reklama

10 let od libereckého šampionátu v lyžování: Cesta nebyla snadná, krátká ani levná

7. 2. 2019
SERIÁL: Již 10 let uplynulo od Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskutečnilo v libereckém Vesci a na Ještědu. Dodnes neprávem zatracovaná událost, která i přes mnoho komplikací znamenala celosvětový úspěch Liberce a pro město přinesla zásadní rozvoj. Bohužel se na tento potenciál nedokázalo dodnes adekvátně navázat.
10 let od libereckého šampionátu v lyžování: Cesta nebyla snadná, krátká ani levná
archivní foto: MS2009

ČÁST I: POČÁTKY ŠAMPIONÁTU I PROBLÉMŮ

Cesta k šampionátu nebyla vůbec snadná, krátká ani levná. Liberec se o jeho pořádání ucházel celkem čtyřikrát, vždy pod vedením Romana Kumpošta. Na počátku se počítalo s jeho pořádáním nejen v Liberci (skoky na Ještědu), ale také v obcích Jizerských hor (kde se měly konat běžecké části šampionátu). Jenže tyto snahy byly odsouzeny k neúspěchu. Postavili se proti nim nejen ochránci přírody, ale také představitelé Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Postupně tak Liberec porazilo italské Val di Fiemme, německý Obersdorf a japonské Sapporo. Až myšlenka zcela nového sportovního areálu ve Vesci byla zlomovým momentem, který přesvědčil delegáty a FIS Liberci šampionát svěřila.

Organizační tým, který byl přípravou pověřen, vedl Roman Kumpošt. Stálo před ním hned několik výzev – zrealizovat akci, která svým rozsahem a významem neměla v České republice obdoby (po Olympijských hrách se jedná o nejnáročnější sportovní akci na světě), ve spolupráci s městem zajistit realizaci areálů a zrealizovat i další nezbytnou infrastrukturu. A na samém počátku vyjednat dobré podmínky s Mezinárodní lyžařskou federací. Ty určily na další roky nejen to, jakým směrem se ubírala příprava prostor pro závody, ale také například jak byl organizační výbor financován.

Projekt, který dlouhou dobu „žil“ spíše na regionální než celorepublikové úrovni, se do povědomí veřejnosti dostal poprvé v roce 2007. Tehdejší náměstek ministryně školství Dany Kuchtové, Jaromír Soukup (dnešní majitel, mimo jiné, kontroverzní televize Barrandov) po extrémním tlaku dosáhl výměny Romana Kumpošta ve vedení Organizačního výboru a jeho nahrazení Kateřinou Neumannovou. Dodnes ne zcela vysvětlený tah, který přinesl mnoho problémů v budoucnu a velkou kontroverzi.

S odstupem doby se lze přece jen objektivně podívat na to, co se tehdy stalo. Především – ve své době obviňovaní zástupci Svazu lyžařů a města Liberce, kteří na personální rošádu po nějaké době nechtěně kývli, neměli příliš na vybranou. MŠMT prostřednictvím nejen náměstka Soukupa, ale i tehdejší ministryně Kuchtové ze Strany Zelených, dali jasně najevo, že setrvání Kumpošta v čele Organizačního výboru bude znamenat zastavení dotací na výstavbu areálu ve Vesci, či rekonstrukci ještědského areálu.

Museli se tak rozhodnout, zda celou akci „odpískat“ výměnou za fakticky již jen morální podporu Kumpošta, nebo zda pokračovat. Proč na jeho místo byla ministerstvem prosazena právě Kateřina Neumannová se lze jen dohadovat. Do té doby byla čestnou presidentkou, a nutno uznat, že tato role pro ní byla (a mohla být i nadále) více než dobrá. Pravděpodobně ale převážila ambicióznost a také ješitnost lidí kolem ní (v čele s jejím tehdejším partnerem Josefem Jindrou). Nutno také podotknout, že i v tomto případě se navíc jednalo o osobní zátěž z minulosti, jejíž podstatu znají jen Kumpošt, Neumannová a Jindra.

Odchod Romana Kumpošta znamenal nejen začátek kontroverze kolem šampionátu, ale také faktický kolaps Organizačního výboru, ze kterého odešlo na počátku deset klíčových manažerů (mnozí se později opět vrátili). Znamenal také mediální válku, která byla plná špíny a zbytečných osobních útoků z obou stran. Objektivně vzato: Kumpošt za dva roky vedení Organizačního výboru odvedl se svým týmem kus práce – přípravy probíhaly uspokojivě, blížily se první „generálky“ v podobě kontinentálních a světových pohárů.

