reklama

Divadlo se vrací k Verdiho zálibě ve středověkých námětech

7. 3. 2019
FOTOGALERIE UVNITŘ: Na prkna libereckého Divadla F. X. Šaldy se po 12 letech vrací Trubadúr. Jednu z nejznámějších oper Guiseppa Verdiho nastudoval s operním souborem slovenský režisér Peter Gábor. Přestože režíruje hlavně činohru a také několik muzikálů, není Trubadúr jeho první zkušeností s operou a Verdim. Za sebou má už sedm oper. S Verdim se poprvé setkal v Košicích, kde režíroval Rigoletta a v Banské Bystrici Macbetha. Režírovat Trubadúra bylo zajímavé a lákavé, řekl novinářům Gábor.
Divadlo se vrací k Verdiho zálibě ve středověkých námětech
Foto: Artur Irma

Trubadúr odráží Verdiho zálibu ve středověkých námětech. Námět, jehož autorem je španělský romantický spisovatel Antonio Garcia Gutiérrez, předkládá komplikovaný příběh trubadúra Manrica. Ten se v lásce k dívce Leonoře stává sokem vlastního nepoznaného bratra hraběte Luny. To vše na pozadí dávného příběhu cikánky, která byla nařčena z očarování dítěte a upálena. Touha její dcery Azuceny po pomstě poznamená osudy všech čtyř ústředních postav opery.

"Il trovatore (Trubadúr) je jedna z nejklasičtějších oper, nejžádanějších, a patří dle mého soudu do pětice nejhranějších Verdiho oper," poznamenal vedoucí souboru a dirigent představení Martin Doubravský. Dělat tak známé kusy ale není podle něj právě jednoduché. "Verdi, jak je často hraný, je konfrontován s celosvětovou konkurencí a najít kvalitní obsazení, abychom si mohli říct, že to stojí za to, taky nebývá snadná záležitost. Sehnat tenora Manrica odpovídajících kvalit není jednoduché a my jsme rádi, že máme navázanou spolupráci s Paolem Lardizzonem," dodal.

V roli Azuceny se do Liberce vrací mezzosopranistka Kateřina Jalovcová, která před lety v Šaldově divadle začínala a dnes je sólistkou opery Národního divadla v Praze. Role Azuceny jí není cizí, je to už páté nastudování z toho už podruhé právě v Liberci. Poprvé to bylo v roce 2005. "Je to úplně jiné představení než tehdy, každé nastudování je jiné a nové a musím k němu přistupovat znovu od začátku," řekla pěvkyně. Přiznala, že i když Azucenu ztvárnila už pětkrát, stále jí uniká. "Já k ní stále nemohu najít vztah. Pro mě je nepochopitelné to, v čem žije. Pro ni je hnacím motorem pomsta, žije jen pro to, a to já nechápu," podotkla Jalovcová.

čtk
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).