reklama

Památkáři nominovali výtopnu a objev kostela sv. Alžběty

20. 5. 2017
Záchranu železniční výtopny v Kořenově na Jablonecku a nedávný archeologický objev pozůstatků zapomenutého středověkého kostela sv. Alžběty v Jilemnici na Semilsku nominovali liberečtí památkáři na cenu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe, kterou už čtvrtý rok vyhlašuje Národní památkový ústav (NPÚ). ČTK to sdělil ředitel libereckého pracoviště NPÚ Miloš Krčmář.
Památkáři nominovali výtopnu a objev kostela sv. Alžběty
Archivní foto: Artur Irma

Výtopna v Kořenově je součástí technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra). Trať je unikátní náročnými sklonovými poměry, množstvím tunelů a umělých staveb. Je dnes jedinou ozubnicovou tratí v České republice, ozubnice už se ale využívá jen při nostalgických jízdách, kdy jsou vlaky taženy dvěma památkově chráněnými lokomotivami rakouské výroby z roku 1961. Samotná výtopna je z roku 1903. Před přízemní budovou z žulových kvádrů je lokomotivní točna, ze které vedou čtyři koleje do výtopny.

"Svému účelu výtopna sloužila do roku 1987, kdy se pod tíhou sněhu zřítila střecha. Od té doby objekt nebyl využíván a chátral," řekl Krčmář. Střešní konstrukce a vjezdová vrata s překlady chyběly, montážní jámy, podlaha a koruna zdiva zarostly travou a nálety. Železniční společnost Tanvald obnovila výtopnu na základě původních plánů a výkresů. "Obnova zchátralé památky stála 17,7 milionu korun, 15,3 milionu jsme získali z norských fondů," doplnil ředitel železniční společnosti Petr Prokeš. Dnes obnovená výtopna slouží jako zázemí pro historické vlaky.

Cenný je také archeologický objev v areálu zámku v Jilemnici, kde v základech zahradního domku odhalili pozůstatky kostela sv. Alžběty. O jeho existenci byly jen písemné záznamy, kde skutečně stál, nikdo nevěděl. Gotický kostel je nestarší kamennou stavbou ve městě. Postaven byl někdy ve druhé polovině 13. století, zanikl v roce 1788 při velkém požáru. "Při archeologickém výzkumu se ukázalo, že z toho kostela zůstalo mnohem víc než jsme tušili, ale vrhlo to i nový pohled na dějiny našeho města," poznamenal ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec. První písemná zmínka o Jilemnici je z roku 1350, výzkum mimo jiné ukázal, že osídlení tam bylo už o 70 až 80 let dřív.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).