reklama

Za korupci dal soud v Liberci bývalému radnímu LK 5 let vězení

1. 2. 2019
AKTUALIZOVÁNO: Pětiletým vězením potrestal Krajský soud v Liberci bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu. Zaplatit má navíc 500.000 korun, jinak ve věznici s ostrahou stráví dalšího 2,5 roku. Podle obžaloby si v lednu 2010 řekl o úplatek téměř milion korun. Bursa se proti trestu na místě odvolal. Krajský soud v Liberci se kauzou zabýval podruhé, předchozí zprošťující verdikt odvolací soud zrušil. Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové byli při novém rozhodování vázáni právním názorem vrchního soudu. "Že po právní stránce je nutné to jednání považovat za protiprávní, společensky škodlivé," uvedla Drahotová. Trest podle ní uložili při dolní hranici trestní sazby, která je za úplatkářství od pěti do 12 let vězení.
Za korupci dal soud v Liberci bývalému radnímu LK 5 let vězení
archivní foto

Z korupčního jednání byl Bursa obžalován v souvislosti s veřejnou zakázkou za 19,5 milionu na zlepšení vytápění 19 krajských příspěvkových organizací, kterou získala liberecká firma jeho spolustraníka Petra Lajtkepa. V soutěži byla podle podkladů z krajského úřadu jedinou přihlášenou firmou. V radě kraje byl Bursa v letech 2008 až 2012 a u této zakázky i předsedou hodnotící komise.

Bursa žádné protiprávní jednání nepřiznal a jeho obhájkyně Hana Riedlová žádala v závěrečné řeči zproštění obžaloby. K rozsudku se Bursu odmítl vyjádřit. Státní zástupce Petr Hořín byl s verdiktem spokojený, soudem vyřčený trest požadoval. "Rozsudek považuji za správný a trest za přiměřený," řekl. Nevybavil si žádný jiný případ, v němž by byl politik z Libereckého kraje potrestán tak vysokým trestem.

Klíčovým důkazem v případu byla nahrávka, kterou při jednání s Bursou pořídil Lajtkep. "Já nejsem šílenec, jako abych po vlastních lidech (z ČSSD) chtěl deset procent ... to je šílenost, ale o čemkoliv nižším než pět (procent), bych byl zase šílenec já ... protože jako, to není jen o mně, to je o dalších X lidech," říká Bursa na nahrávce z ledna 2010.

Bursova obhájkyně požadovala, aby se k nahrávce při hodnocení důkazů nepřihlíželo, podle ní byla pořízena nezákonně. Soud její interpretaci odmítl. "Pokud nahrávka není získaná na základě povoleného odposlechu soudem, tak soud musí zvažovat společenskou škodlivost toho protiprávního jednání a zájem společnosti, který musí předčit zájem na ochranu (osobních) dat... A to tento případ je," řekla soudkyně.

Lajtkep si jednání na krajském úřadě nahrál kvůli vnitrostranickému boji uvnitř ČSSD. Obával se, že chce Bursa na něj získat nějaký kompromitující materiál. Kriminalisté nahrávku od něj získali až v roce 2016 při vyšetřování jiného případu, ve kterém jsou obžalovaní jiní členové ČSSD z Libereckého kraje. Toto obvinění souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku.

lo, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 2. 2019 16:44
dupro
A bude se odvolávat po vzoru Ratha...
Kdo vlastně povolil "termální" lázně v Chrastavě, kde po termálním prameni není ani stopa? Kam se rozsahem a dopadem podvodu hrabe Babiš s čapákem.
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).