reklama

Cykloplány pro Liberec jsou sice smělé, drhne ale realizace

21. 4. 2017
Jen nepatrně se podle ČTK zlepšily podmínky pro cyklisty v Liberci. Přibyly jen vyznačené pruhy u opravovaných silnic, nové úseky jsou stále ve fázi příprav. Nejblíže k realizaci je prodloužení cyklostezky vedoucí kolem řeky Nisa ve směru na Machnín. Jde o úsek za čistírnou odpadních vod. Letos Liberec podá žádost o dotaci a radnice předpokládá, že stavba by měla začít v příštím roce.
Cykloplány pro Liberec jsou sice smělé, drhne ale realizace
archivní foto
Liberec chtěl zhruba kilometrový úsek za 17 milionů korun stavět už před dvěma lety, tehdy ale nezískal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Tentokrát radnice předpokládá, že bude úspěšná. Peníze chce totiž město získat z Integrovaného plánu rozvoje území, který zahrnuje jen region Liberce a Jablonce nad Nisou.

Nový úsek by měl navazovat na čtyřkilometrovou cyklostezku z dolního centra k jízdárně v Růžodole. Kromě cyklistů a pěších ji hojně využívají také inlajnisté či maminky s kočárky při procházkách. "Je to vysoce exponovaná trasa, chybí ale návaznost. Stojíme hodně o to, aby se tento úsek realizoval," uvedl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). Prodloužení trasy by podle předsedy spolku Cyklisté Liberecka Pavla Matějky znamenalo, že se cyklisté dostanou z centra na okraj města, aniž by museli jet po jakékoli frekventované silnici.

V Liberci s kopcovitým terénem zatím moc cyklostezek není, podle webu radnice mají dohromady deset kilometrů. V plánech města je v příštích letech vybudovat s pomocí evropských dotací dalších bezmála sedm kilometrů. Jde o devět úseků v blízkosti řeky Nisy, odhadem na ně bude potřeba skoro 45 milionů korun. Jejich realizací by se pro cyklisty zlepšilo zejména spojení mezi centrem a Poštovním náměstím v Rochlici. Podle Matějky je pro cyklisty důležitá nejen výstavba cyklostezek, ale také takzvaná prostupnost městem a odstraňování bariér. Ocenil například, že se povedlo s radnicí a policií dojednat, že některými jednosměrnými komunikacemi v centru budou moci cyklisté v brzké době jezdit obousměrně.

"Jde hlavně o ulice kolem Nerudova náměstí a uličky směrem k nemocnici," upřesnil. Za přínosné také považuje, že se na cyklisty nezapomnělo při loňské rekonstrukci frekventované ulice Dr. Milady Horákové. V opravené části přibyly speciální pruhy.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
21. 4. 2017 12:58
Infojested
tankodrom než cyklostezka. jde o nádhernou trasu se spoustou výhledů a možností odbočky na ještěd, případně v poHodě ke globuisu. škoda, že projektanti uvažují jen o centru, spousta cyklistů by přivítala třeba trasu z machnína do hanychova kolem lesa přes ostašov až do horního hanychova.cyklisté hledají jiné možnosti, např. směrem k javorníku z hanychova, ale určitě by byl zájem i o singl.
uran
18. 10. 2017 17:05 Liberec začne připravovat podklady pro rekonstrukci sedmipodlažního Uranu. V horším technickém stavu není žádná budova, v níž sídlí úředníci města.
ralsko
18. 10. 2017 16:01 Ostrahu bývalého vojenského letiště Hradčany budou zajišťovat městští strážníci z Ralska. Kraj, jemuž plocha patří, na to městu přidá 650.000 korun.
divadlo
18. 10. 2017 15:05 Liberecké divadlo uvede v pátek v premiéře inscenaci Tajuplný ostrov. Půjde o nezvyklé zpracování románu Julese Verna, kapitán Nemo bude kabaretiér.
protest
18. 10. 2017 10:05 V Libereckém kraji se do protestu zapojilo asi 80 procent praktických lékařů. Na chod velkých nemocnic v kraji to ráno vliv nemělo. Provoz byl běžný.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
říjen
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).