré své dřívější sliby, jimiž mazala med kolem úst všem obyvatelům Liberce v letech devadesátých před kontroverzní výstavbou spalovny v centru města. Pro úplnost třeba rovněž dodat, že moratorium na odpojování vyšlo původně rovněž z lůna ODSky v dobách, kdy spojené nádoby spalovna-teplárna nevěděly kam až cenu tepla nestoudně vyšroubovat. ODSka by měla paní Roubalové taktně naznačit, že o tomto tématu by bylo lepší mlčet, neb občané Liberce mají lepší paměť než si paní Roubalová dokáže představit
5. 3. 2018 17:54
Smolik
Ta ods uz tu osm let neuraduje, takze odvolavat se na to co bylo pred dvaceti lety je vyraz neschopnosti. Tenkrat byla jina situace. Mela se snad teplarna nechat na pospas? Ods udelala co bylo v te dobe pro lidi nejlepsi. Posuzovat to s tim co se vi dnes je hloupe jako autor prispevku vyse.
5. 3. 2018 20:04
Franta Jetel
Ach prosťáčku, prodat tak strategickou záležitost jako je spalovna, to může jen správně "namotivovaná" ODSka. Navíc jsou již známy skutečné důvody prodeje. "ODS udělala co bylo pro lidi nejlepší" ???? To si děláš kozy....,ne??
6. 3. 2018 07:09
howg
Asi ti uniklo,že se teplárna privatizovala ve velké privatizaci a městu nikdy předtím nepatříla.Až nastuduješ základ, můžeš se k něčemu vyjadřovat, takhle jenom šíříš bludy obludy
6. 3. 2018 09:07
netopýr
Hodinky jako holinky, že :-)
5. 3. 2018 17:56
jan
Netreba nikoho okrikovat, to si nechte na schuzi zmeny
5. 3. 2018 22:15
netopýr
Diskutér Franta nikoho neokřikuje, pouze se decentně snaží naznačit, že není radno spoléhat na krátkou paměť liberečáků. Do průseru s teplem nás přivedla ODSka, to je bez diskuse. Nyní se konečně po dlouhých letech našel někdo, kdo se snaží z bláta vybřednout. Bohužel se vydal špatnou cestou zachování CZT i v místech, kde je to ekonomický nesmysl a za druhé se rozhodl dál držet lidi v chomoutu Teplárny pomocí prachsprosté obstrukce z dob ODS v podobě nepovolení zbudování plynové přípojky (což jim sympatie opravdu nepřinese).
6. 3. 2018 07:10
huš
ODS nemá co diktovat co má kdo psát, to jsi si popletl partaje
6. 3. 2018 09:26
Jarin
Prosím všechny rozumné diskutéry, aby nechali ty Změnou a nenávistí k ODS zaslepené jedince uleviti si. Bude se jim lépe spát, tak jim to přejme.
6. 3. 2018 10:29
netopýr
Pokud někdo dá do souvislostí poněkud jednostranný článek paní redaktorky, tak je hned nenávistivec? Vemte to bez emocí. Vzniknul problém s cenami tepla za vlády ODS? Podpořil primátor Drda prodej spalovny? A udělala později ODS něco pro to, aby pomohla lidem zatíženým zlodějskými cenami tepla? Jiná věc je ta, že současné vedení města se sice snaží, ale vydalo se špatnou cestou dle mého názoru.
6. 3. 2018 11:03
Franta Jetel
Drda se hlasování zdržel.... to jen pro korektnost
6. 3. 2018 11:38
Pavel
Když víte, jak před pětadvaceti lety hlasoval Jiří Drda, jistě si i pamatujete, jak to tehdy s privatizací teplárny bylo. Že tehdejší řešení bylo reakcí na tehdejší situaci, která se po čtvrt století může zdát že se to mělo udělat jinak.
6. 3. 2018 12:54
Franta Jetel
...reakcí na tehdejší situaci.....hmm, no i tak se to dá kamuflovat, ale že se hned přikročilo k zákazu odpojování od teplárny potažmo spalovny to bylo také reakcí na vzniklou situaci ???
6. 3. 2018 12:03
Fany
Zajimava cisla. Rozdal se majetek vsech pro profit jen casti obyvatel. To neni koser.
6. 3. 2018 12:38
Franta Jetel
Ale prdlajs Fanynko, ti co jsou nuceni platit drahé teplo teplárně, sponzorují likvidaci odpadů VŠEM ve městě. A také nesmíte zapomínat na školy, školky atd. a zisk z 30% podílu města
6. 3. 2018 17:07
Howg
Tady se jasa nad 550 po uplynuti petilete fixace a jablonecka energeticka i v.liberci nabizi za 430 za giga. Zas nekde soudruzi z lbc udelali chybu, zr
6. 3. 2018 20:11
Honza
By mě zajimalo, kolik Korytar ta tu prasarnu od teplarny dostal.
6. 3. 2018 20:23
!
Pochvalu pred nastoupenou Zmenou a rozvinutou zastavou akcii
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).