reklama

Tank uklouzl na tramvajové koleji, psal normalizační tisk

22. 8. 2017
AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE UVNITŘ: Devět mrtvých, pětačtyřicet zraněných, tanky v centru města, zbořený dům hned vedle radnice a neustálá střelba. Tak vypadal 21. srpen 1968 v Liberci. Výročí 49 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa si dnes lidé připoměli na několika místech České republiky. Oběti okupace lidé uctili i v centru Liberce. Na události staré bezmála půl století se vzpomínalo u památníku ve tvaru tankového pásu umístěného ve zdi zdejší radnice.
Tank uklouzl na tramvajové koleji, psal normalizační tisk
Foto: www.totaliita.cz, galerie: MML/Jan Král
Neblahé výročí si připomněli v pondělí 21. srpna u pomníku obětem okupace na budově liberecké radnice představitelé statutárního města Liberec, Libereckého kraje, zástupci významných libereckých institucí a mnoho dalších hostů včetně přímých účastníků tehdejších událostí.  

Úvodního slova se ujal náměstek primátora Liberce pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. „Srpnové události roku 1968 těžce poznamenaly i samotné město Liberec. Na dlouhá léta zlomily v jeho občanech – až na pár výjimek – veškeré pocity hrdosti, odhodlání a vzdoru a nahradily je projevy normalizačního konformismu, sobectví, strachu i zradou ideálů a přátelství. Nechaly také záměrně veřejně zapomenout na devět mrtvých z dlažby libereckých ulic. Ta ztracená léta se již nedají nikdy dohnat, jsme v tom směru už navždy jejich dlužníky,“ řekl Ivan Langr a připomněl jména všech devíti padlých jako připomínku nejvyšší oběti, kterou tehdy museli přinést.

Pietní akt připravilo jako každoročně město Liberec a i letos se před radnicí sešlo okolo sto padesáti lidí. Oběti okupace uctili položením květin k tankovému pásu a minutou ticha. Na závěr vzpomínkového shromáždění vystoupili žákyně z liberecké Základní umělecké školy a zazněla státní hymna.

Zdroj: TZ MML

Velice zajímavě tehdejší události popsaly stránky www.totalita.cz, část přetiskujeme:

Zprávy o tom, že tankové jednotky prolomily hraniční závory, dorazily do Liberce pět minut po půlnoci. Jeden proud sovětské armády dislokované v NDR mířil od východoněmeckého Zittau přes hraniční město Hrádek nad Nisou, druhý z Polska přes Nové Město pod Smrkem. Na našem území se spojily a zamířily k Liberci. Krátce poté začala přes ještědské sedlo velmi nízko přelétávat vojenská dopravní letadla a bombardéry.

O půl hodiny později už Libercem otřásaly motory tanků, obrněných transportérů, nákladních a osobních automobilů, tahačů děl, ženijní a doprovodné vojenské techniky v plné bojové pohotovosti. Jejich cesta vedla kolem Divadla F. X. Šaldy, hlavní pošty a radnice přes náměstí Bojovníků za mír (dnes Náměstí dr. Edvarda Beneše) směrem na Prahu. Liberec se začal probouzet a v ulicích se objevovali rozespalí lidé.

První střelba

K prvnímu střetu obyvatel s okupanty došlo v místech mezi divadlem a zadním traktem radnice v 03.13 hodin. Na střechu projíždějící Volhy dopadly kusy prken. Vůz zpomalil, na obou stranách se otevřely zadní dveře a dva civilisté ve vojenských pláštích vypálili dvě dlouhé dávky ze samopalu. Střely se hvízdavě odrazily od dlažby. Poté Volha zrychlila a splynula s vojenským proudem. Na chodníku zůstal ležet dvacetiletý mládenec Miroslav Vlček. Kulka ho zasáhla do hlavy. Své těžké zranění naštěstí přežil.

Nad ránem se v místech, kudy projíždí vojenská kolona, srocují už stovky lidí. Svůj odpor vyjadřují gesty, hrozí pěstmi, pláčou a rozhořčeně křičí na vojáky. Někteří začnou po okupantech házet kameny a kusy stavebního materiálu, který se nachází u pošty a radnice, jež jsou pod lešením a v rekonstrukci.

Druhý střet

Další, už vážnější, incident se odehrál u náměstí Bojovníků za mír v 06.05 hodin. Ze zábradlí oddělujícího chodník od jízdní dráhy dvacetiletý mladík hodil kus prkna po přijíždějícím tanku. Přitom křičel a hrozil pěstmi jako ostatní, kteří lemovali chodník. Řidič tanku strhnul řízení, naboural do zábradlí a tank mladíka chvíli vlekl po dlažbě. Mladíka odvezli se zlomenou pravou nohu, roztříštěnou pánevní kostí, zhmožděným hrudníkem a tržnými ranami po celém těle. Léčení trvalo čtyři měsíce. Spolu s ním do nemocnice odvezli osmnáctiletou dívku s pěti zlomenými žebry.

