reklama

Alespoň do nějakých větších akcí se Liberec začne pouštět až ve finále volebního období

1. 2. 2018
Odsouhlasí-li dnes liberečtí zastupitelé všechny body, jež má na programu nastavované lednové zasedání, které začalo a s fiaskem skončilo před týdnem, bude Liberec o desítky milionů lehčí. Město totiž hodlá utrácet městské miliony za plejádu mnohdy diskutabilních věcí. Každopádně se začíná pouštět „do větších akcí“, byť až na sklonku volebního období. Například chce opakovaně, už po třech nezdarech, zaplatit dva a čtvrt milionu za nákup hráze Veseckého rybníka.
Alespoň do nějakých větších akcí se Liberec začne pouštět až ve finále volebního období
archivní foto buněk za tři miliony

Transakci zastupitelé už třikrát neschválili, takže je podivné, proč se na program vrací počtvrté. Nabízí se snad jen politický handl za podporu jiným bodům na programu. V opakovaných projednáváních si zastupitelé k Veseckému rybníku už řekli všechno a třikrát hlasovali proti. Město jako vlastník okolních nemovitostí totiž samotnou hráz nijak zvlášť nepotřebuje, jen na sebe plete bič v podobě údržby. Umíněný předkladatel návrhu Jan Korytář ale možná výkup hráze již předem zobchodoval...

 Žádanou nevěstou je ekonomicky nepříliš atraktivní ČSAD Liberec. Už se o ni, tedy o její akcie, pokoušel kraj. Když mu to ale zatrhl antimonopolní úřad a kraj si musel zřídit vlastní dopravní společnost tzv. na zelené louce, je hned na námluvách Město Liberec. Na programu jednání zastupitelů je totiž odkup akcií ČSAD Liberec ve výši 6.850.000 Kč.

"Statutární město Liberec má zájem na zvýšení vlivu na hospodaření společnosti ČSAD Liberec, kde má podíl 7,125%, dále zájem na dalším rozvoji integrovaného systému veřejné dopravy s využitím všech synergických efektů. Proto je navrženo navýšení majetkového podílu ve společnosti ČSAD Liberec,“ píše se v důvodové zprávě. Cílem je, aby se ČSAD Liberec ze sta procent stala majetkem vlastněným veřejnými zadavateli, čímž dojde k vytvoření tzv. vnitřního provozovatele. Proto chce ČSAD získat akcie od LIAD.

A tady se propojují dva příběhy.

 Město také potřebuje získat pozemky kolem autobusového nádraží na stavbu dopravního terminálu. V podkladových materiálech jsou oceněny na 20 milionů a další tři miliony má město vynaložit za nákup stavebních buněk, jež tvoří provizorní odbavovací halu. Částečnou kompenzací je převod (prodej) obchodního podílu statutárního města Liberec ve společnosti FinReal Liberec na společnost LIAD s.r.o. za kupní cenu ve výši 5.200.000 Kč. Všechny transakce spojuje osoba Petra Wassebauera.

 Nejviditelnějším cílem je, že se Liberec, stejně jako kraj, snaží ze hry o veřejnou dopravu vyšachovat soukromý a dravý BusLine, který je nynějším partnerem obou a dost úspěšně jim zatápí. „Dojde ke sloučení společností ČSAD Liberec a DPMLJ s cílem vytvoření silného regionálního dopravce ve 100% veřejném vlastnictví,“ plánuje Liberec v důvodové zprávě pro zastupitele.

 A terminál krajské město potřebuje především k tomu, aby jeho současné vedení mělo na kontě alespoň jeden zásadnější a viditelný počin realizovaný v rámci miliardových dotací z IPRÚ.

Kompletní podklady k dnešnímu jednání ZDE.

