reklama

Areály v kraji by potřebovaly víc instruktorů lyžování

4. 2. 2019
Lyžařské školy v zimních střediscích v Libereckém kraji by potřebovaly více instruktorů. Sehnat nové je čím dál složitější. Občas musí kvůli jejich nedostatku zájemce o výuku odmítat nebo jim nabízet jiné termíny, vyplývá z ankety ČTK. Desítky instruktorů lyžování před letošní sezonou hledal liberecký Ještěd. "Z větší části se nám to povedlo. Kdyby jich bylo o čtvrtinu více, tak bychom se nezlobili," řekla za středisko Renata Balašová. Občas se podle ní stane, že už od středy jsou všechny termíny na víkend zaplněné. "Zájem je hlavně o individuální výuku dětí," dodala.
Areály v kraji by potřebovaly víc instruktorů lyžování
Ilustrační foto: MML

S obtížemi shání instruktory také Ski bižu pro své areály na Tanvaldském špičáku, Severáku a v Bedřichově v Jizerských horách. "Dáváme to, je to ale na hraně," uvedl za Ski bižu Pavel Bažant. O víkendu podle něj mají v areálech 60 až 70 instruktorů. Většinou učí děti, které tvoří zhruba 80 procent klientely. Rezervace podle Bažanta bývají týden až 14 dnů dopředu, hlavně na jarní prázdniny. "Jsou výjimky, jednotlivci, co se objednávají před sezonou," dodal.

Zájemce o výuku musí někdy odmítat v jizerskohorském areálu Černá Říčka v Desné. "Potřebovali bychom tak o dva až tři instruktory více," uvedl za středisko Martin Lauer. O víkendu bývá ve středisku mezi šesti až osmi instruktory. I zde se učí lyžovat hlavně děti. "Zájem je spíš o individuální výuku," řekl Lauer. Zájemci podle něj obvykle volají den až dva dopředu, ve větším předstihu to bývá pro jarní prázdniny. "Už teď se nám plní termíny na pražské prázdniny," dodal.

Martin Hrubý z lyžařské školy Classic ski school, která působí v krkonošském Harrachově, považuje za lepší pro malé děti skupinovou výuku. "Ve skupině to dítě více baví, motivuje, než když je samo s instruktorem, který je pro něj cizím člověkem," uvedl. I podle něj je ale rok od roku těžší sehnat instruktory. "Máme je, není to ale tak jednoduché jako před deseti lety," řekl. Důvodem podle něj je nejen nižší nezaměstnanost, ale také menší ochota mladých trávit čas na horách. "Když už přijedou, tak se chtějí bavit a o práci moc neslyšet," uvedl. Classic ski school o víkendech využívá až 40 instruktorů, k dispozici jich má na sezonu skoro 80. Podle Hrubého se zkracuje doba mezi rezervací a výukou. "Před nějakými sedmi lety byla většina objednávek už před Vánoci. Teď je naprosto běžné, že si výuku lidé zarezervují, až když přijedou do Harrachova," dodal.

Trochu jinou zkušenost má Miloš Balabán z další harrachovské lyžařské školy B+B. Zaplněnou kapacitu mají podle něj už nyní na termíny letošních jarních prázdnin pro Prahu. "Máme i objednávky na příští rok, což je extrém," uvedl. I pro tuto školu je ale složité sehnat nové instruktory. "Tak pět až šest dalších bychom potřebovali," dodal.

Dostatek instruktorů má škola Major ski school v Rokytnici nad Jizerou. "Máme jich kolem 30. Dostačuje to, i když se občas stane, že musíme někdy zájemce o výuku odmítnout," uvedl za lyžařskou školu Hynek Major. O kurzy mají největší zájem začátečníci, a to jak z řad dětí, tak i dospělých. Podle Majora je lepší, když si termín rezervují aspoň několik dnů dopředu.

čtk
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlašují Hejnice 1. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).