reklama

Cykloplány pro Liberec jsou sice smělé, drhne ale realizace

21. 4. 2017
Jen nepatrně se podle ČTK zlepšily podmínky pro cyklisty v Liberci. Přibyly jen vyznačené pruhy u opravovaných silnic, nové úseky jsou stále ve fázi příprav. Nejblíže k realizaci je prodloužení cyklostezky vedoucí kolem řeky Nisa ve směru na Machnín. Jde o úsek za čistírnou odpadních vod. Letos Liberec podá žádost o dotaci a radnice předpokládá, že stavba by měla začít v příštím roce.
Cykloplány pro Liberec jsou sice smělé, drhne ale realizace
archivní foto
Liberec chtěl zhruba kilometrový úsek za 17 milionů korun stavět už před dvěma lety, tehdy ale nezískal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Tentokrát radnice předpokládá, že bude úspěšná. Peníze chce totiž město získat z Integrovaného plánu rozvoje území, který zahrnuje jen region Liberce a Jablonce nad Nisou.

Nový úsek by měl navazovat na čtyřkilometrovou cyklostezku z dolního centra k jízdárně v Růžodole. Kromě cyklistů a pěších ji hojně využívají také inlajnisté či maminky s kočárky při procházkách. "Je to vysoce exponovaná trasa, chybí ale návaznost. Stojíme hodně o to, aby se tento úsek realizoval," uvedl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). Prodloužení trasy by podle předsedy spolku Cyklisté Liberecka Pavla Matějky znamenalo, že se cyklisté dostanou z centra na okraj města, aniž by museli jet po jakékoli frekventované silnici.

V Liberci s kopcovitým terénem zatím moc cyklostezek není, podle webu radnice mají dohromady deset kilometrů. V plánech města je v příštích letech vybudovat s pomocí evropských dotací dalších bezmála sedm kilometrů. Jde o devět úseků v blízkosti řeky Nisy, odhadem na ně bude potřeba skoro 45 milionů korun. Jejich realizací by se pro cyklisty zlepšilo zejména spojení mezi centrem a Poštovním náměstím v Rochlici. Podle Matějky je pro cyklisty důležitá nejen výstavba cyklostezek, ale také takzvaná prostupnost městem a odstraňování bariér. Ocenil například, že se povedlo s radnicí a policií dojednat, že některými jednosměrnými komunikacemi v centru budou moci cyklisté v brzké době jezdit obousměrně.

"Jde hlavně o ulice kolem Nerudova náměstí a uličky směrem k nemocnici," upřesnil. Za přínosné také považuje, že se na cyklisty nezapomnělo při loňské rekonstrukci frekventované ulice Dr. Milady Horákové. V opravené části přibyly speciální pruhy.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
21. 4. 2017 12:58
Infojested
tankodrom než cyklostezka. jde o nádhernou trasu se spoustou výhledů a možností odbočky na ještěd, případně v poHodě ke globuisu. škoda, že projektanti uvažují jen o centru, spousta cyklistů by přivítala třeba trasu z machnína do hanychova kolem lesa přes ostašov až do horního hanychova.cyklisté hledají jiné možnosti, např. směrem k javorníku z hanychova, ale určitě by byl zájem i o singl.
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).