 Zastupitelé mají projednat, po prostudování dokumentace, jež jim byla před týdnem položena až na stůl, i závěry jednání s teplárnou a delegovat zástupce na její valnou hromadu. Z obsáhlých podkladů je mj. zřejmé, že mohou být staženy žaloby, jimiž se oba obchodní partneři vzájemně počastovali a dojde k úpravám v orgánech i majetkové struktuře liberecké teplárny. Všechno podstatné ZDE.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
1. 2. 2018 08:55
Ivan
Tak posledně to byl hazard. Jeho lidi od něj dostali pokyn, aby odešli a hazard byl stažen. Druhou věcí je ta dotace na IS. Tu posledně Korytář taky nepodpořil. Stačí se podívat na záznam.
1. 2. 2018 07:28
?
Ty buňky za tři mio jsou výsměch
1. 2. 2018 08:48
Jj
Zlate stavebni bunky, diamantovy terminal porostly zeleni
1. 2. 2018 07:29
:?
čtu dobře, že se Liberci v teplárně zmenší majetkový podíl?
1. 2. 2018 07:32
Honza
Navíc se v tom materiálu zavazuje k neodpojování od teplárny. Holt Korytář, co byste čekali.
1. 2. 2018 07:37
hmmmm
taky se tam píše o ceně 550 Kč za GJ. Ale někdy, kdyř se stane tisíc věcí předtím
1. 2. 2018 07:31
Honza
S tím obchodováním je to trefné. Přidám slova náměstka Langra, z jeho veřejného diáře- "Zasedne (pravděpodobně) mimořádné zastupitelstvo města (ČT od 15.00), aby znovu projednalo body, které na předchozím pravidelném zasedání už jednou neschválilo (teplárna, dopravní podnik, výkup pozemků od ČSAD aj.). Jde v zásadě o tzv. nastavovanou kaši, tedy princip opakovaného předkládání materiálů s vírou, že jednou třeba projdou. Je přitom zjevné, že té víře se zezadu pomáhá i notným kšeftováním." Tak ten na radnici sedí, a ví, o čem to je.
1. 2. 2018 08:05
dotaz
je cena za výkup pozemků a předražených buněk součástí rozpočtu nového terminálu?
1. 2. 2018 08:46
Jozef
Marne si lamu hlavu, za co chce hraz kseftovat, kdyz ma zajem na vsech bodech programu. Hazard predkladaji tri kluby, teplarna a terminal je jeho salek kavy.
1. 2. 2018 08:55
Ivan
Tak posledně to byl hazard. Jeho lidi od něj dostali pokyn, aby odešli a hazard byl stažen. Druhou věcí je ta dotace na IS. Tu posledně Korytář taky nepodpořil. Stačí se podívat na záznam.
1. 2. 2018 09:08
Igor
Příklad z matematiky pro páté třídy pro rok 2018: nová (ale i dobře udržována buňka) stojí 100.000. Město nakoupí 15 buněk za 3.000.000. Jakou dotaci dostane ekologické sdružení Čmelák od prodávajícího, pokud se s ním ekonomický náměstek dohodl, že to bude 20% z předražení zakázky?
1. 2. 2018 13:14
vážení
Nějak mi uniká, jestli v tom terminálu bude i nová odbavovací hala pro cestující z AN nebo jen parkhaus. Chtělo by to projekt nějak představit, ne ho jenom kritizovat
2. 2. 2018 08:37
sýgr
Předně není potřeba vykupovat areál autobusového nádraží. Terminál a parkovací dům jsou, dle ÚP, navrženy na pozemcích v majetku města. Autobusák je tedy jen podivný "kšeftík" ekonomického náměstka. Už vůbec nepotřebuje město společnost ČSAD. Za "mrzký" peníz by si město koupilo sice autobusy a řidiče, kde kvalita řidičů, oproti kvalitě vozového parku, je jistě na mnohem vyšší úrovni. Sečteno podtrženo, řidiči vážně nikde nejsou a mít kvalitní z ČSAD by bylo jistě dobré pro rozvoj DPMLJ. Ale kupovat šrot a kvalitní řidiče za 6,5 mega s dalšími skrytými závazky ve společnosti je hazard. Našinec se tedy může jen domnívat, co náměstek korytář má za lubem. Rozhodně to nebude čistá hra. Hlavní bude zřejmě znemožnit nákup ČSAD jiné dopravní společnosti. Ať již to je zmiňovaný BL, či jiná. Nabádám všechny zastupitele k maximální ostražitosti při počínání zbylé party tří až čtyř Změnařů ve vedení města. Další popotahování u soudů nemá každý v krvi, jako JK.
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).