reklama

Řeč čísel: Přestavba zachovalého objektu je nejrychlejší a zároveň cenově efektivní

2. 4. 2019
ANALÝZA: Nejméně domovů pro seniory je v Libereckém kraji a Praze. V poslední Praze mají v zařízeních sociální péče jen 9,5 místa na 1000 obyvatel starších 65 let. V předposledním Libereckém kraji je to 12,8 místa. V žebříčku první Jihočeský kraj má takových míst 26,5, druhý Ústecký 26 a bronzový Zlínský kraj 25. S tímto alarmujícím zjištěním před časem přišel portál veřejnoprávního rozhlasu, který dále upřesnil, že domovy pro seniory jsou v Česku plné v průměru z 96 procent.
Řeč čísel: Přestavba zachovalého objektu je nejrychlejší a zároveň cenově efektivní
archivní foto

Chybějí zejména místa pro ty, kdo mají navíc fyzické nebo psychické postižení. Situace se v příštích letech ještě víc zkomplikuje, protože po roce 2030 by podle odhadů ČSÚ měl do této věkové kategorie spadat každý čtvrtý Čech. V absolutních číslech jde o 2,5 milionu lidí. Kraje si jsou neradostné bilance vědomy a snaží se alarmující stav napravit. Proto domovy pro seniory staví na zelené louce, přestavují na ně jiné budovy, nebo jdou cestou modernizace a rozšiřování stávajících kapacit.

Liberecký kraj, protože má co dohánět, aktuálně prověřuje všechny cesty. Podle informace, s níž seznámilo vedení kraje zastupitele na březnovém jednání, by nový domov pro seniory s kapacitou kolem 80 lůžek mohl vzniknout na krajských pozemcích v sousedství domova ve Vratislavicích nad Nisou. Kraj počítá také s přístavbou Domova důchodců ve Velkých Hamrech, kde by mohlo vzniknout zhruba 45 nových míst. Na domov pro seniory s kapacitou do 30 lůžek by bylo možné v budoucnu přestavět i léčebnu dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí.

Všechno výše vyjmenované ale stále nepokrývá potřebu, kdy v kraji aktuálně chybí 230 lůžek pro seniory a čekací doba na umístění v domově se nyní pohybuje kolem jednoho roku. Proto kraj zvažuje i možnost, že by od soukromého vlastníka koupil třípatrovou budovu hotelu vedle zámku Sychrov a tam poměrně rychle, po úpravě objektu pro sociální účely, zřídil cca 80 lůžek. Především pro případy, kterým čas nedovoluje čekat na výstavbu nového či dostavbu stávajících objektů. Nabízený hotel podle krajských odborníků na sociální práci v zásadních parametrech vyhovuje.

Problém je pouze v tom, že se do diskuse o budoucí péči o seniory vklínila politika. Opoziční Změna pro Liberecký kraj záměr začala nevybíravě na svém dezinformačním webu kritizovat jenom proto, že objekt nyní patří do majetku soukromé firmy, kterou parta kolem Jana Korytáře upřímně nenávidí. Problémy starých lidí jí jsou evidentně jedno. Ona jen potřebuje zabodovat u podobně sobecky smýšlejících lidí a má zato, že i bonus v podobě pošpinění pověsti významné firmy, jí za obludnou ostudu stojí. Všichni, kdo dnes kraj za zamýšlené řešení kritizují, zapomínají, že demografický vývoj je neúprosný a problém, jenž se jich momentálně netýká, sám od sebe nezmizí. Jen se přenese na další generace.

Čísla a fakta přitom hovoří jasně: Přestavba hotelu s vybudovanou infrastrukturou na domov pro seniory je nejrychlejší a zdá se, že i nejekonomičtější. Podle dostupných informací by přestavba zachovalého objektu pro účely sociálního zařízení pro seniory vyžadovala 67 milionů, shodli se krajští odborníci na sociální práci. Areál, jemuž dominuje sychrovský hotel, se nyní nabízí ve výběrovém řízení, nabídky mohou zájemci podávat do 3. května. Konečná cena za jedno lůžko, při kapacitě 80 až 90 klientů (záleží na typu sociálního zařízení, které by zde působilo), se tak odvíjí od kupní ceny areálu.

