reklama

Vláda pohřbila naděje na nový samostatný okres Turnov

4. 2. 2019
AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji by mělo podle návrhu ministerstva vnitra změnit okres 17 obcí, což je nejvíc v celé zemi. Většina dotčených obcí by měla z okresu Liberec přejít pod Semily, to se ale starostům nelíbí. Žádají zachování nynější územní působnosti Obce s rozšířenou působností (ORP) Turnov a vznik okresu Turnov. Pod petici se podepsalo 7800 lidí. Toto řešení podporuje svým usnesením 36 zastupitelstev měst a obcí z ORP Turnov, zastupitelstvo Libereckého kraje i obyvatelé regionu, řekla ČTK turnovská místostarostka Jana Svobodová (NEZ), která 10. ledna petici předávala do Poslanecké sněmovny.
Vláda pohřbila naděje na nový samostatný okres Turnov
foto nové turnovské radnice
AKTUALIZACE:

Vláda podpořila návrh ministerstva vnitra na sjednocení územního členění České republiky, informoval tiskový odbor vlády. V současnosti vzhledem ke dvěma souběžně existujícím zákonům některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle dnes projednaného návrhu se má okres či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím. V platnosti pak bude pouze jedna právní úprava členění ČR. Zákon ještě musí schválit Parlament.
Změna se bude podle návrhu týkat zejména obcí spadajících pod Turnov.
(Zdroj: ČTK)

Všechny podkladové materiály pro vládu ZDE.

Ministerstvo vnitra chce sjednotit územní členění České republiky. Kvůli dvěma souběžně existujícím zákonům totiž některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle návrhu zákona, který má v pondělí projednat vláda, se má okres či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím. Situace obcí spadajících pod ORP Turnov je podle ministerstva specifická, patří totiž dokonce do tří okresů - Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily. Vytvoření nového samostatného okresu Turnov by ale podle ministerstva bylo neefektivní.

Pod Semily by však měly podle ministerského návrhu spadat i obce jako Sychrov, nebo Paceřice na Liberecku, které patří pod ORP Turnov. Přitom leží u dálnice 35 sotva deset minut od krajského města. Do Semil odtud cesta trvá za dobrého počasí autem přes půl hodiny, přímé spojení autobusem nebo vlakem chybí. "Z našeho pohledu je to ta nejhorší varianta," řekl ČTK starosta Paceřic Václav Sodomka (Občané pro obec). Ani starostka nedalekého Sychrova Jaroslava Kvapilová (SNK Sychrov) si nedokáže představit, že by obyvatelé obce jezdili vyřizovat své záležitosti do Semil. "Každý nemá auto, proto je pro nás nejpřijatelnější vznik okresu Turnov. Nevěřím, že by to bylo tak drahé," doplnila sychrovská starostka.

Okres by mělo například změnit i oblíbené krkonošské středisko Harrachov, které v současné době spadá pod ORP Tanvald na Jablonecku a je přitom součástí okresu Semily. Pokud ministerský návrh projde, stal by se Harrachov součástí Jablonecka. "Dělali jsme si anketu mezi lidmi a většina z nich byla pro připojení k okresu Jablonec. Nahrává tomu dobré silniční spojení, i autobusem nebo vlakem se odtud dostaneme přímo do Jablonce, zatímco cesta do Semil je značně komplikovaná a s přestupy. Ani cesta autem není v zimě do Semil úplně jednoduchá," řekla ČTK starostka Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj).

Do připomínkového řízení k zákonu se zapojilo i Sdružení místních samospráv ČR, které požadovalo, aby byl nově navrhovanou úpravou zřízen ve správním obvodu Libereckého kraje samostatný okres Turnov, který je přirozeným spádovým i historickým centrem celistvého a funkčního regionu. MV ale k tomuto argumentu zůstalo hluché a připomínku zamítlo s odůvodněním, že, cit.: není vhodné ani dílčím způsobem zasahovat do počtu okresů a vytvářet nové okresy. Navíc, obdobným způsobem jako Turnov bylo opomenuto ve správní reformě z roku 1960 více mikroregionálních center.

Z koncepčních důvodů a dle zadání věcného záměru schváleného vládou přichází v úvahu pouze změna zařazení správního obvodu ORP Turnov v upravených hranicích do okresu Semily. Z diskusí z území vnímáme problém s dostupností služeb České správy sociálního zabezpečení, v této věci byla proto ze strany ministra vnitra oslovena ministryně práce a sociálních věcí, aby byla zvážena možnost vytvoření detašovaného pracoviště. Konec citace z vládního materiálu.

Zásadní připomínku vznesl i Liberecký kraj: Pokud jde o územně správní řešení správního obvodu ORP Turnov, považujeme ministerstvem vnitra navrhované řešení, tj. podřazení tohoto správního obvodu pod okres Liberec, za to vůbec nejhorší možné řešení.  Za tohoto stavu věci, přestože Zastupitelstvo Libereckého kraje svým usnesením ze dne 26. 6. 2018 podpořilo návrh na vznik samostatného okresu Turnov, po projednání v radě kraje dne 6. 11. 2018 uplatňuje Liberecký kraj k návrhu zákona zásadní připomínku v tom smyslu, aby byl raději fakticky zachován současný stav, tj. aby správní obvod ORP Turnov byl i v novém zákoně o územně správním členění státu podřazen pod okres Semily. Této námitce předkladatel zákona vyhověl s odůvodněním, že cit.:  uplatní variantu přesunu ORP Turnov pod okres Semily. Zvolená varianta je z pohledu samospráv i občanů vhodným řešením. Zároveň se z pohledu státní správy jedná o řešení s minimální administrativní a finanční zátěží pro orgány veřejné moci.

uba, čtk, www.vlada.cz
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
4. 2. 2019 09:06
můj názor
Já bych teda raději jezdil na úřady z Turnova do Liberce, po dálnici, než do Semil po okresce.
4. 2. 2019 08:39
hmmmm
Jestli tomu správně rozumím, jediným kladem je, že budou mít v Turnově detašovaný pracoviště sociálky.
4. 2. 2019 09:08
LOL
v době digitalzace agend zas tak často člověk úřad nepotřebuje. OP, ŘP mají na městě.
4. 2. 2019 09:06
můj názor
Já bych teda raději jezdil na úřady z Turnova do Liberce, po dálnici, než do Semil po okresce.
4. 2. 2019 10:59
venca
To by mohl být i samostatný okres třeba Frýdlant, Harrachov nebo Jablonné. Taky to mají daleko.
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlašují Hejnice 1. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).