První mrtví

K nejvážnějšímu střetu s vojáky došlo v 07.15 hodin opět v prostoru boční strany radnice, kudy projížděl gazík plně obsazený vojáky se samopaly. Z lešení, obestavujícího radnici, na vojenský vůz dopadlo prkno. Navíc z chodníku plného lidí přilétly do otevřeného okna gazíku kusy heraklitu, které zasáhly řidiče.

Gazík rychle zmizel, ale za chvíli se objevil v doprovodu obrněných vozů a nákladních aut. Na místě napadení gazík zastavil, vyskákali z něj dva vojáci a dlouhými dávkami začali střílet ze samopalu do vzduchu. Ostatní vojáci vzápětí spustili šílenou palbu ze samopalů, z kulometů na věžích tanků i z nákladních automobilů. Jeden z tanků namířil svou dávku k bočnímu vchodu radnice, kde se lidé před střelbou schovávali.

Střelba trvala pouhé tři minuty, jejím výsledkem byly čtyři oběti a desítky raněných.

Oběti

Zdeňka Dragouna kulka zasáhla ve chvíli, kdy chtěl projíždějící vojska vyfotit. Zemřel při převozu do nemocnice na průstřel hrudníku a vykrvácení. Jindřich Kuliš zemřel v nemocnici v důsledku průstřelu hrudníku a břicha a vykrvácení. Josef Fialka vyšel před dům v pyžamu a pantoflích podívat se, co se děje. Zemřel na následky průstřelu břicha a vykrvácení. Rudolf Starý byl zasažen nejspíše odraženou střelou do plic, která způsobila vykrvácení.

Smrtelnému zranění podlehla po dvou dnech i Eva Livečková, která byla postřelena u pošty. Střelu do hrudníku nepřežil také Stanislav Veselý, který skonal 24. srpna.

Sanitky nestačily odvážet raněné do nemocnice, a tak pomáhali i dobrovolníci se svými auty.

Tank v podloubí

V 11.00 hodin se městem ještě stále valily tanky. V poledne jeden z nich vybočil ze své dráhy vedoucí přes náměstí Bojovníků za mír a narazil do podloubí u hotelu Radnice. Sesuté zdivo z prvního patra dvou domů zavalilo stojící lidi.

Řidič vojenské cisterny, jedoucí za bourajícím tankem, při vyhýbání místu nehody, nezvládl manévr a přimáčkl na sloup podloubí Bohumila Kobra, který o půl hodiny později zemřel.

To však nebyl incidentu konec. Tank při couvání poškodil několik sanitek. To vyvolalo další rozhořčení obyvatel, a proto velitel tanku zvedl poklop a snažil se lidi zastrašit střelbou z pistole do vzduchu.

Příslušníkům VB se podařilo na čas odklonit vojenskou kolonu a požárníci a dobrovolníci začali ze závalu vyprošťovat zraněné. Z trosek také vyprostili už mrtvého Miroslava Čížka. Zával rozdrtil obě nohy i Vincenci Březinovi, který o měsíc později zemřel v nemocnici na zánět plic.

Průběh nehody zdokumentoval fotograf Fotocentrály, která sídlila přes námětí naproti zřícenému domu. Snímky byly rychle rozmnoženy a rozšířeny nejen po Liberci, ale i po celé republice. Některé dokonce oběhly i svět.

O této nehodě v době normalizace napíše jeden z novinářů, že sovětský tank uklouzl na tramvajové koleji kvůli vodě, kterou "přičinlivá paní" z druhého patra nabouraného domu vylévala na projíždějící tanky. Oficiální výklad srpnových události také tvrdil, že do průzoru tanku někdo nalil vodu, řidič leknutím pohnul řídící pákou a narazil.

Autorem textu je Daniel Růžička, celý materiál ZDE.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Do konce roku 1968 si invaze vyžádala podle nových poznatků historiků 137 mrtvých, další stovky lidí byly zraněny.

