reklama

Kontroverzní zrušení vládního nařízení nehrozí, premiér otočil

5. 1. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Stávka, sociální nepokoje a odchody řidičů do jiných oborů hrozí podle jabloneckého odboráře Jiřího Kuchynky, pokud vláda zruší nařízení, kterým k začátku roku 2017 zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů. Zrušit toto nařízení chce premiér Andrej Babiš (ANO). "To by znamenalo absolutní konec veřejné dopravy v této republice," řekl ČTK Kuchynka, který stál před několika lety na začátku protestů, jež vedly k přijetí tohoto nařízení.
Kontroverzní zrušení vládního nařízení nehrozí, premiér otočil
Ilustrační foto

Vláda v roce 2016 rozhodla, že od následujícího ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšily se i další příplatky. Podle Kuchynky by zrušení nařízení mohlo vyvolat stávku a sociální nepokoje. Navíc by podle něj hrozilo, že řidiči odejdou do průmyslu nebo k dopravcům v nákladní dopravě. "Pan Babiš si neuvědomuje jednu zásadní věc. Třeba okolo nás tady na Jablonecku, Liberecku je spousta fabrik, které pracují pro automobilový průmysl a nedostává se jim zaměstnanců. Nabízejí přes 110 korun hodinovou mzdu," uvedl Kuchynka.

Zároveň však připustil, že dopravci jen těžko budou moci přikročit ke snižováním mezd řidičů, i když vládní nařízení bude zrušeno. Firmám by hrozil nejen odchod řidičů, ale zároveň by nemohly naplnit závazky dané krajům.

Záměr premiéra naopak podporuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Krok minulé vlády byl nestandardní. Zreguloval mzdy v sektoru, kde většina zaměstnavatelů jsou soukromé firmy. Souhlasím s tím, že řidiče autobusů je potřeba dobře zaplatit, ale je nesmysl udělat to přes nařízení vlády. Pro kraje bylo nařízené zvýšení mezd velkou komplikací," řekl hejtman ČTK.

Řidiči autobusů si bez vládního nařízení pohorší, míní dopravce

Případné zrušení nařízení vlády o minimální mzdě řidičů autobusů sníží podle ředitele dopravce BusLine Radka Chobota objem peněz ve veřejné dopravě. V důsledku to podle něj sníží mzdy řidičů autobusů.

Vláda v roce 2016 rozhodla, že od následujícího ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšily se i další příplatky. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že chce nařízení zrušit.

Ředitel BusLine si myslí, že vládní nařízení má smysl. "Díky jeho platnosti se podařilo udržet řidiče a získat do veřejné dopravy více peněz," řekl ČTK. Pokud by vláda nařízení zrušila, podle něj by to jen prohloubilo nedostatek řidičů ve veřejné dopravě. "Holt se budou muset omezovat spoje a nebude mít, kdo autobusy řídit," dodal. Obává se, že řidiči si bez vládního nařízení finančně opět pohorší a zájem o tuto práci klesne.

"To nařízení mělo druhotný efekt, že se podařilo do dopravy dostat více peněz od objednavatelů, což jsou kraje a města. Jsem přesvědčen, že pokud se nařízení zruší, budeme dostávat opět méně peněz," dodal.

AKTUALIZACE: Babiš: Nařízení o mzdách řidičů se nezmění, peníze zajistí kraje

Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) k začátku minulého roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Peníze na mzdy zajistí kraje. Dnes ráno to na twitteru napsal premiér Andrej Babiš po jednání s předsedkyní Asociací krajů Janou Vildumetzovou (ANO) a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem.

Ve čtvrtek přitom předseda vlády po jednání s hejtmany mluvil o tom, že chce vládní nařízení zrušit. Považuje totiž za nesmyslné, aby premiér určoval mzdy řidičů soukromých přepravců. Vládní krok navíc označil za předvolební akci svého předchůdce.