Podle informací z obchodního rejstříku znalci ze společnosti VGD Appraisal před rokem (!) hodnotu hotelu odhadli zhruba na 80 milionů korun (?) a jednoznačně uvedli, že nemovitost je vhodná na případnou přeměnu v dům s pečovatelskou službou, komunitní dům pro seniory či v domov důchodců, uvedla ČTK.

„Pokud chce Liberecký kraj v krátkém čase řešit nedostatek míst v pobytových službách pro seniory, pak je možnost transformace stávajícího hotelu Sychrov na domov pro seniory dobrou variantou. Měl jsem možnost objekt hotelu několikrát navštívit a mohu konstatovat, že je ve velmi dobrém technickém stavu,“ popsal v tiskové zprávě vydané Libereckým krajem minulý týden Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. „Zvažovaná kupní cena, plus kalkulace nákladů na rekonstrukci nijak nevybočuje z cen obvyklých. V přepočtu nákladů na vybudování jednoho lůžka je dokonce pod úrovní cen nových domovů,“ doplnil ředitel domova, pod který by Sychrov mohl spadat organizačně, čímž by se ušetřilo přinejmenším na administrativě.

Kupní cena je záměrně uvedena s otazníkem, neboť o její výši by v případě zájmu ze strany LK rozhodovaly výhradně znalecké posudky. Zveřejněný znalecký odhad je vyloženě orientační, platný pro loňský rok, kdy se začalo uvažovat o prodeji.

Staví-li se domov pro seniory tzv na zelené louce, vyžaduje to hodně času i peněz. Stačí zapátrat po internetu a je jasno: Například v Horažďovicích na Plzeňsku stavěli na zelené louce nový DD pro 100 klientů, vyšlo to na 200 milionů, tedy na dva miliony na lůžko. Jihomoravský kraj plánuje výstavbu hned dvou domovů pro seniory v Miroslavi na Znojemsku a v Bučovicích na Vyškovsku. V Miroslavi má být 70 míst postaveno za 140 milionů a v Bučovicích 50 lůžek za 100 milionů. V severomoravské Kopřivnici vypočítali, že za nový domov pro 80 seniorů zaplatí 250 milionů a v Ostravě - Hulvákách chystají objekt pro 100 klientů a investice by neměla přesáhnout 400 milionů. Atd.

V otevřených zdrojích lze nalézt další nepřeberné množství informací, za kolik a kde se lůžko pro seniora staví nebo stavět bude. Cena se zpravidla pohybuje nad dvěma miliony.

Jiný příběh samozřejmě je, přestavuje-li kraj budovu, kterou má v majetku, čímž odpadá částka na její pořízení. Tak se rozhodli situaci řešit například v Rakovníku, kde Středočeský kraj na domov pro důchodce přebudoval bývalý internát střední zemědělské školy. Má kapacitu 80 klientů a kraj za přestavbu zaplatil bezmála 82 milionů. V Harrachově zase přestavují na dům s pečovatelskou službou bývalé lesní učiliště a přijde ho to na 30 milionů. V domě bude 21 jednotek pro lidi starší 65 let. Přestavba Sychrova by při 80 místech stála 67 milionů.

V hrubém odhadu, kdy není zdaleka rozhodnuto o ceně za pořízení nemovitosti (Hotelu Sychrov), vychází jedno lůžko pod 1,7 milionu, což je vzhledem k výše popsanému suverénně nejméně. A přitom by nové kapacity mohly být k dispozici do roka. Uskutečnila-li by se transakce dostatečně rychle, mohli by se klienti stěhovat klidně už na jaře 2020.