V některých ohledech se vznášely pochybnosti nad vynaloženými finančními prostředky a velkou ambiciózností celého týmu (například v případě realizace vlastního softwaru za desítky milionů korun). Největší chybou tehdejšího týmu, jak se ukázalo, bylo nezajištění kurzu švýcarského franku. Mezinárodní lyžařská federace totiž svůj příspěvek na konání šampionátu posílala právě v této měně, tehdy posilující koruna ale znamenala oproti původním předpokladům fakticky méně peněz na organizaci. Celkově se tak příjem Organizačního výborů v důsledku nezajištění kurzu propadl o téměř 70 milionů korun. Komplikovaná byla také jednání o právech na televizní vysílání. Zde ale nelze cokoli vyčítat Romanu Kumpoštovi, jako spíše celkovému systému, který je vůči organizátorům podobných akcí velmi nerovný. Stejně tak jednání s Mezinárodní lyžařskou federací nebyla právě snadná a připomínala více politické kolbiště, než cokoli jiného.

Šťastný nebyl ani nástup Kateřiny Neumannové do funkce. Zbytečné vyhrocení situace, hledání chyby předchůdce za každou cenu (a snaha medializovat je), rozpory s dodavateli, vypovídání smluv a snaha dělat vše jinak, než to bylo se v prvních měsících, se projevilo nejen na fungování Organizačního výboru, ale také na celkovém vnímání šampionátu. S tímto schizmatem se poté, a až do dnešních dní, nepodařilo mnohé udělat – v některých případech oprávněně, v některých neoprávněně.

Neumannové se postupně podařilo doplnit po personální stránce Organizační výbor a pokračovat v přípravě blížících se světových pohárů.

 

ČÁST II: ZKOUŠKA OHNĚM

Zkouškou ohněm na FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování se měly stát Světové poháry, které Liberec hostil na počátku roku 2008. Mezinárodní lyžařská federace se netajila tím, že pokud by se nepodařilo tyto závody realizovat, je připravena stopnout také mistrovství, které se mělo uskutečnit o rok později. A s jistou mírou napětí je sledovala také česká média, která věřila v jejich zásadní neúspěch. Od. 8. února 2008 obsadili ještědský můstek skokané, kteří zde absolvovali dva Světové poháry. Oba se uskutečnily bez zásadních problémů a jak areál, tak ta část Organizačního výboru, která byla odpovědna za skoky, získala své první ostruhy.

O týden později se konaly Světové poháry běžkařské. Ty nicméně provázely problémy s nedostatkem sněhu. Bohužel se díky tomu vytvořilo ne zcela korektní spojení o nevhodně položeném veseckém areálu s ohledem na sníh. Faktem je, že únor 2008 nebyl na sníh bohatý ani v horách a panovaly poměrně vysoké teploty, které neumožňovaly ani efektivní zasněžování. Aby se Světový pohár mohl uskutečnit, sáhl organizační výbor k dovážení sněhu z výše položených poloh Jizerských hor. Za to sklidil vlnu kritiky, zesílenou nešťastně realizovanou akcí ze strany společnosti, která dovoz zajišťovala a sníh odebrala i z míst, která jí nebyla určena.

Právě tato událost předznamenala také další fenomén, který v dalších měsících a letech ovlivnil vnímání šampionátu širokou veřejností v regionu – a totiž jeho zneužití lokálními politiky. Kupříkladu právě ve veseckém areálu „začal“ svou politickou estrádu Jan Korytář, který do místa svolal protestní pochod. Jak se ukázalo na místě, před hloučkem přibližně 20 lidí. Korytář oznámil svůj úmysl aktivně se ucházet o mandát v blížících se krajských volbách. A téma šampionátu bylo jedno ze stěžejních také pro další, především opoziční politiky jak v Liberci, tak v Libereckém kraji. Stalo se tak tématem politickým, zneužívaným.

Snad i díky tomu zapadl fakt, že Světové poháry nakonec Liberec zvládl velmi dobře a Mezinárodní lyžařská federace dala najevo, že již nic nebrání finálním přípravám na samotné mistrovství o rok později.

