reklama

GEPO nápad s využitím geotermální energie importovala i k důvěřivcům z obce Žleby

13. 3. 2019
Rozklíčovávání pozadí společnosti GEPO, která stojí za nyní souzenou kauzou libereckého kostela sv. Máří Magdaleny, je složitější, než se dosud zdálo. Dva ze tří členů správní rady problematické liberecké obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) byli několikrát zvoleni v obci Žleby u Kutné hory. Bývalý místostarosta obce Vlastimil Kožený dnes u soudu v Liberci uvedl, že lidi, které do rady volili, zástupci obce až na výjimky neznali a pouze je schvalovali. Činnost společnosti obec nijak nekontrolovala. GEPO je jednou ze čtyř obžalovaných firem v korupční kauze spojené s evropskými dotacemi. Mezi obžalovanými je i 13 lidí včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj).
GEPO nápad s využitím geotermální energie importovala i k důvěřivcům z obce Žleby
ilustrační foto

Podstatná část obvinění se týká takřka dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin rovněž při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo. Ani na jeden projekt evropské dotace vyplaceny nebyly.

Hybatelem obou projektů byl jeden ze zakladatelů GEPO Jiří Zeronik, který je jedním z obžalovaných. Podle něj bylo potřeba do volby členů správní rady zapojit nějakou obec, aby GEPO získalo veřejnoprávní status a mohlo žádat o dotace. "Jednali jsme i s dalšími obcemi," uvedl dnes Zeronik. Uspěli podle něj na druhý pokus.

Bývalý místostarosta Žlebů dnes u soudu uvedl, že s tím souhlasil, neboť to vnímal jako šanci do budoucna využívat geotermální energii. "Zdálo se mi to jako zajímavé," řekl Kožený. GEPO pro obec podle něj zdarma vypracovala studii o využitelnosti tohoto zdroje. To potvrdil i Zeronik. Výsledky ale ukázaly, že lokalita není vhodná pro vybudování geotermální elektrárny. Energie ze země se dala podle Zeronika využít jen pro tepelná čerpadla.

Kožený dnes u soudu také uvedl, že v GEPO neměla obec žádného svého zástupce, netušil, jak byla společnost financovaná ani to, jaká byla její konkrétní činnost. Členy správní rady společnosti zastupitelstvo Žlebů schvalovalo na žádost zástupců GEPO, jména většiny z nich Koženému nic neříkala.

Líčení v kauze jsou naplánovaná do konce týdne, poté bude soud odročen k dalšímu jednání na konci května. Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Půta tvrzení obžaloby odmítá.

čtk
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci mají restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).