Jiná řešení se povlečou podstatně déle. Jen nákup vhodného pozemku je záležitost na půl roku, následné plánování, povolování a budování infrastruktury se potáhne dalšího půl roku, když nepočítáme čas nezbytný na výběrová řízení. I pokud by vše jelo „jako dráha“ a kraj by vše stihl administrovat v ideálních termínech, potrvá samotná stavba minimálně 18 měsíců. I kdyby se začalo zítra, bude nový domov pro seniory k dispozici v létě 2022.

Pro úplnost je třeba dodat, že cesta přestavby některého z nepotřebných objektů kraji nehrozí. Nemá k dispozici odpovídající budovu, protože zbytný majetek odprodává průběžně, aby nemusel platit za jeho údržbu. Aktuálně nabízí k prodeji, jako nepotřebný majetek, pouze vilu v liberecké Klostermannově ulici a areál v Mařenicích, kde byl svého času ústav pro mentálně postižené ženy. Budova ale potřebám sociální péče dlouhodobě nevyhovovala. Kraj proto tamní klientky z lesa poblíž přehrady Naděje přestěhoval na nové adresy v Novém Boru a ve Cvikově.

Správně nepovažoval totální izolaci sociálně potřebných osob za nadále možnou. Což bezesporu platí i pro seniory.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 4. 2019 06:26
LOL
Konecne fakta, ne kecy
2. 4. 2019 06:56
Jan
Ucelova propaganda
2. 4. 2019 07:00
?
Naucili jste se v sekte nove slovo co?
2. 4. 2019 07:55
Dtest
Vysvetlit se to musi na spravnych cislech
2. 4. 2019 11:22
#
Ale uz se nepoucili co to slovo znamena.
2. 4. 2019 06:31
Muj nazor
Vase popsani faktu ma aspon hlavu patu. Myslim ze kdyby prodaval nekdo jiny, uz se prestavuje. Nastesti o tom rozhoduje kraj a zabomysi valky liberce zajimaj jen par lidi.
2. 4. 2019 06:58
Fakt
Musi prodavat nekdo kdo dal cmelakum sponzorsky prispevek.
2. 4. 2019 07:55
Jo
:-)
2. 4. 2019 18:14
Fakt
Ruska banka co je sponzoruje toho asi na prodej moc nema.
2. 4. 2019 13:37
Zuzana
Propaganda o sociální oblasti nepatří
2. 4. 2019 07:45
Igor
Hazlmanovi asi zase poškrtali dotace, poslední dobou dobou je dost nevrlý a závistivě prská na každého, kdo poctivě pracuje a má tedy více peněz, než on.
2. 4. 2019 13:37
tip
To je ale půlka LIberce, ne?
2. 4. 2019 14:56
Igor
No možná i 3/4 :-)
2. 4. 2019 08:03
Stanik
Vycucany z prstu
2. 4. 2019 08:07
LOL
Tak predloz jina cisla. Zatim jenom stekate.
2. 4. 2019 08:32
olo
To Staník nedá, protože je nemá. Ale plivat po všem dokáže skoro stejně jako rádoby redaktor rádoby investigativního " Jejich Liberce"
2. 4. 2019 11:23
#
Moc prace. Snadnejsi je placat od pc.
2. 4. 2019 08:08
Tau
Nechci a nepreji si aby kraj platil z mych dani neco syneru
2. 4. 2019 08:11
Fakt
Jiste, at radeji zaplati vic a at to trva dyl. Tak je to spravne, tak to ma byt. Politika bzucaku je hodne uboha!
2. 4. 2019 09:00
olo
"Nechci a nepřeji si." Hmmm. Tak to je tak asi všechno, co s tím můžete udělat !
2. 4. 2019 10:26
Tomáš
Zkuste se oprostit od vlny vyvolané Změnaři a vrátit se k meritu věci a odpovědět si, jestli je správné, aby při stávající demografické křivce vznikala další místa pro seniory? Racionálně, bez emocí...
2. 4. 2019 10:21
hoteliér
Na záměru pochopitelně není nic špatného, jenomže hysterii velkou měrou přiživuje všude publikované vyjádření hoteliéra Pytlouna, že on před lety Sychrov nekoupil ani za 40.