Pravdou také je, že se potvrdily problémy s finančními prostředky, kterými disponoval Organizační výbor. Po několika osobních jednáních představitelů Organizačního výboru s tehdejším premiérem Topolánkem se nakonec podařilo získat zásadní finanční podporu od státu. Ta měla umožnit pokračovat s přípravami a zahrnout do nich i „nesportovní“ program, který je pro podobné akce ve světě běžný.

Pokračování v pondělí.

eks
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 2. 2019 06:18
hmmmm
O roli všemodrátora Soukupa jsem doteď nevěděl. Tak to se už ničemu nedivím. Ten kam šlápne, tam se nic nedaří - viz. TV Barrandov.
7. 2. 2019 06:59
muf
Čiň čertu dobře - peklem se ti odmění. V Česku to platí dvojnásob. Chyby se vyskytnou vždy a všude. Pokud nejsou fatální, vlastně je to přirozené. Jde jen o to, zda jsou oprávněně připomenuty nebo politicky zneužity. V Liberci je správně druhá varianta
7. 2. 2019 07:31
můj názor
Máte pravdu. Dneska by si nikdo na něco podobně monstrózního netroufnul, protože si nechce pálit prsty. Kdo něco dělá, může mnoho pokazit - díky okolnostem zvenčí. Dneska jsou v komunální politice samí přizdisráči a řvoucí šplhači po zádech svých předchůdců.
7. 2. 2019 11:23
Zuzana
Cesta byla krátká, místy dlouhá, snadná, místy těžká i levná, místy hodně předražená. Zelená Kuchtová - všeuměl Soukup - drahý Jindra - zlatá Katka, tam hledejte viníky.
7. 2. 2019 07:09
Fakt
Dobre pripominat, lepsi se poucit. Rekl bych ze na podobny podnik uz nikdo dalsi nema koule. Vesec trochu zije, mustky jsou deset let mrtve.
7. 2. 2019 07:27
?
Slečně na koníčkovi - Katce - je dnes tak patnáct, ne? Toto letí!
7. 2. 2019 07:33
Karel
Můžeme si za to , my Liberečáci, sami. Vždycky se najde nějaký politický vůl, který si pro svůj osobní prospěch vezme nějaké téma, oplive všechny a všechno ostatní, a my ho zvolíme do funkce, aby následně boural v Liberci vše dobré a rozděloval občany města. Je to stále dokola. Je to Soukup, je to Korytář a další a další. Mimochodem, nebyl asistent Kuchtové za Korytáře na radnici, jako jeho kancléř? Jak se ztratily ty materiály o mistrovství? Nějaký Čáslavka?
7. 2. 2019 07:36
jj
Já to čtu tak, že k "politickému" ne sportovnímu neúspěchu MS hojně přispěli Zelený. Kuchtová a její boys to podělali na ministerstvu, koryta to dorazila na místě.
7. 2. 2019 08:44
tom
samozřejmě, že se na tom negativně podepsali nejvíc. Kdyby do všeho nestrkali rypáky, mohlo ýt všechno jinak. Ale to k zeleným a jejich venkovským satelitům tak nějak patří!
7. 2. 2019 09:09
Pavel
Zelení se mohli zbláznit z dovozu sněhu z Jizerek. Tito aktivisté scházeli na letošním dálkovém běhu Marcellonga, kde organizátoři museli navézt sníh asi na 50km tratě!!!!
Zelení jsou zkázou lidstva.
7. 2. 2019 10:27
Stanik
Pravdivá zpověď? Jsem zvědav na pokračování líčení růžové minulosti.
7. 2. 2019 11:20
Evžen
Cesta byla těžká, dlouhá a pekelně drahá. Zeptejte se dlužníků MS2009.
7. 2. 2019 13:29
dupro
Připodotkl bych, že první vážné pokusy se konaly již někdy v letech 2002 - 2003. Šly tak daleko, že se projektovalo rozšíření komunikace, parkovací plochy, veřejné osvětlení od Jablonce nad Nisou přes Janov nad Nisou do Bedřichova. O areálu ve Vesci se rozhodlo až později a byla to volba špatná.
7. 2. 2019 15:14
Smolik
kdyby... Kdyby to bylo tak, jak to naplánovali, ochranáři do toho neházeli vidle, mohla být lanovka z Liberce na Bedřichov, stadion na Bedřichově a další. Kdyby ale neplatí, platí, že to ekoteroristé jako vždy zazdili až k současnému průe.ru.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).