"Právě jsme s šéfkou Asociace krajů Janou Vildumetzovou a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem domluvili, že peníze na řidiče zabezpečí kraje. Vláda bude hledat peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd," uvedl Babiš. Za důležité považuje, aby přepravci peníze od krajů skutečně dali řidičům, což podle něj musí kontrolovat inspektorát práce. "A nařízení vlády se měnit nebude. Budeme ale společně hledat způsoby, jak profesi řidiče lépe oceňovat," dodal premiér. Vyjádření odborářů a krajů ČTK zjišťuje.

Sobotkův kabinet po protestech řidičů rozhodl v říjnu 2016, že od ledna nadcházejícího roku stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšily se i další příplatky. Kraje, které veřejnou dopravu objednávají a potřebné linky dotují, pak měly problémy s finančním pokrytím růstu mezd a tím, jak peníze k řidičům dostat. Nakonec loni v červenci vláda schválila příspěvek zhruba 394 milionů prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Vildumetzová ve čtvrtek po jednání s Babišem řekla, že nařízení Sobotkovy vlády nefungovalo, peníze od krajů se k řidičům často nedostávají. "Proto chceme v co nejbližší době přijít s náhradním systémovým řešením tak, aby se navýšení platů dostalo spravedlivě ke každému řidiči," uvedla.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestovali od října 2015. Šoféři si stěžovali, že kraje objednávají dopravu jen na základě ceny, a autobusové firmy pak šetří zejména na mzdách. V červnu 2016 odbory kvůli nízkým platům řidičů odsouhlasily přípravu stávky, a v říjnu téhož roku vláda zvýšení mezd řidičů schválila. Kvůli neplnění podmínek uspořádali řidiči autobusů začátkem dubna 2017 v pěti krajích jednodenní stávku.
čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 1. 2018 09:04
dupro
Minimální mzda řidičů, jako preferované (?) skupiny zaměstnanců má snad být v gesci vlády? Kde to ti dopraváčtí odboráři žijí? Stále v komunismu? Ať už s tím svým vydíráním cestujících jdou do ...
5. 1. 2018 09:20
jj
Musím konstatovat, že se situace ve veřejné dopravě pořádně zamotává
6. 1. 2018 14:09
Vít
Ale no tak ... Minimální mzdu vždy stanovuje vláda svým nařízením, včetně tzv. zaručené mzdy pro některé profese. Ono by jinak bylo šmahem po tolik slavném "sociálním smíru", víme?!
5. 1. 2018 09:19
můj názor
Ten Bureš je fenomenální převíječ vlastních názorů. Když narazí, odvolá. Aby se neznelíbil.
5. 1. 2018 13:10
jen počkej
Pár z vás evidentně neví o čem mluví.AB pouze udělal co Sobotka udělat neměl.Nařizovat soukromníkům co mají dělat nemůže nikdo.A samozřejmě bez peněz.Vám snad někdo nařizuje co máte dělat s vlastníma financema?
5. 1. 2018 13:59
Hans
A že ten tvůj hrdina zas tak rychle otočil? Kecálista koblihovej!
5. 1. 2018 15:48
jen počkej
Není to můj hrdina a TY neumíš číst.Platit budou kraje a Sobotkovo nařízení je zrušeno.Nezalkni se,máš těch koblich v papule moc!
5. 1. 2018 13:14
Auuu
Gulas a maglajz. Kazdy to interpretuje po svem. Pro lidi je podstatne zda a za kolik se svezou busem kdyz to budou potrebovat
5. 1. 2018 14:58
Liberečák
Ten slovenský podvodník je ještě větší kašpar, než jsme si mysleli.

Co jsme provedli, že prezident jmenoval tohle premiérem?
6. 1. 2018 14:12
Vít
Tak já jsem neprovel nic, ale co jste dělal Vy, Liberečáku, 20. a 21. října loni?! A jak jste byl úspěšný???
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).