reklama

ANO si vyžádalo čas, potřebuje souhlas své členské základny. Jednání pokračují večer

10. 10. 2018
Až do dnešního podvečera se konají konzultace v jednotlivých stranách, které v krajském Liberci vyjednávají o podobě nové radniční koalice. Už včera jsme informovali, že se v Liberci zřetelně rýsuje koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS. Vyplývá to z informací ČTK, které získala od lídrů všech tří stran. Dohromady by měla koalice v 39členném zastupitelstvu 31 mandátů. Zda se bude o vytvoření této koalice dále jednat, závisí na dnešním rozhodnutí místní organizace ANO.
ANO si vyžádalo čas, potřebuje souhlas své členské základny. Jednání pokračují večer
Foto "ANOtýmu" z FB Jiřího Němečka

V roce 2014 zvítězila v Liberci Změna s 12 mandáty, druhé ANO jich mělo devět a třetí starostové osm. ČSSD měla čtyři zastupitele a po dvou mandátech měly KSČM, TOP 09 a ODS. Změna a ANO se po nekonečném vyjednávání plném zvratů spojily po volbách v koalici, druhé ANO získalo funkci primátora pro svého tehdejšího lídra Tibora Batthyányho. Post primátora mu ZPL ochotně přepustila výměnou za možnost vstoupit do koalice. ANO ale vliv na Liberec zcela ztratilo, žádný z jeho zastupitelů včetně primátora v hnutí už nepůsobí. Liberec se čtyři roky vlády ZPL a exANO zmítal v neuvěřitelných problémech.

"ANO si vyžádalo čas, potřebuje souhlas své členské základny," řekl  ČTK lídr starostů Jaroslav Zámečník. Podle kandidáta SLK na primátora města se zatím o programových prioritách nebavili. K tomu by mělo dojít až po rozhodnutí místní organizace ANO. "Sejít bychom se měli ve středu navečer," upřesnil lídr ANO Jiří Němeček.

Starostové podle Zámečníka s jednáním o vytvoření této trojkoalice souhlasí. Vyjednávací tým ODS předloží své členské základně až výsledek z jednání tří stran. "Když bude nějaká shoda, a předpokládáme, že bude, protože si myslím, že nic nebrání tomu, aby k dohodě nakonec došlo, tak ji samozřejmě předneseme místnímu sdružení," řekl ČTK lídr ODS Petr Židek. Podle něj se se SLK a ANO také dohodli, že do skončení vzájemného jednání nebudou jednat s jinými stranami o koalici. "Tato dohoda platí a my ji držíme," dodal.

Povolební vyjednávání o liberecké radnici bedlivě sleduje v komunálních volbách neúspěšná Změna pro Liberec. Voliči jí navzdory masívní a nákladné kampani přidělili jen šest mandátů a prozatím to vypadá, že by mohla zůstat v opozici. Stejně jako Liberec otevřený občanům, v němž figurují odpadlíci od ZPL Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová. O LOL se původně uvažovalo jako o čtvrtém koaličním partnerovi, ale možné spojenectví odmítla jako první ODS a vzápětí i LOL. Ani jeden subjekt si nedokázal koaliční spolupráci představit. Proto v pondělí padla gentlemanská dohoda na pokračování pouze třístranného projektu SLK, ANO a ODS.

Rýsující se koalici, jež by zásadně změnila dosavadní mocenské poměry, kdy chaoticky a bez zřetelných výsledků Liberci vládla ZPL a lidé ze zrušené buňky ANO, samozřejmě nepřeje propagandistická úderka Jana Korytáře. Soustavně poukazuje na Zámečníkovo bývalé členství v ODS a prorokuje „návrat starých časů“ v režii ODS. Byť to pro město byly dobré časy investic a rozvoje. „Korytářovci“ se opakováním svých dedukcí nevalné úrovně snaží vytvářet atmosféru strachu, jejich dojmy ale nemají oporu ani v logice ani v povolební matematice.

ODS disponuje 4 mandáty, zatímco vítězní starostové 16 a ANO jedenácti. S 27 hlasy v 39členném zastupitelstvu třetího partnera k sestavení většinové vlády nad městem tudíž vůbec nepotřebují. SLK jako zřetelný vítěz voleb ale chce vícestranný projekt, aby se neopakovaly situace z minulosti, kdy se pouhé dvě strany koalice „držely v klinči“ a práce stála. Pravda, jednou z těch „boxujících“ stran byla vždycky Korytářova ZPL, známý drtič koalic, která nyní stojí stranou. I v politice ale platí, že tři je vždycky víc než dva.