lo s využitím www.totalita.cz
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
21. 8. 2017 09:38
Milan
Příští rok to bude 50 let. My co jsme to zažili jsme o padesát let starší.
21. 8. 2017 09:41
hmmmm
Vy co jste to řádění přežili. Jsem jiná generace, ale tenkrát to muselo být strašné. Jsem rád, že to znám jenom z vyprávění a fotek.
21. 8. 2017 09:06
Miloš Rejmont, rodák z Jičína
Jičín má okupaci spjatou se 7. září, kdy zaplatili životem dva obyvatelé města a další byli zraněni. Třetí týden okupace se v Jičíně už začali usazovat sovětští a polští vojáci, a to přímo ve městě, což bylo trnem v oku místních obyvatel. Přítomnost polských okupantů ve městě vyústila v jednu z nejtragičtějších událostí okupace Československa v roce 1968. Stala se v sobotu 7. září, když se dvě jičínské dívky vracely večer z kina a kavárny. Po cestě se k nim přidali dva chlapci, kteří s nimi došli až na křižovatku Na Letné, kde se před půlnocí chtěli rozloučit. Ve směru od Sobotky k nim přišla hlučná skupina pěti opilých polských vojáků, kteří se dohadovali, jestli se vrátí k jednotce, nebo ne. Jeden z nich, Stefan Dorna, začal střílet do vzduchu a pak i na své spolubojovníky, z nichž dva zranil, Zbylí dva vojáci se rychle rozeběhli do kasáren pro pomoc, Dorna však mezitím vystřelil další dávku ze samopalu na loučící se skupinku mladých a zasáhl do nohou Janu Jenčkovou a Jaroslava Veselého. Pak k nim došel a začal obtěžovat Bohunku Brumlichovou, která se snažila zakrývat ústa Veselému, jenž naříkal bolestí. Dorna jí řekl, aby se otočila. Jen co děvče poslechlo, opilý voják čtyřiadvacetiletého muže chladnokrevně popravil. Jeho kamarád Vítězslav Klimeš využil jeho chvilkové nepozornosti a utekl pro pomoc. Zastavil projíždějící auto a dojel až na služebnu Veřejné bezpečnosti. Voják mezitím obě dívky ještě okradl. Nedaleko místa, kde se vše odehrálo, bydleli rodiče Vítězslava Klimeše, kteří hned po zaslechnutí střelby vyběhli z domu. Dorna začal pálit i na ně, šestapadesátiletou matku Zdenu na místě zabil, otce Oldřicha postřelil do ruky a páteře. Vojákovo řádění mělo kromě nich na svědomí ještě další tři zraněné, jednoho kolemjdoucího a také manželský pár, který kolem projížděl v autě.
Vrah dostal doživotí, v toce 1983 byl však propuštěn...

21. 8. 2017 10:40
Romana
Doporucuji si ten clanek na ktery odkazujou precist cely. Pekne zpracovany a dekuji redakci za zajimavy odkaz.
21. 8. 2017 10:49
Liberečák
Československé komunistické svině pozvaly ruské komunistické svině k okupaci naší země. Komu to nestačí k pochopení zrůdnosti komunismu a volí komunisty, je blázen.21. 8. 2017 11:16
Bohouš
ANO, KSČM, SPD hrozící bolševická koalice, kdo je volí, musí mít hodně nízké IQ.
21. 8. 2017 11:38
no tak to pozor
Ovšem i ti, co vedli v r. 1968 obrodný proces, byli členy KSČ, dokonce ÚV KSČ. Takže i Dubčeka, Smrkovského, Černíka a Kriegla považujete za komunistické svině?
Chucpe!
21. 8. 2017 11:54
Miloš Rejmont
Vlastizrádci/autoři tzv.zvacího dopisu/ bylii Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak.
Naopak nejstatečnější byl František Kriegel, který jako jediný politik v srpnu 1968 odmítl podepsat Moskevský protokol, který omezoval suverenitu země a zavazoval Československo k marxisticko-leninské normalizaci.
21. 8. 2017 13:15
dupro
Většina z nich zůstala ve funkcích i po okupaci, dokud nebyli postupně vystřídáni v rámci normalizačního procesu.
A to jim dodnes lze vyčítat.
Dubček dokonce ještě v roce 1988 na radiu RFE říkal, že kdyby ho strana povolala, tak půjde! Prostě to byl zarytý komunista.
21. 8. 2017 13:46
Jan
Nejhorší na tom je, že nám che vládnout zarputilý bývalý komunistický kádr a zřejmě i estébák ANDREJ BABIŠ.
21. 8. 2017 14:56
Olda
Ano. S Babišem se vracî zlo !!
21. 8. 2017 16:35
Liberečák
Vypadá to, že nám nemyslící lůza zvolí komunistu Babiše (agent StB Bureš) a komunistu Filipa (agent StB Falmer. A bývalý komunista Zeman je jmenuje předsedou a místopředsedou vlády.

K blití..
21. 8. 2017 18:52
Sandra
Ano, byl by to hnus!
21. 8. 2017 16:27
Liberečák
Doporučuji se podívat na inscenaci o roce 1968 ze seriálu České století. S výjimkou Kriegla všichni dokonalé komunistické svině. Se Svobodou v čele...
21. 8. 2017 16:29
jj
Dneska toho na Dvojce dávají k Srpnu hodně, vypadá to zajímavě. Tedy pro ty, co nemusí po stopadesáté vidět Pelíšky.
22. 8. 2017 09:49
dupro
Pamatuji, jak se tehdy psalo, že soudruzi soudruhy v jedné místnosti zavřeli a ani napít jim nedali, dokud nepodepíší.
světla cl
19. 4. 2019 11:23 Modernizaci a rozšíření veřejného osvětlení připravují v České Lípě. Zastaralé lampy nahradí moderní a úsporná LED technologie. Rozšíření osvětlení navrhli sami obyvatelé města.
skalka
19. 4. 2019 06:21 Ještěd v Liberci dnes zahájí letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
rolba
19. 4. 2019 06:17 Sníh je už jen ve vyšších partiích Jizerských hor, podle údajů meteorologů je ho na Rozmezí 29 centimetrů. Tratě se ale už upravovat nebudou, sezóna definitivně skončila.
kočky
19. 4. 2019 05:55 Liberecké Centrum Babylon hostí v sobotu a v neděli Mezinárodní výstavu koček. Chovatelé z Čech i ze zahraničí představí své miláčky různých plemen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).