2. 4. 2019 11:21
#
Pytlik neco placnul do babisovky a hned se z toho dela fakt. Ale dobra. Prave proto by se kupovalo za znalecky odhad. Odhad baraku.
2. 4. 2019 13:56
Otto
Hloupemu každý hloupý. Hotel jako podnikání se musí zaplatit. Asi má logiku, že návratnost 40M pro tuto lokalitu je velmi dlouhá, na druhou stranu potřebuje kvalitní personál, který není. Nic proti ničemu. že si nějakej blbeček, který nikdy nic nevymyslel ani nevytvořil a jen parazituje na dotacích oužuje demagogicky číslo a vydává ho za hodnotu stavby ? To snad už umíme číst. Podle stejného zdroje je Liberec dávno zbankrotovaný,ulicemi se plouží zbídačelí a frustrovaní obyvatelé, nemají se kde mýt, protže Švermovku zavřeli a lesák je daleko.......
2. 4. 2019 13:38
Romana
Ten má honičku se svými hotely
2. 4. 2019 14:07
An
Tak hlavně vyjádření Pytlouna s tímhle nemá vlastně žádnou spojitost, protože jeho hotelový byznys má úplně jiná kritéria než uvažovaná transformace do domova důchodců. Pro hotel této velikosti je to místo opravdu nevhodné, v okolí krom zámku není vůbec nic a cesta do civilizace přece jen chvíli zabere, takže tam se hosti nikdy nepohrnou. Naopak pro domov důchodců to může být lokalita zajímavá, spousta z nich nemá zájem o nějaké cajdání po městě a více ocení umístění více v přírodě - dojíždění k doktorovi lze bez problémů řešit nějakým vlastním svozem, pro 80 důchodců už v klidu může fungovat takovej interní na objednání.
Hlavní je na to koukat nezaujatě a posoudit všechny možnosti
2. 4. 2019 14:26
Tom
Taky si myslím. Hotel tam neudržel ani známý hotelový řetězec, majitel si toho je vědom, proto to dal do prodeje. Všechno následující je už jiný příběh, z kterýho si někdo udělal téma pro svůj politický boj, protože už nemá co jinýho nabídnout.
2. 4. 2019 20:30
Jiří
Zase trošku zkreslená informace. Ano, pan Pytloun dostal nabídku na odkoupení a i za tuto cenu. Jenže v té době vrcholila realitní krize a proto byla cena tak nízká. Dnes je dvojnásobná. A taky je třeba dodat, že pan Pytloun na to neměl peníze. A musím dodat, že záměr kraje je super.
2. 4. 2019 14:37
dupro
Podle mého názoru, skvělý záměr.
Nesrovnatelný například s koupí ruiny Kounicova domu a záměrem jeho přestavby na COKOLI, jak plánuje město Česká Lípa.
2. 4. 2019 18:12
Fany
Dobre, je nutno ty blby zmanarsky smaznout argumentama, smejdy sobecky
běh
21. 4. 2019 06:54

Velikonoční běh v Liberci 2019  se koná v neděli 21. dubna. Prezentace je od 14.45 hodin, start výklusu na cca 6 km je v 16 hodin u radnice. 100% ze startovného jde na dobrou věc.
Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/tip-deniku-velikonocni-beh-v-liberci-2019-20190420.html

 

slovan
21. 4. 2019 06:12 Dnes liberecký Slovan čeká poslední domácí zápas základní části se Slováckem. Hodinu před výkopem se na stadionu U Nisy budou hrát i fotbalové šipky, uvedl klubový web.
la manche
21. 4. 2019 05:44
Čtyřicetiletá Markéta Pechová z Liberce se chystá zdolat kanál La Manche. I přesto, že nemá nohu, uvedly novinky.cz. V srpnu se vrhne do Lamanšského průlivu a z Anglie poplave do Francie.
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).