Trnem v oku je Korytářovým „dělníkům“ i příznivcům zejména fakt, že se ve vyjednávacích týmech objevují zkušení politici, kteří nejsou novými zastupiteli a vůbec nekandidovali. Jsou ale funkcionáři svých stran. Za SLK se proto za jednacím stolem vedle lídra Jaroslava Zámečníka objevuje i předseda SLK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Za ODS se spolu s lídrem kandidátky Petrem Židkem povolebních jednání účastní šéf libereckého sdružení Ondřej Červinka a Jiří Kittner za regionální radu. To mnozí považují za důkaz návratu „starých časů“. Jedná se ale vyloženě o úhel pohledu.

Centrála ODS deklarovala, že svým regionům pro povolební vyjednávání dává totální autonomii, konečné výsledky ale musí projít schválením v příslušných partajních orgánech, což je v každé normálně fungující politické straně standardní proces. I proto se do vyjednávacích týmů dosazují místní politici s potřebnou funkcí a především - s odpovídající zkušeností. Pro vyjednávání tak v Liberci neexistuje nikdo zkušenější než bývalý primátor, který koalice vyjednává už čtvrt století.

ANO si své postupy rovněž nechává schvalovat v místních orgánech Babišova hnutí a také kroky SLK musí posvětit vnitřní struktury politického hnutí.

Běžným lidem jsou tyto partajní procedury úplně jedno, zajímá je výsledek a to, jakým směrem se ubere budoucí vývoj v obci. Ne tak „masám“ kolem Změny. V politickém uskupení Jana Korytáře totiž složité demokratické postupy nemohou znát, protože tam nejspíše neplatí. Tam o všem rozhoduje jediný člověk, majitel hnutí. Dělá přesně to, co jeho ZPL vytýká hnutí současného českého premiéra. Jen to dělá v malém, podstatně hloupěji a aktuálně i dost neefektivně…

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich pět. Vítězní starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. Občanští demokraté budou mít čtyři zastupitele a dva uskupení Liberec otevřený Lidem (LOL). Ostatní uskupení se do zastupitelstva vůbec nedostala, před branami radnice zůstala sestava stále ještě úřadujícího primátora Tibora Batthyányho (PRO) i týmy ČSSD a KSČM.

