reklama

Testy odhalily kontaminaci vzorku anestezie, jež byla zřejmě užita ve Frýdlantu

5. 12. 2018
Jeden ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla minulý týden u devíti pacientů prokázána otrava krve, byl kontaminovaný. Odhalily to první výsledky testů. Minimálně v jedné z lahviček byl acinetobacter, což je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí může ale vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Byla tam poměrně masivně, řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na závěry je podle něj brzy. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) před riziky nesprávného užívání propofolu opakovaně varoval, hrozí za něj také pokuty.
Testy odhalily kontaminaci vzorku anestezie, jež byla zřejmě užita ve Frýdlantu
ilustrační foto

Bakterie podle Prymuly nezpůsobuje septické stavy často, ale je to pravděpodobné. "Na druhou stranu z toho neděláme žádné závěry, protože máme informace, že i v jedné z hemokultur byla zachycena nějaká bakteriální kontaminace, ale ještě to není vyšetřeno. Dokud nebudeme vědět, že byla na obou stranách stejná bakterie, tak nemá cenu spekulovat, že to bylo skutečně vyvoláno touto bakterií," řekl Prymula.

Právě Propofol se podle něj nemá podávat opakovaně, protože je to látka, kde se při kontaminaci bakterie rychle množí. Řekl, že lahvička byla zřejmě kontaminována při opakovaném použití. "Není to ale potvrzeno, ta bakterie tam mohla narůst po aplikaci," dodal Prymula. Už v pondělí výsledky rozborů ukázaly, že příčinou otravy nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa.

SÚKL u propofolu evidoval nežádoucí účinky, jako jsou horečky, sepse či zvracení v případě, že byl obsah jedné lahvičky podán v odstupu několika hodin až dní více pacientům. V některých případech vedly až k ohrožení života pacienta, uvedl ústav loni v říjnu. "Obsah jedné ampulky nebo lahvičky s propofolem a jakékoli stříkačky obsahující látku propofol je určen k jednorázovému použití u jednoho pacienta. Jakýkoli zbytkový obsah musí být zlikvidován," uvedl SÚKL. Za nesprávné podávání přípravku hrozí zdravotnickým zařízením i pokuty podle zákona o léčivech. Mohou zaplatit až 500.000 korun.

Nemocnice Frýdlant zatím nechce závěry testů komentovat. "Dle našich informací v jedné ze tří vyšetřovaných lahviček, které byly odebrány v nemocničním odpadu, byla nalezena bakterie. Druhé dvě lahvičky mají negativní nález. Musíme počkat na kompletní výsledky vyšetření s protokolem, pak lze situaci adekvátně komentovat. Nehodláme se vyjadřovat k nedokončeným šetřením," sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.

Příznaky otravy krve mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Osm pacientů bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Jejich stav se zlepšuje, u dvou se ale objevila dechová nedostatečnost.

Léčba pacientů se podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušana Mormana s novými výsledky nezmění "Naše léčba byla od začátku tak široce pojatá, že zahrnuje i tuto bakterii," řekl. S bakterií se podle něj antibiotika už vypořádala, zdravotní problémy, které pacienti mají, jsou důsledkem poškození, která po ní zůstala. Nejhůře je na tom starší žena, která zůstává napojena na dýchací přístroj a má poškozené ledviny. Ve vážném stavu je ještě další pacientka, ostatní už se zlepšují. "Pacientka z Jablonce už byla přeložena na normální pokoj ve spádové nemocnici v Hradci Králové," dodal Morman.

 

Na předávkování propofolem zemřel Michael Jackson

Výběr informací o anestetiku Propofol (testy odhalily kontaminaci jednoho ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla v minulém týdnu u devíti pacientů prokázána otrava krve):
 

- Propofol je lék na lékařský předpis. Patří mezi celková anestetika, která se používají k navození bezvědomí (uspání), aby mohla být provedena operace nebo jiné vyšetření. Celková anestetika se též mohou použít k sedaci, tedy navodí ospalost, ale ne spánek.

- Použití přípravku se nedoporučuje u dětí mladších jednoho měsíce. Propofol se nesmí podávat dětem mladším 16 let pro sedaci na jednotce intenzivní péče.

- Propofol je injekční/infuzní emulze.

- Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) registruje přípravky Propofol MCT/LCT Fresenius (výrobce Fresenius Kabi Austria GmbH, Rakousko a Fresenius Kabi AB, Uppsala, Švédsko) a Propofol-Lipuro (výrobce B. Braun Melsungen AG, Německo).

- V zahraničí je tento lék s účinnou látkou propofolun distribuován pod řadou dalších názvů, například Diprivan, Dipravan či Aquavan.

- Podle internetové encyklopedie Wikipedia bývá díky amnestickým účinkům a vzhledu (bílá kapalina) zdravotníky humorně označován jako "mléko amnezie".

- V důsledku předávkování propofolem, který používal jako uspávací prostředek, zemřel v červnu 2009 ve věku 50 let americký zpěvák a tanečník Michael Jackson. Jeho lékař byl odsouzen ke čtyřem letům za neúmyslné zabití.

čtk
honička
18. 4. 2019 11:31 Divoká honička s policejními auty a namířené střelné zbraně ukončily neúspěšný pokus o převoz kradeného BMW z Německa do Polska přes Českou republiku.
hokej finále
18. 4. 2019 09:16 Liberec fandí Bílým tygrům ve finále play-off hokejové extraligy na náměstí Dr. E. Beneše. V pátek 19.4. v 17:00 h., v pondělí 22.4. v 17:00 h., v úterý 23.4. v 17:00 h.
mendoza
18. 4. 2019 07:17 Jablonecký Klub Na Rampě přivítá v sobotu 20. dubna Marco Mendozu, amerického hardrockového hudebníka a Doctora Victora na společném turné po České republice.
drogy
18. 4. 2019 06:19 Muž ze skupiny prodejců drog z Libereckého kraje vyrobil podle policie v luxusních bytech v Praze v předchozích letech nejméně pět až deset kilogramů pervitinu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).