Alena Roubalová, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
10. 10. 2018 08:10
Musilová
Tak proto se včera potloukal Korytář v Deltě ! Navštívil Bláhu ? Viděla jsem ho tam ještě s někým kolem poledne.
10. 10. 2018 07:57
Igor
Korytářovi dělníci, opravdu umíte po ránu rozesmát, děkuji moc.
10. 10. 2018 08:09
jj
Masy kolem Změny též nejsou špatné.
10. 10. 2018 08:10
hmmmm
Jako slovní pbrat skvělé, jako fakt zběsilé
10. 10. 2018 08:08
lukas
Je tu ještě varianta ANO, ZPL a ODS (11+6+4=21). Jenže ODS a ZPL? Směšné. Nebo SLK+ZPL (16+6=22). To už bylo na kraji a katastrofa! Když spolu ODS a LOL nemůžou, nabízí se ještě SLK, ANO, LOL. Ale to je s odpadlíky od ZPL z bláta do louže. Baxa je svéráz a Kocumová má jiné zájmy.
10. 10. 2018 09:37
Dan
Zapominate na variantu SLK a ODS, ktera da 20 mandatu a pocetne nepotrebuje ani ANO. Starostove ale chteji sirsi koalu aby nebyli zavisli na jednom hlasu.
10. 10. 2018 09:52
lukas
To máte pravdu, na nejjednodušší variantu jsem zapomněl. Myslím si ale že toto SLK nechtějí, protože oni taky nejsou nijak jednotní, viz. různá hlasování na minulém zastupitelstvu, když se občas štípli.
10. 10. 2018 08:10
Musilová
Tak proto se včera potloukal Korytář v Deltě ! Navštívil Bláhu ? Viděla jsem ho tam ještě s někým kolem poledne.
10. 10. 2018 08:13
ale, ale
šel si koupit rohlíky, ne
10. 10. 2018 08:14
LOL
Pan poslanec Bláha je dost velký exot, ale není hloupý.
10. 10. 2018 10:33
tomas
poslanec Bláha není hloupý? Už nikdo mu neodpáře pitomost, že přirovnal paní Miladu Horákovou ke komunistické mlátičce Z.Ondráčkovi. To vlastně není hloupost, ale naprostá debilita....
10. 10. 2018 12:05
jj
Rekneme politicky nemotorny.
10. 10. 2018 08:18
Romana
Jestli nešel koupit rohlíky a náhodou šel navštívit p. Bláhu a cpal mu do hlavy, jak to myslí dobře, pak dělá přesně to, co jeho dělníci a masy kritizujou. Vyjednává s někým, kdo nebyl vůbec zvolený do zastupitelstva. To se u ZPL může a v ODS je to skandál? Typický dvojí metr, na která Změna u lidí dojela.
10. 10. 2018 08:41
tom
Jestli ANO skočí Korytářovi na špek, není jim pomoci. NIkomu, kdo se dá do party s Korytářem. Není důležité, jestli tam fakticky figuruje, nebo to řídí ze zálohy, škodí pořád.
10. 10. 2018 08:43
můj názor
ANO může skákat na špek jak chce, neprojde to přes ODS. I když pokus tu byl, Korytář volal KIttnerovi.
10. 10. 2018 08:55
Igor
A ten ho obratem poslal do pr...alesa :-)
10. 10. 2018 12:25
Jj
Tam kam patri
10. 10. 2018 09:38
Jiste, ale
Vzdy je pocetne prevalcujou starosti a ods.
10. 10. 2018 08:52
Jozef
Cukrous uz ma zase jasno, cmelaci bzucej protoze nebudou moct sat. Panoptikalni.
10. 10. 2018 08:59
pozor
Korytar prej odchazi sat dotace do privatni sfery, spatne jim tak. Mozna bude i taxikarit v cmelakovsko-perglerovskym greentaxi.
10. 10. 2018 10:00
klasika
Dělníci Změny a zdivočelé masy v její blízkosti mají svou mantru, že všechen rozvoj města a kraje (především stavby občanské vybavenosti) jsou nemravné a nemravně se vybírá zhotovitel. I když zákon o VŘ je už dávno novelizovnaý a dnes si už nikdo nedovolí, něco požadovat. Mají ale vlastní zkušenost - s nepovedeným terminálem, kdy už soutěž Změnou vybraných architektů byla neregulérní. Téměř všechno to málo, co se v minulém volebním období stavělo, bylo zadáváno na výjimky, přímým oslovením, atd. Standardní tendr snad nebyl ani jeden. Podle sebe soudí Změnaři ostatní.Myslí si, že to, co dělali oni, budou dělat i jejich nástupci. .
10. 10. 2018 10:13
jo jo
To není úhel pohledu, to je neskrývaná realita, vláda starých bossů přes hloupé bílé koně
10. 10. 2018 10:19
Petr
Zmena zadne bile kone nepotrebovala, byla hloupa sama. Teda hloupa je porad, vy jste dukazem, ale uz nemuze skodit. 86 procent verejnosti ji vystavilo stopku.
10. 10. 2018 10:23
muj nazor
Realitu v podani koryt uz mame nastesti za sebou. To je zavrena kapitola. Ted maji prostor jini, schopnejsi.
10. 10. 2018 19:35
jo jo
Realitu v podání JiKi již taky známe, odska zbaběle nastrčila bílé koně, v reálu se odska absolutně nezměnila
10. 10. 2018 11:58
MP
Ted jste na koni. Ale abyste se nedivili az se karta zase obrati.
10. 10. 2018 12:24
Jiste, ale
Za ctyri roky mozna, kdyz bude Zpl existovat a Pan volic da.
10. 10. 2018 12:04
au
Klice od koalice drzi slk a ods. Proto takova hysterie na kopytowebu a delnickou tridou Zmeny.
10. 10. 2018 13:10
Liberečák
Korytář prý bude soukromníkem. U exota, který umí jen žvástat, pomlouvat a podávat trestní oznámení to je dobrý fór. Jestli si ten chudák myslí, že by ho za toto někdo platil tak je jeho duševní stav ještě horší, než jsem si myslel.

Ale jedna role soukromého podnikatele by mu slušela. Kdyby si koupil flašinet a černé brýle, mohl by na nároží radnice vyhrávat primátorovi Zámečníkovi pod okny v roli slepého muzikanta - točit klikou by zvládnout mohl, co myslíte?
:-))
10. 10. 2018 13:13
dobrý
Když neotočil kolo dějin, kliku flašinetu by zvládnout mohl. K tomu by mohl i zpívat. Pantem mu to šlo vždy dobře.
10. 10. 2018 16:53
No nic
Tak nějak pí. R. zapomněla na SPD. Moc nescházelo a byli na radnici. Tak příště....
10. 10. 2018 17:15
mimoň
SPD se nedostala, tečka.
10. 10. 2018 19:30
Fakt

Tento clanek rozebira nejaky ucitelsky rozumbrada na korytowebu. S odkazem se neobtezuje, jen clanek vykradl a hloupe uvazuje v diskusi, kde ten grafoman reaguje sam na sebe.10. 10. 2018 19:40
au
Tam se najdou nejenom grafomani, ale i diagnostikovani psychiatricky pacienti. Podle toho to taky vypada.
10. 10. 2018 22:21
to se bavím
A je po gentlemanské dohodě
11. 10. 2018 06:51
Jo jo
Asi došly doutníky
10. 10. 2018 22:37
gentleman
A šupky dupky zpátky do opozičních lavic hošani, na celé 4 roky a dost možná ještě víc
11. 10. 2018 06:42
taky čtenář
Tak Jirka už asi žhavil drát Andrejovi a Andrej vrací úder za Brno. No jo, jak slíbili, Jirka má telefon na Babiše a nebojí se ho použít ...
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).